Connect with us

Dizajn

Sumayya Vally do të kurojë Bienalen inauguruese të Arteve Islame

Published

on

Arkitektja afrikano-jugor Sumayya Vally është emëruar në ekipin kurator për Bienalen e parë të Arteve Islame, e cila do të zhvillohet në Jeddah të Arabisë Saudite.

Organizuar nga Fondacioni Diriyah Biennale, Bienalja e Arteve Islame është planifikuar të zhvillohet në dhjetor 2023 në qytetin e Jeddah në bregun perëndimor të vendit.

Vally (foto lart), i cili është themeluesi i studios arkitekturore Counterspace, do të kurojë ngjarjen së bashku me arkitekten Omniya Abdel Barr, arkeologun Saad Alrashid dhe drejtorin emeritus të Muzeut Kombëtar të Artit Aziatik të Smithsonian, Julian Raby.

Fillimisht synohej të zhvillohej në kryeqytetin saudit të Riadit, por bienalja u zhvendos në Jeddah për shkak të trashëgimisë kulturore të qytetit.

“Unë e kam vizituar Jeddah si haxhi shumë herë,” tha Vally. “Vendndodhja ka aq shumë kuptim të mishëruar që flet për përvojën e përbashkët dhe individuale.”, tha ajo.

“Krahas kolegëve të mi kuratorë, jam frymëzuar nga mundësia për të prezantuar një sërë veprash në këtë mjedis të jashtëzakonshëm”, vijoi ajo. “Shpresoj se shumë do të bashkohen me ne në dhjetor për një eksplorim që është i hapur për të gjithë.” tha Vally.

Veprimtaria synon të festojë artin dhe kulturën islame duke eksploruar “shpirtëroritetin në sferën estetike”.

Në vitet e fundit, Arabia Saudite ka synuar të zhvillojë si produktin e saj kulturor ashtu edhe ofertën turistike ndërkombëtare. Në vitin 2018, Gunseli Yalcinkaya i Dezeen u bë gazetari i parë i dizajnit jashtë shtetit që mori pjesë në Javën e Dizajnit Saudit në Riad./Media Ndërtimi.

Dizajn

Shfaqet makina Polyformer, riciklon shishet plastike në filament të printimit 3D

Published

on

Dizajneri industrial me bazë në Kaliforni, Reiten Cheng, ka zhvilluar një makinë riciklimi që mund të printohet 3D duke përdorur udhëzime me burim të hapur dhe të përdoret për të kthyer shishet PET në filament për prodhimin e aditivëve.

Polyformer u krijua për ta bërë më të lirë dhe më të lehtë për prodhuesit e pavarur që të krijojnë produkte nga materiale mbeturinash të ripërdorura në vend që të mbështeten në plastikë të virgjër.

Dizajni është me burim të hapur, që do të thotë se një manual hap pas hapi që detajon ndërtimin e tij është i disponueshëm falas në internet, në mënyrë që të mund të përdoret dhe të përshtatet nga të tjerët.

Pajisja në formë L është bërë nga pjesë të printuara në 3D të kombinuara me disa komponentë jashtë raftit që gjenden në printerët tradicionalë 3D./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Rruga B në Prishtinë transformohet me ngjyrat e ‘Meeting of Styles Kosovo’

Published

on

Takimi i Styles Kosova këtë vit do të sjellë të vërtetën në muret e Prishtinës. Këtë të vërtetë do ta tregojmë përmes tregimit, të treguar me bojë.

Festivali ynë do të sjellë edhe një herë më shumë se 100 artistë dhe krijues nga e gjithë bota, për të transformuar hapësirat e përbashkëta në mrekulli të artit të rrugës.

Edicioni i 6-të i MOS rikthehet aty ku nisi gjithçka, në Rrugën B. Me zhurma gjithnjë e më të bukura dhe ngjyra më të ndezura, festivali më i madh i artit të rrugës në rajon ju fton në një festë shqisash.

Përmes punës sonë ne e kemi kthyer Prishtinën brutaliste në një qytet të gjallë me pamje magjepsëse. Tani kryeqyteti i Kosovës njihet globalisht për artin e rrugës.

Edicioni i 6-të i Meeting of Styles Kosovo’  mbahet nga 29 deri më 31 korrik 2022, në Rrugën B të Prishtinës.

Rreth 500 artistë frymëzues dhe 140 vullnetarë të bukur, të cilët sollën jetë në hapësirat e varfër, dëshmojnë ndryshimin që sollëm në peizazhin urban të qytetit. Këtë vit ju ftojmë të bëheni pjesë e historisë së artit të rrugës!/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Londra hap ekspozitën ku eksploron rishpikjet radikale të arkitektes Zaha Hadid

Published

on

Fondacioni Zaha Hadid (ZHF) ka njoftuar se do të organizojë ekspozitën e parë kushtuar “rishpikjeve radikale” të parashikuara nga arkitektja e ndjerë irako-britanik, fituese e Çmimit Pritzker për shtëpinë e saj prej shumë kohësh.

Duke u hapur më 8 qershor, ekspozita falas, e kuruar nga studentët, e titulluar Zaha Hadid: Riimagjinimi i Londrës, do të prezantohet në ish-selinë e Zaha Hadid Architects (ZHA) në një ndërtesë shkolle viktoriane në Bowling Green Lane në Clerkenwell, Londra qendrore.

Siç u njoftua në nisjen e plotë zyrtare të ZHF marsin e kaluar, gjurma fizike e fondacionit, e cila përfundimisht do të mbikëqyrë një muze të përhershëm, galeri, qendër mësimi, qendër kërkimore dhe institut kërkimi, do të ndahet midis dy tullave dhe vendndodhjet e llaçit: zyrat e vjetra të ZHA ku do të shfaqet ekspozita inauguruese (firma u largua verën e kaluar për shkak të vështirësive në konvertimin e ndërtesës historike në një vend pune pas pandemisë) dhe në hapësirën e ish Muzeut të Dizajnit brenda një magazine të konvertuar të pjekjes së bananeve pranë Tower Bridge që Hadid kishte blerë në 2013.

Mënjanë vendndodhjen, Zaha Hadid: Riimagjinimi i Londrës është një ekzaminim gjithëpërfshirës i arkivave dhe koleksioneve të fondacionit që paraqesin një gamë veprash “të rralla dhe të padukshme” – duke përfshirë skicat personale të Hadid – nga një karrierë e pakompromis, shumë e dekoruar që përfshinte arkitekturën, artin dhe dizajnin.

Hadid pësoi një atak në zemër dhe vdiq në mars 2016 në moshën 65-vjeçare./Media Ndërtimi.

 

Continue Reading

Trending