Connect with us

Dizajn

Si të përdorni ngjyrën për të theksuar dizajnet arkitekturore

Published

on

Kur organizojnë elementet, materialet dhe ngjyrat e një plan urbanistik arkitektonik, arkitektët mund t’i udhëheqin me sukses përdoruesit përmes një dhome dhe hapësirave të ndryshme të saj, duke krijuar kështu një trajektore të lehtë dhe të qetë për ata që e banojnë atë.

Duke eksploruar strategji novatore për të krijuar mënyra të reja të rregullimit të një hapësire, arkitektura mund të përdorë ngjyrën për të rritur disa aspekte të skemës së një projekti.

Përdorimi i ngjyrës në dizajnin arkitektonik kombinon faktorë të ndryshëm përtej preferencave estetike duke ndikuar gjithashtu në emocionet dhe sjelljen e përdoruesit.

Përpara se të niset në përzgjedhjen e ngjyrave, procesi i projektimit përfshin marrjen e disa vendimeve, si për shembull cilët elementë arkitekturorë duhet të theksohen, nëse ka një zonifikimi ose ndarje të hapësirave brenda përdorimit të ngjyrave, krijimin e pikave qendrore dhe shqyrtimin se si secili ngjyra shoqërohet me një humor të vendosur./Media Ndërtimi.

Dizajn

Panairi i Dizajnit në Londër shtyhet “për të ardhmen e afërt”

Published

on

Edicioni i vitit të ardhshëm i panairit britanik të Panairit të Dizajnit në Londër është anuluar, pasi organizatorët thanë se kishte vështirësi për t’i shërbyer “spektrit shumë të gjerë të kompanive që ekspozojnë në panair në mënyrë efektive”.

London Design Fair ishte ekspozita e fundit e madhe e pavarur e dizajnit që u mbajt në Londër pas Design London, më parë 100% Design, u bashkua me Clerkenwell Design Week në fillim të këtij viti.

Panairi do të zhvillohej në fabrikën e birrës Truman në Shoreditch, në lindje të Londrës, në shtator 2024, por është shtyrë “për të ardhmen e afërt”, thanë organizatorët e saj.

Panairi i Dizajnit në Londër u rikthye këtë vit pas një ndërprerjeje trevjeçare për shkak të pandemisë së koronavirusit, e cila e pa atë të anuluar së bashku me shumë ngjarje të tjera.

Panairi u zhvillua si pjesë e Festivalit të Dizajnit në Londër të këtij viti dhe përfshiu një ekspozitë të studios së dizajnit 2LG të quajtur You Can Sith With Us, e cila shfaqi punime nga stilistë në zhvillim.

Në një artikull opinioni për Festivalin e Dizajnit në Londër, drejtori editorial i Dezeen, Max Fraser, zbuloi se disa nga ekspozuesit ishin të “cilësisë së diskutueshme”.

Në lajmet e tjera të fundit të ekspozitës tregtare, Panairi Suedez i Mobiljeve njoftoi se Stockholmsmässan, vendi dhe organizata që drejton ekspozitën vjetore të panairit të mobiljeve të Stokholmit, do të shitet dhe do të shkatërrohet pasi qyteti i Stokholmit planifikon të krijojë një rreth të ri të qytetit në tokën e tij./Media Ndërtimi

Continue Reading

Dizajn

Hapet Festivali Ndërkombëtar i Posterit ‘Prishtina 2023’

Published

on

Festivali Ndërkombëtar i Posterit,“Prishtina 2023”, është hapur mbrëmjen e së martës në Galerinë e Fakultetit të Arteve të Universitetit ‘Hasan Prishtina” në Prishtinë.

Tema e edicionit të tretë të festivalit është “Emigrimi”.

95 vepra artistike nga dizajner e artistë nga 20 vende të ndryshme të botës kanë ekspozuar punimet e tyre në kuadër të këtij festivali, në kategorinë profesionale dhe atë studentore e të entuziastëve.

Ekspozita e edicionit të 3-të të “Prishtina Poster” është kuruar nga Rrezeart Galica, drejtor dhe themelues këtij festivali.Drejtori i festivalit të posterit, Rrezeart Galica tha në hapje se edicioni i sivjetmë i këtij festivali vjen më i veçantë duke pasur parasysh temën e festivali që është mjaft aktuale.

“Sikurse secili edicion, edhe kjo ekspozitë ka të veçantat e saj dhe një cilësi më ndryshme se ato paraprake, pra secili edicion vjen ndryshme nga ato të më hershme”- tha Galica.

Gjatë ceremonisë së hapjes nga organizatori janë ndarë edhe certifikata për pjesëmarrësit e festivalit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Dizajn

Foster + Partners dizajnon Pavijonin e Arabisë Saudite në Expo 2025 Osaka

Published

on

Foster + Partners është zgjedhur për të dizajnuar pavijonin e Mbretërisë së Arabisë Saudite për Expo 2025 Osaka. I pozicionuar në bregdetin ujor të Yumeshima, pavijoni synon të evokojë thelbin e qyteteve dhe qyteteve të Arabisë Saudite duke ofruar një përvojë hapësinore tërheqëse. Në përgjithësi, dizajni synon të zhytë vizitorët përmes elementeve audio-vizuale dhe t’u ofrojë atyre një paraqitje të shkurtër në mrekullitë e Arabisë Saudite.

Duke përdorur simulimet e dinamikës së lëngjeve llogaritëse, struktura e pavijonit u zhvillua me frymëzim nga format organike të fshatrave tradicionale saudite. Gjatë muajve të nxehtë të verës, kjo strategji ndihmon që erërat e ftohta perëndimore të rrjedhin nëpër rrugët e qytetit. Përveç kësaj, në muajt më të qetë të prillit dhe tetorit, oborri i mbjellë shërben si erëprerës, duke mbrojtur pavijonin nga erërat e forta që vijnë nga veriu.

Me një theks te qëndrueshmëria, pavioni përfshin teknologji diellore për prodhimin e energjisë elektrike, riciklimin e ujit të shiut, materiale me karbon të ulët dhe ndriçim me efikasitet energjetik. Projekti është i përkushtuar për të arritur objektivin Neto Zero Operacional të Karbonit dhe përpiqet për notën më të mirë të mundshme sipas sistemit të ndërtimit të gjelbër të Japonisë. Për më tepër, integrimi i koncepteve të dizajnit WELL e ka bërë shëndetin dhe mirëqenien e përdoruesit prioritet kryesor.

Ekspozita Botërore do të fillojë në Osaka, Japoni, nga 13 prilli 2025 deri më 13 tetor 2025. Shumë vende të tjera kanë njoftuar pjesëmarrjen e tyre në Ekspozitë nën temën gjithëpërfshirëse “Dizajnimi i shoqërisë së së ardhmes për jetët tona”, me një masterplan të udhëhequr nga arkitekti Sou Fujimoto.

Pas një konkursi global, AMDL CIRCLE është zgjedhur për të dizajnuar pavijonin që do të përfaqësojë vendet nordike në Expo Osaka në 2025. Struktura synohet të çmontohet dhe të ripërdoret, duke miratuar një strategji rrethore dhe të qëndrueshme. Për më tepër, Ministri Australian i Tregtisë dhe Turizmit ka shpallur dizajnet për pavijonin Australian në Expo 2025 në Osaka, Japoni. E projektuar nga Buchan, skema feston bukurinë natyrore dhe peizazhin e Australisë.

I parashikuar si një entitet dinamik, pavijoni synon të nxisë njohuritë dhe inovacionin përmes ndërveprimit të brezave dhe kulturave të ndryshme./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending