Connect with us

Aktuale

Shkolla e Arkitekturës në Madrid jep bursa falas 12,000 € për projektet në Master

Published

on

Shkolla e Arkitekturës dhe Dizajnit IE ka nisur një skemë çmimesh që u bën thirrje të diplomuarve të dizajnit dhe arkitekturës të dorëzojnë projektet e tyre përfundimtare të diplomës për një shans për të fituar një bursë për një diplomë master.

Iniciativa e quajtur Çmimet e Projektit të Diplomës Përfundimtare të Arkitekturës dhe Dizajnit u hap më 1 dhjetor 2021 dhe u bën thirrje individëve që kanë arritur një diplomë bachelor ose master në arkitekturë, dizajn, dizajn të brendshëm ose fusha të tjera të ngjashme për të hyrë në një projekt të përfunduar gjatë vitit të tyre të fundit të studimit.

Katër pjesëmarrësve fitues do t’u jepet një bursë për tarifat e tyre të shkollimit për pranimin e ardhshëm të Masterit të IE në Biznes për Arkitekturë dhe Dizajn ose Master në Dizajn Strategjik të Brendshëm.

Shkolla nisi çmimet me qëllimin për të “kompensuar shumë” të diplomuarit për sasinë e madhe të kohës dhe përpjekjes së shpenzuar në projektet e tyre të diplomës përfundimtare.

Kandidatët mund të regjistrohen falas në internet dhe duhet të krijojnë një përmbledhje të një projekti ose të projektit të tyre përfundimtar të gradës që përfshin elementët më të rëndësishëm të punës.

Do të ketë një çmim për vendin e parë që do t’i japë fituesit pranimin ose në Masterin IE në Biznes për Arkitekturë dhe Dizajn ose Master në Dizajn Strategjik të Brendshëm 2022-2023 dhe një bursë prej 12,000 € për tarifat e shkollimit të programit.

Gjithashtu do të ketë tre çmime të vendit të dytë që u japin kandidatëve të suksesshëm pranimin në një nga dy programet master për vitin akademik 2022-2023, me bursa 8000 euro për tarifat e shkollimit.

Projektet do të gjykohen nga një panel projektuesish dhe sipërmarrësish me përvojë, duke përfshirë Sean Chiao, shef ekzekutiv i linjës globale të biznesit të ndërtesave dhe vendeve në AECOM, dhe Susan Carruth, partnere dhe drejtuese e operacioneve për GXN Innovation.

Juria do të gjykojë cilësinë arkitekturore të projekteve, si dhe aftësinë e secilit pjesëmarrës për të përcjellë qartë konceptin themelor të projektit dhe cilësinë e prezantimit të përgjithshëm.

Finalistët e zgjedhur do të intervistohen nga departamenti i pranimeve të IE, i cili do të përcaktojë nëse një kandidat i përshtatet kërkesave të programit dhe nëse mund t’i jepet një çmim.

Pjesëmarrësit kanë afat deri më 1 shkurt 2022 për të dorëzuar projektet e tyre, përpara se të fillojnë diskutimet e jurisë ditën tjetër. Paneli do të shpallë fituesit më 14 shkurt 2022./Media Ndërtimi.

Aktuale

Ndërroi jetë arkitekti modernist Zvi Hecker

Published

on

Zvi Hecker, një arkitekt me origjinë polako-izraelite, ndërroi jetë më 25 shtator 2023.

Ai ishte i mirënjohur për qasjen e tij arkitekturore që i kushtoi rëndësi të madhe përdorimit të gjeometrisë dhe asimetrisë.

Nga viti 1955 deri në vitin 1957, Zvi Hecker ndoqi një kurs studimi për pikturë në Institutin e Artit dhe Dizajnit Avni, pasi filloi një kurs profesional si arkitekt. Hecker ishte banor i Berlinit dhe Tel Avivit. Ai mori pjesë aktive në zhvillimin strategjik të iniciativave për komunitetin hebre gjerman, përveç angazhimit në disa projekte ndërkombëtare.

Zvi Hecker ka mbajtur pozicione mësimdhënëse në disa institucione akademike të respektuara në vende të ndryshme, duke përfshirë Kanadanë, Shtetet e Bashkuara, Izraelin dhe Austrinë. Këto institucione përfshijnë Universitetin Laval në Kanada, Universitetin e Teksasit në Arlington dhe Universitetin e Uashingtonit në St./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rritet nafta ne tregjet globale, çmimi arrin gati 100 dollarë për fuçi

Published

on

Çmimi i naftës po i afrohet 100 dollarë për fuçi.

Të hënën kontratat feature te naftës brent u rritën duke arritur ne 93.9 dollarë për fuçi. Ky shtrenjtim në tregjet ndërkombëtare ka ardhur për shkak të shkurtimeve të prodhimit të naftës nga dy prodhuesit kryesore, Rusia dhe Arabia Saudite.

Çmimet janë rritur me rreth 10% në javët e fundit ndërsa pikëpyetjet janë të mëdha se si do të vijojnë më tej, në një kohë që dy vendet kanë zgjatur shkurtimet e furnizimit deri në fund të vitit, transmeton abcnews.al.

Javën e kaluar, Moska ndaloi përkohësisht eksportet e benzinës dhe naftës në shumicën e vendeve me qëllim stabilizimin e tregut të brendshëm, duke nxitur shqetësimet për furnizimin me këto lëndë.

Megjithatë, çmimet e larta të naftës kanë favorizuar Rusinë e cila ka rritur të ardhurat. Kremlini mblodhi 17.1 miliardë dollarë nga eksportet e naftës së papërpunuar gjatë gushtit, nga 15.3 miliardë dollarë që arkëtoi në korrik sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

65 euro një metër dru në tregun e Prishtinës

Published

on

Qytetarët i shohin drutë si alternativë për ngrohje gjatë dimrit.

Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje për shtëpi dhe banesa. Përmes kësaj thirrjeje, qytetarët do të subvencionohen deri në 2 mijë euro. Afati do të jetë i hapur për aplikim deri më 22 nëntor të këtij viti. Ndërkaq, përmes kësaj thirrjeje po synohet që të kursehet energjia elektrike. Por, ka qytetarë që ngrohjen për dimër kanë vendosur ta bëjnë me dru.

Familja Demolli ka vendosur që edhe këtë vit të ngrohet me dru, pavarësisht që brenda në shtëpi i kanë të vendosura edhe nxehëset.

Ngrohjen me dru ata po e shohin si alternativën më të lirë e më të mirë.

Ngrohjen me dru Vesel Demolli e sheh si alternativë edhe për vitet e ardhshme.

Në Prishtinë, një metër dru, aktualisht po kushton 65 euro.

E, prapa kamerave të RTK-së, shitësit kanë treguar se interesimi i qytetarëve për të blerë dru ka qenë shumë i madh. Ndërsa, një metër dru kushton nga 60 deri në 65 euro.

Për të kursyer energjinë elektrike, e për të mos ndotur ajrin, Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje.

Por cilat janë pajisjet që do të subvencionohen?

Pompa termike – 30% e vlerës investive apo deri në 2 mijë euro

Kondicioneri – 40 për qind apo deri në 400 euro Kaldaja me biomasë – 70 për qind, apo deri në 1 mijë e 200 euro

Stufa individuale me biomasë – 70 për qind apo deri në 435 euro

Ministrja e Ekonimise Artane Rizvanolli, dhe Alessandro Bianciardi nga Zyra e BE-së në Kosovë, kanë thënë se janë duke besuar se është duke u ngritur vetëdija e qytetarëve për rëndësinë për të kursyer energjinë që të ketë një të ardhme më të qëndrueshme.

Ndërsa për njohësin e energjetikës, Fatos Aliun, subvencionimet e efiçiencës konsiderohen si të pamjaftueshme.

Në lidhje me këtë, e pyetur nga RTK, ministrja Rizvanolli ka thënë se janë duke investuar edhe në ngritjen e kapaciteteve prodhuese./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending