Connect with us

Aktuale

Tirana për tre dekada pa asnjë plan akustik

Published

on

Apartamentet më të shtrenjta sot ndodhen ngjitur me trafikun , me pluhurin dhe ndotjen e ajrit, me zhurmat e larta deri ne 85 Decibel, njesoj si te banosh brenda nje fabrike.

Në këto lagje për shkak të ndërtimeve te reja që jane miratuar zhurmat nuk do të ulen por vetëm do të ngrihen.

Ndërtimi i tyre pa një plan akustik mund t’i kushtojë sot qytetarëve uljen e vlerës së apartamentit dhe ndërtuesve rrënimin financiar.

Sot është e pamundur të jetosh dhe të flesh gjume ne te gjitha lagjet ku ligji per zhurmat eshte shkelur .

Mijëra apartamente ndërtuar anës unazës së re në pallate të reja me 2000-2500 euro metri katror, jetojnë  24 orë në një fabrikë me zhurma nga 75-85 decibel, ditë dhe natë, me dritaret mbyllur . Kjo si pasojë e mungesës së planit akustik të rrugës.

Kompleksi më i ri më i shtrenjtë me pamje nga liqeni, nën digë është po ashtu i rrethuar nga ndotja akustike e dy rrugëve tejet të zhurmshme dhe ndotëse.  Nga matjet tona aty është një fabrikë e dyfishtë. Zhurmat e unazës me lëvizje të shpejtë, (80 decibel ditë dhe natë) dhe rruga poshtë digës e cila ka një dyndje që fillon nga liqeni I thatë dhe mbaron te vilat në rolling hill.

Te komuna e parisit ka një ndotje akustike të qendrueshme ditë dhe natë prej 70-80 Decibel. Prej vitesh shumë qytetarë duan të largohen nga kjo lagje ku as natën nuk gjen qetësi, por kujtdo që tenton ti shesesh apartamentin te pergjigjet ka shume zhurme. Dhe eshte e vertete, një natë pa zhurma në këtë lagje nuk arrijmë dot më as ta imagjinojmë.

Të gjitha apartamentet e reja në rrugët kryesore janë histori dështimi. Vlera e tyre është një gjumë I keq do të thotë më pak punë, më pak përqendrim, më pak shëndet mendor, deri në shurdhim, në  tensionin e lartë dhe goditjet e zemrës.

Grykësia për të ndërtuar mijëra apartamente të reja në qendër të Tiranës, pa një plan akustik po vjen bumerang pas.

Ashtu si mijëra qytetarët e unazës së re tashmë nuk vënë dot gjumë në sy , te gjithe qytetarët po ndërgjegjësohen për pasojat e zhurmave dhe shitja e këtyre apartamenteve do të ulet ndieshëm dhe vetë ndërtuesit po përballen me ligjin antizhurmë qe shkelen ne vite.

Ligjet janë për të garantuar normat e cilësisë së jetës. Ato nuk bëjnë përjashtim as për Bashkinë, as për ndërtuesit, as për qytetarët , nëse shkelen, shkojmë të gjithë bashkë, keq dhe më keq.

Qytetarët po ndërgjegjësohen për pasojat e zhurmave dhe shitja e këtyre apartamenteve do të ulet ndieshëm dhe vetë ndërtuesit do të përballet me ligjin antizhurmë dhe do kërkojnë të merren masa./Media Ndërtimi.

Aktuale

Dëshmon Haradinaj në rastin e njohur si 53-milionëshi

Published

on

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj do të dëshmojë në rastin e njohur si 53-milionëshi, në të cilin është i akuzuar bashkëpartiaku i tij, Pal Lekaj dhe të tjerë.

Në këtë rast të akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare janë ish-ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj, Eset Berisha, këshilltar i lartë politik i tij, Nebih Shatri, ish-Sekretar i Përgjithshëm në Ministrinë e Infrastrukturës (MI) si dhe Besim Tahirit, drejtor i Prokurimit Publik në këtë ministri. Haradinaj, është dëshmitar i propozuar nga mbrojtja.

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK) më 4 shkurt 2022, ngriti aktakuzë ndaj Pal Lekajt, Eset Berishës dhe Nebih Shatrit.

Ndërsa, më 9 shkurt 2022, PSRK njoftoi se lidhur me këtë rast, më ç8 shkurt është ngritur aktakuzë edhe ndaj Besim Tahirit.

Sipas aktakuzës së ngritur më 4 shkurt 2022 nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, Pal Lekaj, në cilësinë e ministrit të Ministrisë së Infrastrukturës (MI), Eset Berisha, këshilltar i lartë politik i tij, Nebih Shatri, si sekretar i Përgjithshëm në këtë ministri, në bashkëveprim dhe me dashje edhe me të pandehurin Besim Tahiri, drejtor i Prokurimit Publik në MI, akuzohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Inspektorati i Kryeqytetit gjobit për mosrespektim të urdhrit të ndërtimit në Lagjen Bregu i Diellit

Published

on

Inspektorati i Kryeqytetit njofton gjithë opinionin se ka zhvilluar procedurat inspektuese lidhur me rastin e publikuar nëpër disa medie dhe rrjete sociale që ndërlidhet me sanimin- rinovimin e një Pullazi – Kulmi në lagjen “Bregu I Diellit” i cili ishte i dëmtuar nga zjarri.

Inspektorati ka urdhëruar palën që të sanoj gjendjen përkatësisht pjesët e dëmtuar nga zjarri duke respektuar formën, lartësinë dhe gjitha pozicionet e mëparshme ndërkaq për mosrespektim të urdhrit të inspektoratit të ndërtimit i njëjti me dt.18.09.2023 me procesverbal ka urdhëruar palën që kulmin të kthej në gjendjen e mëparshme dhe ka shqiptuar gjobë mandatore për shkeljet e gjetura.

Në ditët në vijim inspektorati i ndërtimit do të ndërmarrë të gjitha veprimet e duhura ligjore duke eliminuar të gjitha shkeljet e bëra nga pala në këtë rast./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Tjetërsimi i pronës 10 milionëshe, i vazhdohet edhe për dy muaj arresti shtëpiak të dyshuarit

Published

on

Gjykata Themelore në Prishtinë ia ka vazhduar edhe për dy muaj masën e arrestit shtëpiak të dyshuarit Afrim Gashi, i cili u arrestua pas hulumtimit të “Betimi për Drejtësi“, nën dyshimin për tjetërsimin e pronës në Veternik, në vlerë rreth 10 milionë euro përmes dokumentit të falsifikuar.

Lajmin e ka konfirmuar për “Betimi për Drejtësi“, avokatja e palës së dëmtuar, Saranda Keqekolla-Sadiku.

Ndryshe, Policia e Kosovës më 25 gusht njoftoi për arrestimin e të dyshuarit, në bazë të urdhëresës së gjykatës.

“Policia e Kosovës, respektivisht Sektori për Hetime Financiare nga Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK), me datë 25.08.2023 ka zbatuar urdhëresën e gjykatës kompetente me ç ‘rast është realizuar kontroll në dy lokacione të ndryshme, në një shtëpi dhe në një lokal, nën dyshimin se janë shfrytëzuar për përpilimin e dokumenteve të falsifikuara”, thuhej në njoftim.

Prokurorja e rastit, Nebahate Salihu e kishte konfirmuar se bëhet fjalë për pronën në Veternik, rast ky që është hulumtuar nga “Betimi për Drejtësi”.

“Betimi për Drejtësi” kishte hulumtuar se si një pronë në Veternik  dyshohet se përmes legalizimit të përmbajtjes së rreme dhe mashtrimit, iu është marrë palëve Nexhat dhe Gursel Sadiku, duke kaluar në emër tani të ndjerës Z.H. dhe më pas prona ka kaluar te djali i saj Ylber Hyseni, i cili edhe po hetohet.

I dyshuari Gashi ishte ndaluar nën dyshimin për kryerjen e veprave penale “Falsifikim i dokumenteve”, “Legalizimi i përmbajtjes se rreme”, “Mashtrim”, dhe “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”.

Sipas Policisë, hetimi lidhur me këtë rast ka filluar bazuar në autorizimin e Prokurorisë Themelore në Prishtinë pas dyshimeve të bazuara se i dyshuari Afrim Gashi në bashkëveprim me të dyshuarin Ylber Hyseni, i cili gjendet në arrati, kanë falsifikuar dokumente dhe dyshohet se kanë arritur të tjetërsojnë një parcelë me sipërfaqe prej 9 (nëntë) hektarësh me vlerë të përafërt të tregut rreth 10,000,000.00 euro (dhjetë milionë euro), me ç’rast të njëjtit pasi që kanë bartur pronat në emër të tyre i kanë parcelizuar dhe më pas i kanë shitur ato tek personat e tretë duke i mashtruar.

“Lidhur me rastin gjatë kontrollit të kryer në shtëpinë e të dyshuarit janë sekuestruar dëshmitë si në vijim: 1 (një) pistoletë,  1 (një) karikator me 9 (nëntë) fishekë, 50 (pesëdhjetë) fishekë,  2 (dy) pistoleta me gas,  4 (katër) pushkë ajrore,  2 (dy) llaptopë, 1 (një) shtëpizë kompjuteri, 1 (një) telefon celular, 5680 (pesëmijë e gjashtëqind e tetëdhjetë) euro para të gatshme, 685 (gjashtëqind e tetëdhjetë e pesë) dollar amerikan,  100 (njëqind) franga zvicerane, si dhe rreth 500 (pesëqind) dosje të lëndëve të ndryshme në brendësi të të cilave kishte: Fletë poseduese, autorizime, kopje të planeve, historik të pronave, harta kadastrale (kryesisht të Regjionit të Prishtinës), vendime, kontrata të ndryshme të noterizuara të cilat dyshohet të jenë të falsifikuara”, thuhej më tej në njoftimin e Policisë.

 

Ndryshe, kjo pronë, dyshohet se iu është marrë familjes Sadiku përmes manipulimeve dhe dokumenteve të falsifikuara, për çka tashmë janë hapur hetime ndaj të dyshuarit Ylber Hyseni, i cili sipas burimeve brenda Prokurorisë gjendet në arrati dhe gjykata ka lëshuar urdhërarrest për të.

Continue Reading

Trending