Connect with us

Trashëgimia

UNESCO: Më shumë se 140 objekte të rëndësishme kulturore janë dëmtuara në Ukrainë

Published

on

Organizmi global i trashëgimisë UNESCO ka raportuar se 143 ndërtesa të rëndësishme kulturore janë dëmtuar në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus në fund të shkurtit.

Që nga 8 qershori, agjencia e OKB-së kishte verifikuar dëmtimet në 143 vende anembanë Ukrainës të shkaktuara pasi trupat ruse kaluan kufirin më 24 shkurt.

Shifra përfshin 65 objekte fetare, 12 muze, 27 ndërtesa historike, 17 ndërtesa për aktivitete kulturore, 15 monumente dhe shtatë biblioteka.

Ato janë të vendosura në nëntë rajone në të gjithë Ukrainën, kryesisht në lindje të vendit, por edhe aq larg nga Rusia si Zhytomyr, i cili është 140 kilometra në perëndim të Kievit.

Ndër vendet e dëmtuara janë monumentet përkujtimore të fshatarëve dhe punëtorëve që vdiqën në luftën e dytë botërore në rajonin e Kievit, Katedralja e Supozimit në Kharkiv dhe Muzeu historik dhe arkitektonik Popov Manor në Zaporizhzhya.

UNESCO aktualisht po kryen një vlerësim paraprak të dëmit për “pronat kulturore” në Ukrainë duke kontrolluar incidentet e raportuara me burime të shumta duke përfshirë imazhet satelitore. Ai do të përditësojë rregullisht të dhënat.

UNESCO po punon gjithashtu me organizatat e saj partnere për zhvillimin e “një mekanizmi për vlerësimin e pavarur të koordinuar të të dhënave në Ukrainë, duke përfshirë analizën e imazheve satelitore, në përputhje me dispozitat e Konventës së Hagës të vitit 1954”. Lista e plotë e objekteve kulturore të dëmtuara është këtu.

Në mars, UNESCO dhe grupi ndërkombëtar i konservimit Docomomo thanë se ishin “thellësisht të shqetësuar” për shkatërrimin e ndërtesave të trashëgimisë në Kharkiv, me këtë të fundit që vlerësoi se të paktën 30 vende në qytet ishin shkatërruar ose dëmtuar rëndë.

Arkitekti britanik Norman Foster ka njoftuar planet për të mbledhur një ekip për të rindërtuar Kharkivin, duke shkaktuar kritika nga Slava Balbek, themelues i studios në Kiev Balbek Bureau.

Trashëgimia

Të rinjtë kosovarë mësuan teknika mbi restaurimin dhe riciklimin e mobileve të vjetra

Published

on

I organizuar nga Manifesta 14 Prishtina përmes programit HeritageLab, në këtë kamp një grup pjesëmarrësish mësuan teknika mbi restaurimin dhe reciklimin e mobiljeve të vjetra të ish- Bibliotekës Hivzi Sulejmani.

Tutje, krijimet e tyre do të ripërdoren në ndërtesën e njëjtë por me funksion të ri si Qendra për Praktikë Rrëfyese, një institucion i ri ndërdisiplinor./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trashëgimia

‘Nuk kam asgjë rreth renovimit të shtëpisë së Xhafer Devës nëse ka vlerë arkitekturore’

Published

on

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka deklaruar në emisionin “Kallxo Përnime” se nuk e ka problem që Kosova ta ruajë shtëpinë e Xhafer Devës.Por, sipas tij, nëse nuk vendoset si figurë kontraverse historike, atëherë nuk është mënyra e duhur për të shkuar përpara.

“Unë e kam thënë, nuk kam asgjë rreth renovimit të shtëpisë nëse ka vlerë arkitekturore, dhe nuk kam asgjë kundër renovimit të shtëpisë së Xhafer Devës, i cili është një figurë historike. Unë as nuk e kam njohur personin në fjalë, kam lexuar pak për të.

Ju duhet ta vendosni historinë në kontekst. Ju e dini që gjermanët kanë bërë gjëra të tmerrshme në të kaluarën edhe në Ballkan, masakra dhe ballafaqimi me të kaluarën është një çështje shumë e vështirë. Duhet të shkohet përmes ripajtimit, duhet të pranohet diçka dhe Xhafer Deva është një figurë historike. Ai ishte, siç thashë në Twitter, ai ishte bashkëpunëtor me regjimin nazist. Ai ishte i punësuar nga forcat e armatosura gjermane që nga 1941”, u shpreh Rohde.

“Nëse paralajmëroni diçka dhe nuk e vendosni menjëherë një figurë kontraverse historike në kontekst, atëherë kjo nuk është mënyra e duhur për të shkuar përpara. Më fal, por do të shkruaja prapë për të. Nëse thoni në Gjermani se shtëpia e Hermann Goering do të renovohet, do të ishte një lajm i madh, nga këtu do të kishim një konotacion pozitiv, ky ishte lajmi origjinal ‘Lajm i madh – Më në fund po renovohet shtëpia e Xhafer Devës’.

Nëse shkruani se do të ketë një ekspozitë për figurën, po kjo nuk ishte vendosur në kontekst, dhe unë e kritikova këtë pikë. Ata duhet ta renovojnë atë”, tha ambasadori gjerman.

Xhafer Deva nga Mitrovica njihet si bashkëpunëtor i nazistëve gjermanë. Ai ishte organizator i themelimit të organizatës “Lidhjes shqiptare të Prizrenit” dhe konsiderohet si ideatori i themelimit të divizionit ushtarak SS “Skanderbeg”.

Deva shërbeu si ministër i Punëve të Brendshme të Shqipërisë gjatë viteve 1943-1944, kur vendi ishte nën kontrollin e regjimit nazist të Adolf Hitlerit.

Restaurimi i këtij monumenti ka nisur më 2018, pas një zjarri që e kishte kapluar më 2015.  Por, restaurimi u ndërpre për të rinisur në fillim të këtij muaji. MKRS postoi në Facebook disa fotografi të ministrit Çeku i cili inspektoi shtëpinë e Devës me rastin e fillimit të restaurimit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trashëgimia

“Hartëzimi i lëvizjeve subkulturore në Prishtinë, Tiranë dhe Shkup”, publikohet të enjten

Published

on

Të enjten më 23 qershor në ora 18.00, do të publikohet hulumtimi “Hartëzimi i lëvizjeve subkulturore në Prishtinë, Tiranë dhe Shkup”, që përbëhet nga tre libërtha të veçanta që nxjerrin në pah hulumtimin e bërë në këto qytete.

Ky hulumtim është zhvilluar nga Departamenti i Edukimit dhe Ndërmjetësimit të Manifesta 14 së bashku me Termokiss e me grupe të ndryshme të artistëve, aktivistëve, organizatorëve, hulumtuesve e historianëve të rajonit.

Eventi përcillet me muzikë live prej bendit ‘Veteranët e Venedikut’ e do të mbahet në plato të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve.

Autorët dhe hulumtuesit e Prishtina: Hapësira Ngushëllimi dhe Subvervsioni do të jenë të pranishëm për të folur për punën e tyre./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending