Urat më të gjata sipas karakteristikave të ndryshme (FOTO)

0

Si struktura që lidhin njerëz me njerëz apo vende të tjera e përmes së cilave shkëmbehen mallra e të mira të ndryshme, në vende të ndryshme të botës janë ndërtuar ura gjigante, secila me veçanti të ndryshme.

Ndertimi.info ju sjell 5 urat që janë më të gjatat sipas veçorive të ndryshme.

  1. Ura Akashi-Kaikyo, Kobe, Japoni, gjatësia: 1991 metra: Është ura më e gjatë që mbahet nga kabllot metalike. Para se ky gjigand çeliku të shtrinte ngushticën Akashi që ndan Koben nga Iwaya, stuhitë e ashpra në zonë do të sistemoheshin në mënyrë rutinore. Jo se ura më e gjatë e mbajtur nga kabllot metalike në botë e ka më të lehtë: çdo ditë, 23,000 makina kalojnë mbi një strukturë që duhet t’i bëjë ballë tërmeteve (një tërmet me magnitudë 7,2 goditur në 1995), rrymave vazhdimisht të forta të baticave dhe erës së fortë deri në 80 metra për sekondë. Përfunduar në vitin 1998, hapësira qendrore rekord 213 metra mbi det përbën mbi gjysmën e gjatësisë totale prej 3910 metrash; Në krahasim, hapësira qendrore e portës së Artë është vetëm 1280 metra. Për një pamje të ngushtë dhe personale, turneu me urë i çon vizitorët në majë të njërit prej kullave.

2.  Ura më e gjatë e banuar

Krämerbrücke, Erfurt, Gjermani

Gjatësia: 78.94 metra

Ashtu si Ura e Vjetër e Londrës para saj dhe Ponte Vecchio e Italisë, përrallë për Krämerbrücke, apo Uraëne Merkantit, është një pjesë e historisë evropiane e ruajtur në ditët moderne. Pas një serie zjarresh shkatërruan përpjekjet e mëparshme për të ndërtuar një hapësirë mbi lumin Breitstrom në shekujt e 12 dhe 13, u ndërtua një urë me hark guri më 1325. Përfundimisht, 62 shtëpi gjysmë dru u shtuan në krye, 32 prej të cilave mbijetuan deri më sot dhe vazhdojnë të jenë shtëpi për tregtarët dhe artizanët. Kjo urë eshumë-qëllimshme ka të ngjarë të frymëzojë versione më bashkëkohore, si Pavioni i Urave Zha Hadid, 280 metra i gjatë në Zaragozë, Spanjë.

3. Ura më e gjatë mbi ujë

Liqeni Pontchartrain Causeway, Luiziana

Gjatësia: 38.4 km

Për shkak të bëmave të kohëve të fundit të inxhinierisë kineze, ura me katër kordë me 5,189 pllaka betoni në veri të New Orleans u hoq nga Rekordet e Ginis për urën më të gjatë në botë mbi ujë. Por ndryshimi nuk ka ardhur pa polemika, me shumë besnikë të Pontchartrain duke argumentuar se fituesi i ri, një projekt i ngritur autostradë-urë-tunel 25.84 milje afër Qingdao, Kinë, në fakt ka vetëm 25.9 km që shtrihen në det në krahasim me 38.4 km të Pontchartrain që janë mbi ujë të hapur.

Guinness bëri kompromis duke dhënë një titull të ri mbi shtegun 58-vjeçar: Ura më e gjatë mbi ujë. Megjithatë ju e renditni atë, është ende një vozitje gjysmë ore me shpejtësi pulsuese.

4. Ura më e gjatë me vendkalim mbi tendë

Taman Negara, Kuala Lumpur, Malajzi

Gjatësia: 460 metra

Thellë në zemër të xhunglës malajziane, Taman Negara Canopy Walkway ofron vizitorëve një pamje të pashembullt dhe pa mungesë trillimi. Për vetëm 1,50 dollarë, aventurierë mund të kanalizojnë makakut (lloj majmuni) ndërsa kalojnë më shumë se një çerek milje të urave të ngushta të shpërndara në mes të pemëve shekullore, duke ofruar pamje të afërta që shkaktojnë marramendje nga flora lokale dhe fauna – 48.8metra mbi dyshemenë e xhunglës.

  1. Ura më e gjatë lundruese

Evergreen Point Bridge, Seattle

Gjatësia: 2310 metra

Zyrtarisht i njohur si Ura e Guvernatorit Albert D. Rosellini (burrështetas i Uashingtonit që mbikqyri krijimin e tij në fillim të viteve 1960), ky seksion i Rrugës Shtetërore 520 lidh Seattle me periferinë e saj lindore nëpërmjet një rruge që shtrihet në majë të liqenit të Uashingtonit në 33 pika të madhësisë së fushave të futbollit .

Dizajni u zgjodh për shkak të shtratit të paqëndrueshëm të liqenit dhe natyrës së lakuar të rrugës (një problem i përbashkët për zonën, që do të shpjegonte pse shteti është shtëpia e katër prej pesë urave më të mëdha lundruese në botë). Struktura e plakjes është duke u zëvendësuar nga një urë lundruese më e madhe, madje edhe më e gjatë, më moderne, që mund të akomodojë edhe një sistem të lehtë-hekurudhor.

REKLAMA

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here