Connect with us

Auto

Shkaku i problemeve me frenat, Mercedes do të largojë prej rrugëve 292 mijë vetura në Amerikë

Published

on

Njësia amerikane e Mercedes-Benz tha të enjten se po kërkon tërheqjen vullnetare të 292 mijë automjete të kategorisë ML, GL dhe R-Class të viteve 2006 deri në 2012 për shkak të problemeve të frenimit dhe u bëri thirrje pronarëve të ndalojnë menjëherë vozitjen.

Administrata Kombëtare e Sigurisë së Trafikut në Autostrada (NHTSA) tha se prodhuesi gjerman i automjeteve po tërheq vullnetarisht veturat për shkak të problemeve me përforcuesit e frenave që mund të ndikojnë rëndë aftësinë e frenimit, duke rritur rrezikun e një përplasjeje.

Mercedes-Benz USA njoftoi se deri më tani nuk ka pasur përplasje, lëndime apo vdekje në lidhje me këtë çështje, raporton reuters.

NHTSA tha se automjetet që nuk shfaqin korrozion të avancuar mund të vazhdojnë të drejtohen pa veprime të mëtejshme, ndërsa automjetet me korrozion të avancuar do të kenë një provë shtesë, transmeton Telegrafi.

Automjetet që kalojnë testin mund të drejtohen deri në dy vjet, por duhet të kthehen për një riparim shtesë, ndërsa ato që nuk e kalojnë do të kërkojnë një zëvendësim përforcues frenash.

NHTSA tha në raste të rralla të korrozionit shumë të rëndë, “një manovër veçanërisht e fortë ose e fortë frenimi mund të shkaktojë dëmtim mekanik në përforcuesin e frenave, ku lidhja midis pedalit të frenimit dhe sistemit të frenimit do të dështonte”./Media Ndërtimi.

Auto

Hyundai investon 10 miliardë dollarë në Amerikë për të rritur prodhimin dhe inovacionin

Published

on

Hyundai ka shpalosur planet se si pret të bëhet një lider në SHBA me një plan që thotë se do t’i kushtojë më shumë se 10 miliardë dollarë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, prodhuesi i automjeteve synon të investojë në automjete elektrike, teknologji autonome, robotikë dhe udhëtime ajrore në mënyrë që të sigurojë rritjen e saj në të ardhmen.

Komponenti më i madh i planit është një fabrikë prej 5.54 miliardë dollarësh që do të bëhet objekti i parë i dedikuar për prodhimin e baterive EV në shtetin e Georgia.

Në të, Hyundai Motor Group pritet të ndërtojë më shumë se 300,000 njësi në vit, duke filluar nga viti 2025.

Përveç kësaj, Hyundai thotë se ka ndarë para edhe për investime të tjera në fusha që janë të rëndësishme për suksesin e saj në të ardhmen.

Këto investime strategjike do ta lejojnë atë të ofrojë produkte dhe shërbime të ndryshme lëvizshmërie për siguri dhe komoditet më të madh./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Auto

Kjo është vetura elektrike që kushton vetëm 13 mijë euro

Published

on

Një veturë elektrike (EV) me pak më shumë se 160 kilometra rreze dhe një çmim nën 13 mijë eurosh nuk tingëllon e mundur në ditët e sotme, duke marrë parasysh çmimet e makinave elektrike për momentin, por kjo është pikërisht ajo që Nissan ka prezantuar në Japoni.

Nissan Sakura u prezantua vetëm pak ditë më parë, me dimensionet e jashtme që e vendosin atë në klasën e makinave kei, transmeton Telegrafi.

Sakura, megjithatë, është një makinë e vërtetë me katër dyer me aftësi shumë reale, me baterinë e saj 20.0 kWh që i jep asaj një rreze prej 180 kilometrave në ciklin e testimit WLTC të vendit.

Më e rëndësishmja, makina e emërtuar për lulëzimin tradicional të qershisë në Japoni ofron një dritare në atë se si është transporti personal elektrik ekonomik jashtë Amerikës së Veriut.

I fuqizuar nga një motor elektrik i vetëm që prodhon 63 kuaj fuqi, 1,070 kilogram për mbajtur, por do të bëjë atë që ne i konsiderojmë shpejtësi normale në autostradë mjaft lehtë, duke arritur në 128 kilometër për orë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Auto

Lamborghini Vision GT ndërtohet nga druri në Azinë Juglindore

Published

on

Disa prej kopjeve të supermakinave të ndërtuara në shtëpi vijnë nga Azia Juglindore dhe ky krijim i veçantë është një nga më mbresëlënësit që kemi parë.

Dhe kësaj radhe bëhet fjalë për njeriun i cili më parë krijoi kopje të mini Lamborghini Sian, Bugatti Centodieci dhe Ferrari 250 GTO nga druri.

Por së fundmi ai vendosi të ndërtojë një kopje Lamborghini V12 GT Vision Gran Turismo për djalin e tij të vogël, përcjell Telegrafi.

V12 GT Vision Gran Turismo është një nga makinat koncept më të çuditshme të prezantuara nga Lamborghini në dekadën e kaluar, kështu që kopjimi i pamjes së tij jashtë kësaj bote nuk është padyshim një detyrë e lehtë.

Për të nisur projektin, ndërtuesi i talentuar filloi duke ndërtuar një kornizë të thjeshtë çeliku për makinën, duke e “plotësuar” me të gjithë përbërësit e nevojshëm, për ta bërë atë funksionale.

Gjithashtu ai thuhet se kishte vendosur një motor elektrik të vogël./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending