Connect with us

Aktuale

Tre të burgosur politikë turq do të emërohen Laureatët e Çmimit Evropian për Arkitekturën

Published

on

Më 15 shtator në Athinë, Greqi, rrëzë Akropolit, tre të burgosur politikë turq do të emërohen Laureatët e e Çmimit Europian për Arkitekturën 2023.

Ayse Mücella Yapici, Tayfun Kahraman dhe Can Atalay janë studiues, arkitektë dhe urbanistë në burg për kritikat ndaj qeverisë turke dhe bashkëpunimin e saj në shkatërrimin masiv që pasoi pas tërmeteve të vitit 2023 në Turqi dhe Siri.

Secili është njohur nga Qendra Evropiane për Dizajn Arti dhe Studime Urbane të Arkitekturës dhe The Chicago Athenaeum: Muzeu i Arkitekturës dhe Dizajnit për aktivizmin e tyre.

Ky çmim është më i lartë në arkitekturën evropiane që u jepet individëve “të cilët kanë marrë një angazhim për të përcjellë parimet e humanizmit evropian dhe artin e arkitekturës”.

Fituesi i vitit të kaluar ishte arkitekti gjerman Christoph Ingenhoven. Fituesit e kaluar kanë përfshirë Bjarke Ingels, Santiago Calatrava, Henning Larsen Architects dhe Wolfgang Tschapeller.

Komitetet e çmimeve zgjodhën Yapici, Kahraman dhe Atalay pasi u dënuan me 18 vjet burg për tradhti dhe “duke folur kundër padrejtësisë sociale në Turqi dhe për paralajmërim paraprakisht për pasojat shkatërruese të tërmeteve të shkurtit 2023 në Turqi dhe Siri”. thuhet në njoftimin për shtyp. Secili u akuzua nga qeveria për përpjekje për të organizuar një grusht shteti dhe “përpjekje për të rrëzuar qeverinë e Republikës së Turqisë duke përdorur forcë dhe dhunë”.

Më parë, 42-vjeçari Kahraman ka qenë kryetar i bordit ekzekutiv të Dhomës së Urbanistikës në Turqi. Can Atalay është një avokat për Dhomat e Inxhinierëve dhe Arkitektëve Turk. Para dënimit të saj në vitin 2022, arkitektja 74-vjeçare Ayse Mücella Yapici ishte në Unionin e Dhomave të Inxhinierëve dhe Arkitektëve Turk. Qendra Evropiane vë në dukje rolin e saj si një figurë udhëheqëse e Solidaritetit Taksim dhe një kritike e hapur e bumit të ndërtimit që ka ndodhur gjatë regjimit të Erdoganit, i cili u përmend si shkaku kryesor i shkatërrimit masiv që pasoi nga tërmetet e vitit 2023.

Gjashtë të pandehur të tjerë u dënuan me burgim në Turqi për akuza të ngjashme pa prova. Ato përfshijnë Çiğdem Mater, një producent dhe gazetar turk; Hakan Altınay, drejtor dhe profesor i Shkencave Politike në Universitetin Boğaziçi dhe president themelues i Akademisë Globale të Qytetarëve; Mine Özerden, regjisor dhe producent filmi; dhe Yiğit Ali Ekmekçi, profesor, aktivist për të drejtat e njeriut dhe themelues i Fondacioneve Nesin dhe Mesopotamia dhe anëtar i bordit themelues të Universitetit Bilgi të Stambollit. Osman Kavala, një botues, mbrojtës i të drejtave të njeriut dhe filantropist 64-vjeçar u dënua me burgim të përjetshëm.

Muzeu i Qendrës Evropiane në Athinë do të organizojë darkën gala në Akropol për nder të të burgosurve politikë./Media Ndërtimi

Aktuale

Dëshmon Haradinaj në rastin e njohur si 53-milionëshi

Published

on

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj do të dëshmojë në rastin e njohur si 53-milionëshi, në të cilin është i akuzuar bashkëpartiaku i tij, Pal Lekaj dhe të tjerë.

Në këtë rast të akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare janë ish-ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj, Eset Berisha, këshilltar i lartë politik i tij, Nebih Shatri, ish-Sekretar i Përgjithshëm në Ministrinë e Infrastrukturës (MI) si dhe Besim Tahirit, drejtor i Prokurimit Publik në këtë ministri. Haradinaj, është dëshmitar i propozuar nga mbrojtja.

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK) më 4 shkurt 2022, ngriti aktakuzë ndaj Pal Lekajt, Eset Berishës dhe Nebih Shatrit.

Ndërsa, më 9 shkurt 2022, PSRK njoftoi se lidhur me këtë rast, më ç8 shkurt është ngritur aktakuzë edhe ndaj Besim Tahirit.

Sipas aktakuzës së ngritur më 4 shkurt 2022 nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, Pal Lekaj, në cilësinë e ministrit të Ministrisë së Infrastrukturës (MI), Eset Berisha, këshilltar i lartë politik i tij, Nebih Shatri, si sekretar i Përgjithshëm në këtë ministri, në bashkëveprim dhe me dashje edhe me të pandehurin Besim Tahiri, drejtor i Prokurimit Publik në MI, akuzohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Inspektorati i Kryeqytetit gjobit për mosrespektim të urdhrit të ndërtimit në Lagjen Bregu i Diellit

Published

on

Inspektorati i Kryeqytetit njofton gjithë opinionin se ka zhvilluar procedurat inspektuese lidhur me rastin e publikuar nëpër disa medie dhe rrjete sociale që ndërlidhet me sanimin- rinovimin e një Pullazi – Kulmi në lagjen “Bregu I Diellit” i cili ishte i dëmtuar nga zjarri.

Inspektorati ka urdhëruar palën që të sanoj gjendjen përkatësisht pjesët e dëmtuar nga zjarri duke respektuar formën, lartësinë dhe gjitha pozicionet e mëparshme ndërkaq për mosrespektim të urdhrit të inspektoratit të ndërtimit i njëjti me dt.18.09.2023 me procesverbal ka urdhëruar palën që kulmin të kthej në gjendjen e mëparshme dhe ka shqiptuar gjobë mandatore për shkeljet e gjetura.

Në ditët në vijim inspektorati i ndërtimit do të ndërmarrë të gjitha veprimet e duhura ligjore duke eliminuar të gjitha shkeljet e bëra nga pala në këtë rast./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Tjetërsimi i pronës 10 milionëshe, i vazhdohet edhe për dy muaj arresti shtëpiak të dyshuarit

Published

on

Gjykata Themelore në Prishtinë ia ka vazhduar edhe për dy muaj masën e arrestit shtëpiak të dyshuarit Afrim Gashi, i cili u arrestua pas hulumtimit të “Betimi për Drejtësi“, nën dyshimin për tjetërsimin e pronës në Veternik, në vlerë rreth 10 milionë euro përmes dokumentit të falsifikuar.

Lajmin e ka konfirmuar për “Betimi për Drejtësi“, avokatja e palës së dëmtuar, Saranda Keqekolla-Sadiku.

Ndryshe, Policia e Kosovës më 25 gusht njoftoi për arrestimin e të dyshuarit, në bazë të urdhëresës së gjykatës.

“Policia e Kosovës, respektivisht Sektori për Hetime Financiare nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK), me datë 25.08.2023 ka zbatuar urdhëresën e gjykatës kompetente me ç ‘rast është realizuar kontroll në dy lokacione të ndryshme, në një shtëpi dhe në një lokal, nën dyshimin se janë shfrytëzuar për përpilimin e dokumenteve të falsifikuara”, thuhej në njoftim.

Prokurorja e rastit, Nebahate Salihu e kishte konfirmuar se bëhet fjalë për pronën në Veternik, rast ky që është hulumtuar nga “Betimi për Drejtësi”.

“Betimi për Drejtësi” kishte hulumtuar se si një pronë në Veternik  dyshohet se përmes legalizimit të përmbajtjes së rreme dhe mashtrimit, iu është marrë palëve Nexhat dhe Gursel Sadiku, duke kaluar në emër tani të ndjerës Z.H. dhe më pas prona ka kaluar te djali i saj Ylber Hyseni, i cili edhe po hetohet.

I dyshuari Gashi ishte ndaluar nën dyshimin për kryerjen e veprave penale “Falsifikim i dokumenteve”, “Legalizimi i përmbajtjes se rreme”, “Mashtrim”, dhe “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”.

Sipas Policisë, hetimi lidhur me këtë rast ka filluar bazuar në autorizimin e Prokurorisë Themelore në Prishtinë pas dyshimeve të bazuara se i dyshuari Afrim Gashi në bashkëveprim me të dyshuarin Ylber Hyseni, i cili gjendet në arrati, kanë falsifikuar dokumente dhe dyshohet se kanë arritur të tjetërsojnë një parcelë me sipërfaqe prej 9 (nëntë) hektarësh me vlerë të përafërt të tregut rreth 10,000,000.00 euro (dhjetë milionë euro), me ç’rast të njëjtit pasi që kanë bartur pronat në emër të tyre i kanë parcelizuar dhe më pas i kanë shitur ato tek personat e tretë duke i mashtruar.

“Lidhur me rastin gjatë kontrollit të kryer në shtëpinë e të dyshuarit janë sekuestruar dëshmitë si në vijim: 1 (një) pistoletë,  1 (një) karikator me 9 (nëntë) fishekë, 50 (pesëdhjetë) fishekë,  2 (dy) pistoleta me gas,  4 (katër) pushkë ajrore,  2 (dy) llaptopë, 1 (një) shtëpizë kompjuteri, 1 (një) telefon celular, 5680 (pesëmijë e gjashtëqind e tetëdhjetë) euro para të gatshme, 685 (gjashtëqind e tetëdhjetë e pesë) dollar amerikan,  100 (njëqind) franga zvicerane, si dhe rreth 500 (pesëqind) dosje të lëndëve të ndryshme në brendësi të të cilave kishte: Fletë poseduese, autorizime, kopje të planeve, historik të pronave, harta kadastrale (kryesisht të Regjionit të Prishtinës), vendime, kontrata të ndryshme të noterizuara të cilat dyshohet të jenë të falsifikuara”, thuhej më tej në njoftimin e Policisë.

 

Ndryshe, kjo pronë, dyshohet se iu është marrë familjes Sadiku përmes manipulimeve dhe dokumenteve të falsifikuara, për çka tashmë janë hapur hetime ndaj të dyshuarit Ylber Hyseni, i cili sipas burimeve brenda Prokurorisë gjendet në arrati dhe gjykata ka lëshuar urdhërarrest për të.

Continue Reading

Trending