Connect with us

Dizajn

Si ta projektoni shtëpinë tuaj me lumturi!

Published

on

Shtëpia është vendi i shenjtë i shpirtit tuaj, një oaz rehatie ku shëroheni nga streset e ditës dhe gjeni paqen në momentin që kaloni pragun!

Kur ri-modeloni ose projektoni shtëpinë tuaj të re, patjetër që duhet të sillni botën tuaj të brendshme në dizajn!

Një projektues i hapësirave të brendshme do të kujdeset për të gjitha detajet në mënyrë që shtëpia juaj të pasqyrojë paletën tuaj të preferuar të ngjyrave dhe atmosferën që dëshironi të krijoni!

Përveç zgjedhjes së paletës së ngjyrave, mobiljeve dhe materialeve, prekja e fundit mbeten aksesorët do të gjallërojnë të gjithë shtëpinë tuaj!

Për të gëzuar jetën tuaj, ju prezantojmë me “Shtëpia e lumtur”  përfaqësuesen e markës Pip studio, që do t’ju ndihmojë të krijoni një shtëpi jashtëzakonisht me karakter!

E ndritshme dhe plot ngjyra do të sjellë prekjen përfundimtare në dizajnin e brendshëm dhe do të shtojë ndjenjën e kënaqësisë.

“Shtëpia e lumtur” përfaqëson dizjanet e studios Pip në Amsterdam, një markë e njohur që sjell produkte të përditshme me ngjyra, modele dhe dekore unike për të festuar jetën çdo ditë! (dhe çdo vakt)

Koleksione që sjellin Lindjen e Largët në një dizajn shumë delikat për serviset tuaja të tavolinës! Një kulturë që frymëzoi koleksionin e Festivali i Luleve që mund ta shijoni në çdo vakt me të dashurit tuaj!

Dëshironi të sillni natyrën në tavolinën tuaj?

Koleksioni Jolie, sjell atmosferën e gëzueshme të një ishulli tropikal pikërisht në kuzhinën tuaj!

Bluja e oqeanit dhe jeshilja e natyrës, kombinohen me bimë dhe lule tropikale, palma dhe fruta të freskëta shumëngjyrëshe! Motivi me pika të arta, i shton një prekje festive dhe kombinohet më së miri me artikujt ngjyrë jeshile dhe blu! (Pikark.com)./Media Ndërtimi.

Dizajn

Kur arkitektët projektojnë anije

Published

on

Anijet ofrojnë një ndjenjë të këndshme për një numër çuditërisht të madh arkitektësh. Aq shumë në fakt, sa duket se ka diçka në lidhje me anijet që apelon veçanërisht për ata të trajnuar në arkitekturë.

Ndoshta ka të bëjë me sfidën e kapërcimit të gjendjes statike të ndërtimit tokësor dhe gravitetit, ose nivelit të lartë të inxhinierisë precize dhe estetike dinamike të anijeve.

Sido që të jetë, joshja e deteve të hapura është e parezistueshme për persona si Le Corbusier, Aldo Rossi, Greg Lynn dhe të tjerë të panumërt, shkruan archite.design.

Ky edicion i Architecture with Stewart hedh një vështrim nga afër disa prej këtyre arkitektëve, punën e tyre të lidhur me varkat, dhe shikon disa arkitektë të tjerë që punojnë me dizajne ujore, duke përfshirë Kunle Adeyemi dhe +Pool.

Architecture with Stewart është një udhëtim në YouTube që eksploron historitë e thella dhe të qëndrueshme të arkitekturës me gjithë lavdinë e tyre të habitshme. Videot javore dhe ngjarjet e rastësishme të drejtpërdrejta zbërthejnë një gamë të gjerë temash që lidhen me mjedisin e ndërtuar, në mënyrë që të rrisin kuptimin e tyre të përgjithshëm dhe të mbrojnë rëndësinë e tyre në formësimin e botës ku banojmë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Meta hap një dyqan që shet veshje dixhitale Prada dhe Balenciaga për avatarë

Published

on

Marka e mediave sociale Meta ka njoftuar planet për të lansuar dyqanin e saj Avatars, ku përdoruesit e platformave të saj të mediave sociale mund të veshin avatarë dixhitalë me veshje Balenciaga, Prada dhe Thom Browne.

Dyqani i Avatars do të jetë një treg dixhital ku veshjet dixhitale do të shiten për përdorim në platformat e mediave sociale të Meta-s, duke përfshirë Instagram, Facebook dhe Messenger.

Përdoruesit do të jenë në gjendje të personalizojnë avatarët nëpër platforma dhe të blejnë veshje dixhitale pixel nga markat luksoze duke përfshirë Balenciaga, Prada dhe Thom Browne, si dhe një numër artikujsh të krijuar nga krijuesi.

CEO i Meta, Mark Zuckerberg dhe nënkryetari i partneriteteve të modës në Instagram njoftuan në Instagram Live se markat e modës do të bashkëpunojnë me Metën për të lançuar versionet dixhitale të veshjeve të tyre.

Kompanitë dhe markat po kërkojnë shpejt mënyra për të depërtuar në metaverse. Markat e modës duke përfshirë Balenciaga dhe Giuseppe Zanotti kanë lëshuar më parë veshje dixhitale për përdorim brenda metaverses.

Më herët në vitin 2022, platforma e realitetit virtual Decntraland lançoi Javën e Modës Metaverse ku markat duke përfshirë The Fabricant dhe Etro shfaqën koleksionet në mënyrë dixhitale./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Inaugurohen kënde të reja për lexim të projektuar nga studentët e Arkitekturës në UP

Published

on

Këndet e reja për lexim janë inauguruar në hapësirat e Fakultetit Juridik të UP-së.

Inaugurimin e hapësirave të reja e përshëndetën rektori i UP-së, prof. dr. Naser Sahiti dhe dekani i Fakultetit Juridik, prof. ass. dr. Avni Puka.

Ky projekt, është ideuar nga studentët e Fakultetit të Arkitekturës, Kosovare Hulaj, Lea Hoxha, Lira Avdiu, Salmir Mujanović, Selim Selimi dhe Valesa Jahmurataj të udhëhequr nga prof. ass. Dr. Arta Xhambazi, të cilët kanë paraparë edhe infrastrukturën e nevojshme për lehtësimin e qasjes për personat me aftësi të kufizuara.

Profesoresha Xhambazi ka deklaruar se kjo nismë do të vijojë edhe me projekte të tjera, të cilat do të rezultojnë me hapësira më të mira për studentët./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending