Connect with us

Opinion

Tirana, qyteti nga duhet ikur

Published

on

shkruar nga Andi Bushati

Ka dhe ditë kur propaganda i dorëzohet realitetit dhe padyshim që kjo e stotmja është njëra prej tyre. Lapsi.al ka rimarë dhe përkthyer dy lajme të botuar si në botën virtuale, po ashtu dhe në mediat ndërkombëtare, që flasin për anën e errët të kryeqytetit tonë.

I pari është një shkrim, këtë radhë jo nga ata të sponsorizuarit të prestigjozes “Th Guardian”, e cila bën një radiografi të pamëshirshme të kullave që po ngrihen në Tiranë. Interesant në thelbin e tij nuk është shkatërrimi i traditës, prishja e shtëpive të vjetra, ndërtimi me paratë e krimit, fluturimi i papërballueshëm i çmimeve të apartamenteve, tema të cilat janë shtjelluar gjatë edhe në Shqipëri, nga ata që kryeministri ynë i ka skualifikuar me një të rënë të lapsit si “kullofobë”.

E veçanta e artikullit të “The Guardian” është ironia me faktin se koka gjigande e Skënderbeut, që po lartësohet në krah të hotel Tiranës, nuk është çudi të ngjajë gjithnjë e më shumë me portretin e autokratit tonë, duke lënë të kuptohet se ai vendos gjithçka për këto grataçiela.

E dyta qëndron në faktin se shkrimi nxjerr zbuluar hipokrizinë dhe fallcitetin e atyre që këtu pompohen si mjeshtra të mëdhenj të arkitekturës botërore, por që në Tiranë i lejojnë vetes vepra nacionalisto- korruptive mbi projektet e të cilave nuk do të kishin guxuar kurrë të nënshkruanin në vendet e tyre.

E pra, sipas The Guardian, Tirana nuk është qyteti modern të cilit po i rilind fytyra, por kryeqyteti i një vendi ku një njeri i vetëm po e përçudnon sipas orekseve dhe tekave të tij. Ajo nuk është gjithashtu as qyteti tashmë më i pastër falë inceneratorëve, më i lehti për të bashkëjetuar të gjitha shtresat sociale, më i sigurti, apo më joshësi nga pikpamja e cilisëisë së jetesës.

Të gjithë ata që shohin përditë Erion Veliajn në ekranet e mëdha që janë shndërruar në bori të promovimit të tij, ose duke mbjellë një pemë, ose duke inaguruar një park, ose duke prerë shiritin e një rruge të re, duhet të dinë se ai është kreu i qytetit më të ndotur në Evropë. Sipas Numbeo, një organizëm me baza jo saktësisht shkencore, por që mbledh të dhëna nga e gjithë bota, kryeqyteti ynë ka cilësinë më të keqe të jetës në kontinent dhe klasifikimi i tij renditet poshtë e më poshtë, çdo vit që kalon.

Edhe nga kosto e jetesës edhe nga siguria edhe nga shtrenjtësia edhe nga çmimet e shtëpive, Tirana klasifikohet nga fundi dhe e vetmja gjë që bën diferencën është ajo që nuk varet tërësisht nga njeriu, klima e saj që i ngre disa pikë. Pra për pastërtinë, trafikun, krimin, kujdesin shëndetësor dhe shtrenjtësinë, ndryshe nga ç’buçasin daullet e propagandës që na shurdhojnë përditë, Tirana renditet mes vendeve të pajetueshme.

Një qytet ku të mbyt zhurma dhe tymi i betonierave dhe ku nuk jeton dot denjësisht me të ardhurat që fiton nga puna.

Po të shohësh këto të dhëna, që janë tejet larg nga imazhi që na përciellin pronarët e TV që janë pothuajse të gjithë ndërtues, Tirana është një qytet që duhet braktisur, nga i cili duhet ikur një orë e më parë për të shpëtuar cilësinë minimale të jetës. Por, kjo nuk është kaq e thjeshtë. Sepse vite e vite të tëra ethesh për fitim dhe politikash të mbrapshta që nuk i kalojnë dot interesat e xhepit të vendimarrësve, kanë ndjekur një rrugë që ka sjellë shpopullimin e gjithë krahinave të tjera dhe mbledhjes së parasë, kapitaleve apo vendeve të punës në kryeqytet.

Kështu është krijuar një rreth vicioz, që për të jetuar më mirë duhet ti ikësh, por ama kjo arratisje bëhet e pamundur për arsye financiare. Tani për tani këtë luks, kanë të drejtën dhe mundësinë ta ëndërrojë vetëm një grusht i vogël të kamurish.

Por as ata nuk largohen, sepse janë të njëjtit që po lartësojnë ato monumentet nacionalisto korruptivë që herë marrin formën e atdheut e herë atë të Skënderbeut./Media Ndërtimi.

Opinion

A është arkitektura e mirë sinonim i bukurisë?

Published

on

Arkitektura nuk është thjesht ndërtim. Mbi 2,000 vjet më parë, arkitekti romak Marcus Vitruvius Pollio përcaktoi dy realitete bazë në ndërtim: “Fortësia” (Siguria) dhe “Mall” (Përdorimi) dhe më pas ofroi atë që e kthen ndërtesën në arkitekturë: “Kënaqësia” (Bukuria).

“Qëndrueshmëria” është rishfaqur në këtë shekull si “Rezistenca”. Pasi ishte e padëmtuar në pesë uragane mbi tridhjetë vjet, a ka kjo ndërtesë “kënaqësi” përtej “ngurtësisë” së saj? Vetia e “Mallit” gjendet në dobinë dhe përshtatshmërinë e çdo dizajni: a ka ky arkiv, në përdorim të vazhdueshëm, “Kënaqësi” përtej “Mallit” të tij?

“Bukuria” mund të jetë një fjalë me katër shkronja për ndjeshmëritë e arteve të bukura, ku gjykimet bëhen të mbrojtura nga arsyetimet e mësuara. Por njerëzit përjetojnë gëzim në botë përpara se të mund ta kuptojnë, shpjegojnë ose justifikojnë atë. Pra, si e përkufizoni “Bukurinë”? A është në harmoni me botën natyrore?

Njerëzimi dëshiron të përcaktojë, kontrollojë dhe riprodhojë suksesin – por nëse suksesi në krijimin e “Arkitekturës së Mirë” po lehtëson përgjigjet e pakontrollueshme që shfaqen në gjenetikën tonë, atëherë “Bukuria” është jashtë kontrollit tonë.

Realiteti jashtëzakonisht subjektiv i njerëzimit tonë ka një universalitet të së vërtetës në arkitekturë. Mendoj se gjetja e asaj që ekziston brenda secilit prej nesh dhe dëgjimi i atij realiteti thelbësor, “pa emër”, është mënyra më e vështirë dhe më e natyrshme për të gjetur “Bukurinë” – dhe “Bukuria” përcakton “Arkitekturën e Mirë”.

Masa e “Arkitekturës së mirë” përtej “ngurtësisë” dhe “Mallit” gjendet tek çdo njeri, për zhgënjimin e madh të atyre që kërkojnë të vërtetojnë vlerën e tyre në gjykimet e lindura nga racionalizimi. Siç tha shkrimtari Henry James, “Nuk më interesojnë asgjë për arsyet, por e di se çfarë më pëlqen”.

Continue Reading

Opinion

Reflektime mbi një jetë në arkitekturë të Jim Polshek

Published

on

Reflektime mbi një jetë në arkitekturë të Jim Polshek

Jim Polshek, i cili vdiq në moshën 92-vjeçare javën e kaluar, ishte një arkitekt i vlerësuar me çmime (Medalja e Artë e AIA, 2018), projektues, avokat publik dhe edukator (dekani i arkitekturës në Kolumbia, 1973–1987).

Ai ishte një Midwesterner, i lindur në Akron, Ohio, i cili vazhdoi të hapte praktikën e tij në vitin 1963, kur themeloi James Stewart Polshek Architects. Në fund të fundit, praktika u bë e njohur ndërkombëtarisht si Arkitektët e Partneritetit Polshek. Në vitin 2010, partnerët e riemëruan firmën Ennead Architects dhe ai mbeti i përfshirë si konsulent dizajni.

Xhimi u tërhoq nga modeli i kujtesës i Nabokovit, me ngjarje të vendosura përballë njëra-tjetrës, në shtresa, sikur të shiheshin përmes një pirg letrash gjurmuese. “Qasja joortodokse ndaj shkrimit të kujtimeve më tërheq mua,” pranoi Jim.

“Dloset” në historinë e Polshekut shfaqen në mënyrën Nabokoviane: dizajni i Muzeut Kombëtar të Historisë së Hebrenjve Amerikanë në Filadelfia në vitet e para të shekullit të 21-të përputhet me kujtimet e Jim-it për punën e Louis Kahn-it për kongregacionin Mikveh Israel në Filadelfia (një projekti që nuk u realizua kurrë), dhe ditët studentore të Polshek në Yale dhe hapësira e studios që ai dhe shokët e tij të klasës pushtuan në Galerinë e Arteve të Universitetit të Kahn’s Yale, të cilën firma e Polshek do ta rivendoste 50 vjet pas përfundimit të saj.

