Connect with us

Aktuale

Si po përshtaten arkitektët me mjediset e thata

Published

on

Një mjedis i thatë i referohet rajoneve specifike të karakterizuara nga një mungesë e madhe e ujit të disponueshëm dhe kushte të motit jashtëzakonisht të thatë. Më konkretisht, rajonet e thata sipas definicionit marrin më pak se 25 centimetra shi në vit. Në pafundësinë e mjediseve të thata, ku klimat ekstreme paraqesin sfida të rëndësishme, roli i ujit në arkitekturë merr një dimension të ri.

Për shekuj me radhë, arkitektët dhe projektuesit që merren me peizazhet e ashpra të shkretëtirës dhe nevojën jetike të ujit kanë shpikur teknika, teknologji dhe struktura të reja. Për më tepër, shumë qasje krijuese janë krijuar për të shfrytëzuar, mbledhur dhe ftohur ujin në mjedise të thata.

Lexoni më tej për të zbuluar ndërtesa të ndryshme ikonike të vendosura në mjedise të thata të shkretëtirës në mbarë botën dhe eksploroni se si secili prej këtyre modeleve i qaset mungesës së ujit në mënyrë të ndryshme dhe unike.

Masdar City, Emiratet e Bashkuara Arabe

I projektuar për të qenë një zhvillim me zero karbon dhe zero mbetje, Masdar City është një skemë e qëndrueshme urbane e projektuar nga Foster + Partners dhe e ndërtuar nga Masdar në Abu Dhabi. I projektuar si një qendër biznesi dhe destinacion për kompanitë e teknologjisë, Masdar City përfshin shumë teknika tradicionale arabe të menaxhimit të ujit. Për shembull, zhvillimi përdor kullat e erës, duke krijuar ventilim të kryqëzuar dhe ftohje pasive. I referuar zakonisht si “qyteti më i gjelbër në botë”, zhvillimi urban është i njohur për institutin e tij të ujërave të zeza në Universitetin Khalifa dhe në planin afatgjatë, institucioni shpreson të përsosë koleksionin e tij të ujërave të shiut të rikuperuar dhe të përdorë teknologjinë e shkripëzimit për të ricikluar ujin.

Universiteti i Shkencës dhe Teknologjisë Mbreti Abdullah (KAUST), Arabia Saudite

Përgjatë bregut të kuq, KAUST është një universitet privat kërkimor i vendosur në një mjedis të shkretëtirës. Përveç të qenit kampusi i parë universitar me gjini të përzier në Arabinë Saudite, KAUST zotëron dhe operon fabrikën e tij të shkripëzimit me osmozë të kundërt të ujit të detit. Për më tepër, universiteti përmban një kanal uji që kalon nëpër rrugën qendrore të këmbësorëve, duke ftohur njëkohësisht mjedisin e jashtëm. Universiteti kishte 4,349 studentë dhe fakultet me kohë të plotë në kampus në vitin 2019, me të gjitha nevojat e tyre për ujë të plotësuara dhe rreth 147,449 m3 ujë të pijshëm të prodhuar nga impianti i shkripëzimit.

Shtëpia e Tre Kopshteve, Kuvajt

Në motin ekstrem të Kuvajtit të thatë, kjo shtëpi gjeti një zgjidhje për të shfrytëzuar ambientet e jashtme 365 ditë në vit duke përdorur ujë dhe nivelim. Në katin e parë ndodhet një kopsht i lagësht, i cili aktivizon hapësirat e afërta gjatë periudhave më të nxehta dhe ftoh zonat kryesore sociale të shtëpisë. E vendosur 4 metra nën nivelin e rrugës dhe e mbrojtur nga masa termike e tokës, vendoset një fletë e madhe uji për të përshpejtuar ftohjen e ajrit drejt hapësirave të sipërme. Për më tepër, ajri i nxehtë zëvendësohet nga ajri më i ftohtë përmes ujit nën tokë përmes këtij atriumi qendror./Media Ndërtimi

Aktuale

Organet e pajisjeve të ndërtimit në Britani i përgjigjen pozitivisht ndryshimit neto zero

Published

on

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak ka njoftuar një ndryshim në politikat e qeverisë për arritjen e emetimeve neto zero deri në vitin 2050.

Fillimisht, qeveria tha se do të ndalonte shitjen e makinave të reja me benzinë ​​dhe naftë nga viti 2030; që tani është shtyrë në vitin 2035, në një lëvizje që Sunak tha se “do të sjellë njerëz me ne”.

Chris Stark, CEO i Komitetit të Ndryshimeve Klimatike të Mbretërisë së Bashkuar iu përgjigj njoftimit, duke thënë se ishte “mendim dëshiror” për qeverinë që të imagjinonte se qëllimet kryesore zero neto mund të arriheshin me një “paketë më të butë” të politikave të gjelbra.

Të dhënat e para tregojnë se industria e ndërtimit pajtohet me këtë pikëpamje.

‘Jo e dobishme’

Chris Cassley, menaxher i politikave të Shoqatës së Punësimit të Fabrikave të Ndërtimit (CPA) tha: “Njoftimi i Kryeministrit shton konfuzionin në sektorin e pajisjeve të ndërtimit në përpjekjet e tij për të hequr naftën nga kantieret dhe për të shkuar drejt karburanteve alternative./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Ekspozita “Emerging Ecologies” eksploron ekologjinë e arkitekturës së mjedisit

Published

on

Muzeu i Artit Modern të Nju Jorkut ka njoftuar hapjen e një ekspozite të fokusuar në projektet e para të realizuara dhe të parealizuara që trajtojnë shqetësimet ekologjike dhe mjedisore. Duke shfaqur vepra nga arkitektë që praktikuan kryesisht në Shtetet e Bashkuara nga vitet 1930 deri në vitet 1990, ekspozita e titulluar “Ekologjitë në zhvillim: Arkitektura dhe ngritja e mjedisit” është e hapur nga 17 shtatori 2023 deri më 20 janar 2024. Mbi 150 veprat e ekspozuara zbulojnë ngritjen e lëvizjes mjedisore përmes lenteve të praktikës dhe të mendimit arkitekturor.

