Arkitekturë

Ua prezantojmë ashensorin më të gjatë në botë, i ndërtuar në natyrë

Published

on

Është ashensori më i lartë në botë i ndërtuar në natyrë dhe shkakton një ndjenjë “fluturash” në zonën e stomakut vetëm duke e parë. Bëhet fjalë për ashensorin Bailong, i lartë 330 metra në Kinë, shkruan Travelbook.de, përcjell Media Ndërtimi.

A do të hipnit vullnetarisht aty?

Së pari: Edhe nëse nuk do ta vendosje kurrë këmbën në ashensor, të paktën duhet t’i afrohesh. Peisazhi përreth është kaq mbresëlënës, i bukur dhe unik, saqë duhet absolutisht ta shihni.

Këtu, në botën përrallore të Parkut Kombëtar Zhangjiajie në Hunan (Kinë), James Cameron filmoi pjesë të reklamave të tij fantastiko-shkencore “Avatar”. Mijëra shtylla ranore, disa prej të cilave më shumë se 200 metra të larta, shërbyen në film si një model për malet lundruese deri në hënë, Pandora.

Ndërtimi i çelikut të Ashensorit Bailong (“Ashensori i Njëqind Dragonjve “) me gjithsej tre korsi është ndërtuar në një mur shkëmbor vertikal që është pjesë e një pllaje masive. Kushdo që guxon të pushtojë ndryshimin e lartësisë 330 metra në një nga kabinat e vogla do të shpërblehet me një pamje mjaft spektakolare mbi parkun kombëtar.

Tre metra në sekondë

Por, vetë udhëtimi është një përvojë më vete: Ne shkojmë nëntokë. Kabina, e cila është me xham nga tre anët, pastaj gjuan lart tre metra në sekondë, fillimisht nga errësirë. Pastaj vjen efekti WOW kur papritmas pamja hapet në botën e çuditshme të jashtme të Zonës Skenike Wulingyuan, e cila ka qenë në listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 1992.

Sa më lart të shkoni, aq më të vogla bëhen shtyllat prej guri si pema, poshtë jush. Dhe disi jeni i lumtur kur më në fund keni përsëri tokë të fortë nën këmbët tuaja. Mbi të gjitha, ndërtimi i ashensorit është në një zonë të njohur për tërmete dhe fakti që funksionimi i tij duhej të mbyllej përkohësisht midis vitit 2002, për shkak të mungesës së sigurisë nuk është qetësues.

Lajmi i mirë për të gjithë klaustrofobikët: Jo shumë larg ka edhe një teleferik me një pikë vrojtimi. As për këtë nuk duhet të kesh frikë nga lartësitë …

 

Trending

Exit mobile version