Historia e Polshek për projektimin e fabrikës së shtypshkronjës New York Times në College Point, Nju Jork, shpaloset me një tangjente në vendin e mediave të lajmeve në jetën amerikane dhe rolin e manjatëve të medias si S.I. Newhouse, i cili themeloi Shkollën e Komunikimit Newhouse në Sirakuzë. Universiteti, për të cilin firma e Polshek projektoi një shtesë të re në 2007. Jim lidhi pikat në një odise personale dhe profesionale.

Arkitektura e Polshekut ishte produkt jo vetëm i një rezervuari intelektual depërtues të kujtesës, vlerave dhe altruizmit, por edhe bashkëpunimi me kolegët dhe klientët gjatë një jete profesionale që zgjati gati tre të katërtat e një shekulli./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Opinion

A mundet Arti publik të formësoj qytete?

Published

on

“Arti synon të përfaqësojë jo pamjen e jashtme të gjërave, por rëndësinë e tyre të brendshme”, vuri në dukje polimateni grek Aristoteli. Arti publik në qytetet në mbarë botën kërkon të ndjekë këtë qëllim duke ofruar një ndjenjë kuptimi dhe identifikimi për banorët e tij.

Duke marrë formën e muraleve, instalimeve, skulpturave dhe statujave, arti publik angazhohet me audiencë jashtë muzeve dhe në sferën publike.

Ky art paraqet një mënyrë demokratike të ripërcaktimit kolektiv të koncepteve si komuniteti, identiteti dhe angazhimi social.

Arti publik është një mënyrë efikase për komunitetet për të krijuar një imazh të ri, për të zgjidhur një problem ose për të treguar një histori.

Kjo formë imazhi merr domenin publik si një vend për frymëzim dhe shprehje, duke përdorur një proces pjesëmarrës për të krijuar pjesët. Së bashku me komunitetin, artisti ndjek një proces të krijimit të dizajnit qytetar.

Vepra artistike e krijuar në bashkëpunim mund të jetë e përhershme, e instaluar përkohësisht ose e përfunduar vetëm me pjesëmarrjen në të. Praktika e zonës specifike dhe e përqendruar te njerëzit është një kontribues kryesor në strukturën sociale të zonave urbane.

Krijimi i vendeve mbështetet në lidhjet e forta të komunitetit rreth vendndodhjes dhe kulturës, dhe veprat e artit japin një dorë në lidhjen e identitetit kolektiv me një hapësirë. Arti publik mund të përforcojë themelet e komuniteteve, duke ndërtuar një imazh të së kaluarës së tyre dhe duke projektuar një vizion për të ardhmen e tyre.

Ai rrit kapitalin social dhe përmirëson ekonomitë lokale. Artistët përfshijnë një qasje krijuese në fabrikimin e ndërveprimeve për shkëmbimin kulturor, duke përdorur artin publik për të rigjallëruar lagjet dhe qytetet.

Arti publik është parë se promovon rigjenerimin urban. Ai ofron një kombinim të vlerave estetike dhe identitetit social për të aktivizuar hapësirat publike. Qytetet që demonstrojnë një kulturë aktive dhe dinamike janë më tërheqëse për individët dhe bizneset.

Artet dhe kultura luajnë gjithashtu një rol kyç në zhvillimin e mundësive turistike duke rritur imazhin publik të qytetit. Këta faktorë krijojnë vende pune nga sipërmarrjet e reja të biznesit, duke sjellë të ardhura në ekonominë vendase.

Ndikimi i artit publik në komunitetet dhe vendet e tyre është thelbësor, duke peshuar përgjegjësinë mbi shtetin dhe artistët me shpirt të lirë. Për të siguruar që arti publik i shërben qëllimit të tij të synuar, është e rëndësishme që komuniteti të vërë në dyshim pronësinë e tij qytetare.

Qëllimi i veprave të artit në hapësirat publike është të përfaqësojë dhe të përfitojë njerëzit e qytetit, dhe jo forcat kapitaliste apo politike.

Arti publik pozicionohet në kryqëzimin e historisë së përbashkët dhe kulturës në zhvillim. Përdorimi i mediumit do të përcaktojë njëkohësisht se si arti publik formon qytetet.

Shkruar nga: arkitekti dhe shkrimtari indian, Ankitha Gattupalli i cili merret me kryqëzimin midis hapësirave, ekologjive dhe komuniteteve.

Continue Reading

Trending