Marrëdhënia e ngjeshur midis mjedisit natyror dhe atij të ndërtuar u bë një temë e rëndësishme duke filluar në vitet 1930, me disa arkitektë si Emilio Ambasz, Charles dhe Ray Eames dhe Frank Lloyd Wright që eksploruan këtë interes të ri përmes projekteve arkitekturore novatore, distopike dhe të guximshme. Shumë prej tyre parashikonin dhe parashikonin efektet ekologjike të mbipopullimit, shterimin e burimeve natyrore dhe efektet e ndotjes. Projektet janë të renditura në pesë grupime tematike: Mjedisi si informacion; Rrethime Mjedisore; Design Multispecies; Eksperimente kundërkulturore; dhe Poetika e Gjelbër.

Gjatë fillimit të ambientalizmit, arkitektët luajtën një rol të rëndësishëm në zhvillimin e metrikës dhe instrumenteve analitike për të kuptuar dhe monitoruar mjedisin, duke e shndërruar atë në një element me të cilin mund të punohet përmes dizajnit. Në vitin 1967, R. Buckminster Fuller konceptoi lojën botërore, një sistem i kompjuterizuar i krijuar për të ilustruar rrjedhën e burimeve thelbësore të papërpunuara, si pambuku, ari, qymyri dhe druri, për ta bërë menaxhimin mjedisor më të dukshëm për një popullsi më të madhe. Printimet e hershme të krijuara nga kompjuteri nga Beverly Willis që datojnë në 1971 janë ekspozuar gjithashtu në segmentin “Mjedisi si Informacion”, duke shfaqur hartat e kullimit, gjeologjinë e vendndodhjes dhe të dhënat e tokës që rrjedhin nga Qasja inovative e Kompjuterizuar e Willis për Analizën e Tokës Banesore (CARLA).

Disa ekspozita të tjera të hapura këtë vit eksploruan gjithashtu ndërhyrjen midis historisë dhe arkitekturës. E prezantuar në Muzeun e Varshavës, ekspozita e titulluar “Varshavë 1945-1949: Ngritja nga rrënojat” eksploroi përpjekjet e rindërtimit dhe rindërtimit në kryeqytetin polak pas shkatërrimeve të Luftës së Dytë Botërore, duke ofruar të dhëna për përpjekjet e mundshme rindërtuese që do të ndodhin në Ukrainë. . Në fillim të këtij viti, Qendra Daneze e Arkitekturës (DAC) njoftoi hapjen e ekspozitës së parë të përhershme mbi Arkitekturën Daneze në Kopenhagë, ndërsa Qendra Pompidou në Paris debutoi retrospektivën më të madhe të punës së Norman Foster nga gjashtë dekadat e fundit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

KESCO: Kosova në vitin 2022 me çmimet më të lira të energjisë elektrike

Published

on

Kompania Kosovare për Furnizim me Energji Elektrike, KESCO, duke u bazuar në raportin e Zyrës së Statistikave të Komisionit Evropian “Eurostat”, ka bërë të ditur se Kosova ka pasur çmimet më të lira të energjisë elektrike në Evropë për vitin 2022.

“Çmimet mesatare për shpenzimin mesatar të konsumit janë 6 cent për kilovat/orë që është afro 25 për qind më lirë se e dyta më e lira, që është Serbia me çmim 7 cent për kilovat/orë. Shqipëria,  Bosna e Hercegovina dhe Mali i Zi kanë çmimet nga 8 cent për kilovat/orë apo më tepër se 35 për qind më shtrenjtë se në Kosovë. Maqedonia e Veriut është edhe më e shtrenjtë, duke shënuar çmimin prej 10 cent për kilovat/orë që i bie afro 70 për qind më shtrenjtë se Kosova”, thuhet në njoftimin e KESCO-s.

Sipas kësaj kompanie, të gjitha vendet e BE-së kanë çmime së paku dyfish më të larta se Kosova.

“Sipas Eurostat, vendi më i populluar i BE-së, Gjermania ka një çmim prej 28 cent për kilovat/orë apo 4.75 herë më tepër se në Kosovë. Ndërkohë, Danimarka, Belgjika dhe Italia janë tri vendet e Bashkimit Evropian të cilat vazhdojnë të paguajnë çmimin më të lartë për energji elektrike, bazuar në të dhënat e Eurostat-it për gjashtëmujorin e dytë të vitit 2022. Kurse sa i përket rajonit, çmimet më të larta të energjisë elektrike për konsumatorët shtëpiakë i kanë Rumania, Greqia dhe Kroacia”, thuhet tutje në njoftimin e KESCO-s.

Sipas KESCO-s, në Kosovë, çmimi për kilovat/orë është 6 cent, që i bie se është gati pesëfish më i ulët se në Rumani, ku 1 kilovat/orë kushton 29 cent.

Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji në Kosovë në mars të këtij viti i ka miratuar tarifat e reja të energjisë elektrike, që janë 15 përqind më të larta se në vitin 2022, e të cilat kanë filluar të aplikohen që nga 1 prilli.

Tarifat e reja u kundërshtuan nga shoqëria civile dhe qytetarët, të cilët ankohen se në bazë të të ardhurave mujore faturat e energjisë janë të shumë të larta./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending