Shtëpitë e jashtëzakonshme të cilat nuk mund të “gjenden” lehtë

0

Ka momente kur secili prej nesh ka nevojë për pak kohë vetëm. E kështu mbyllim sytë dhe shkojmë në një kënd të izoluar, ku asgjë nuk thyen heshtjen, përveç shfletimit ose shushurimave të fletave të ndonjë libri.

Sot, ne i ’u sugjerojmë që ju të shijoni një minutë të vetmisë pa mbyllur sytë. Kemi gjetur disa nga shtëpitë e këndshme të fshehura në mënyrë të sigurtë nga pikëpamja e publikut. Mos e humbisni të shihni këtë arkitekturë dhe hapësirë unike, ku ndodhen këto shtëpi!

Shtëpia “Dugout” në Teksas, SHBA

Gjendet 6 metra nën tokë, kjo shtëpi duket si një gropë e thjeshtë nga jashtë. Brenda, megjithatë, ajo ka gjithçka për një jetë të rehatshme, madje edhe një pishinë të vogël në oborrin e shtëpisë. Ju mund ta vlerësoni më shumë këtë projekt unik përmes këtyre fotove.

Shtëpia nën pishina, Kanadë

Planifikimi i pazakontë dhe pishat e gjelbërta afër çatisë ndihmojë këtë shtëpi të  ketë një peisazh unik. Vështrojeni me një shikim më të detajuar këtë shtëpi dhe brendësinë e saj.

 

Shtëpi në krye të një qendre tregtare në Hunan të Kinës

Në një qytet të populluar dendur, toka mund të jetë një mall i pakapshëm. Por, kjo nuk ishte pengesë e tillë për banorët e këtyre vilave të jashtëzakonshme.

Ndërkohë që nuk mund të ketë pasur asnjë pamje të përshtatshme katrore në nivelin e tokës, ata në vend të kësaj kanë ndërtuar shtëpitë e tyre në çatinë e një qendre tregtare.

Rezidencë “ Canyon” në Utah, SHBA

Kjo shtëpi është ndërtuar në vitin 1986 nga një çift i sapo martuar, ëndrra e të cilit ishte të jetonte në një vend të qetë. Ju mund të shikoni fotot e dhomave komode dhe të mësoni më shumë për këtë banesë të çuditshme.

Villa “Vals” në  Zvicër

Arsyeja për idenë e një vile të nëndheshme ishte ligji lokal, autoritetet ndaluan ngritjen e një ndërtese të lartë sepse ajo do të prishte peizazhin. Prandaj, arkitekti vendosi të ndërtojë një shtëpi në një shpellë, nga të cilat çmimi i rezervimit dhe të dhënat e tjera mund të gjendeshin dhe ishte diçka më pazakontë.

Apartamenti në një shkëmb të Bejrut, Liban

Fillimisht, askush nuk besonte në idenë e një shtëpie të ndërtuar në një shkëmb, por projekti tërhoqi shumë investitorë potencial pasi një foto e saj u vendos në Web. Kjo shtëpi u përfundua nga një agjenci libaneze e pasurive të patundshme. Një pamje mahnitëse, kreativitet, e paparë ndonjëherë ma parë, janë disa nga fjalët të cilat mund ta përshkruajnë këtë shtëpi.

/Ndertimi.info/

 

 

 

 

 

REKLAMA

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here