Connect with us

Ndërtim

Rritja e çmimit të çimentos në Evropë do të vazhdojë, pavarësisht rënies së kostove të energjisë

Published

on

Analisti i industrisë së ndërtimit ING thotë se çmimi i betonit, çimentos dhe tullave në Evropë do të vazhdojë të rritet, pavarësisht rënies së kostove të energjisë.

Në përgjithësi, çmimi i lëndës drusore dhe i xeherorëve të metaleve ka rënë në mënyrë të qëndrueshme, që kur arriti kulmin në mesin e vitit 2022. Kjo, thotë ING, është kryesisht për shkak të lehtësimit të çështjeve të zinxhirit të furnizimit për këto materiale, si dhe rënies së kërkesës. ndërsa parashikimet ekonomike për vendet evropiane janë ulur.

Një shembull i kësaj është rënia prej 17% e prodhimit nga sharrat në nëntor 2022, krahasuar me kulmin e saj në prill 2022.

Megjithatë, kur u anketuan në dhjetor 2022, afër një numri rekord të prodhuesve të betonit, çimentos dhe tullave thanë se po planifikonin të rrisnin çmimet e tyre në 2023.

Kjo pavarësisht nga fakti se çmimet e energjisë tani kanë rënë ndjeshëm nga kulmi i tyre në verën e vitit 2022. Në fakt, çmimet evropiane të gazit në dhjetor ranë në një nivel të paparë që përpara pushtimit rus të Ukrainës.

Studiuesit e ING besojnë se çmimi i materialeve të tilla si çimentoja priret të jetë më pak i paqëndrueshëm dhe më i ngadalshëm për të reaguar ndaj kushteve të tregut. Për këtë arsye, ato filluan të rriten më vonë se minerali i metalit dhe druri, të cilat tashmë ishin të larta pasi pandemia e koronavirusit filloi të lehtësohej në Evropë./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Kodet e ndërtimit po e pengojnë përdorimin e printimit 3D për ndërtimet jorezidenciale

Published

on

Pse printimi 3D është ende i sheshtë në ndërtimet komerciale?

Sipas një ekzekutivi të Buro Happold, kodet e ndërtimit – jo aftësitë apo dizajni – po e pengojnë teknologjinë.

E shpallur si një mënyrë më e shpejtë, më e sigurt dhe më e pastër për të ndërtuar, teknologjia e printimit 3D ende nuk është përshkallëzuar në një mënyrë kuptimplote për ndërtimet jorezidenciale.

Ndërkohë që qeveria amerikane ka dhënë para nga granti për të hulumtuar aftësitë e printimit 3D në hapësirë, dhe disa projekte të provës së konceptit nga urat në kazermat e ushtrisë kanë grumbulluar tituj, përdorimi i aplikuar i printimit 3D në ndërtimet komerciale mbetet i sapolindur.

Patti Harburg-Petrich, drejtoreshë në zyrën e Los Anxhelosit të firmës inxhinierike Buro Happold me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, thotë se fajtori i vërtetë ka të ngjarë të jetë ai që të gjitha risitë e reja të ndërtesave janë të detyruara të lundrojnë: vetë kodi i ndërtimit.

Këtu, Harburg-Petrich flet me Construction Dive për atë që e pengon printimin 3D dhe ku mund të gjejë adoptim më të gjerë në ndërtimet jashtë vendit dhe sektorin jorezidencial./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Ferizaj do të bëhet me Spital Rajonal e QKMF të re

Published

on

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, priti në vizitë, ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia.

Kryetari i Ferizajt deklaroi pas takimit se gjendja në sistemin e shëndetësisë në Ferizaj është me kapacitete të kufizuara, si me spitale ashtu edhe me resurse humane.

Megjithatë,  sipas tij, lajmi i mirë për këtë komunë është se do të përfundojë ndërtimi i Spitalit Regjional të Ferizajt dhe i QKMF-së së re.

E  ministri Arben Vitia deklaroi se punimet do të fillojnë sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që të zgjidhet ky problem.

“Sa më shpejt që është e mundur do të fillojnë punimet, apo do të vazhdojnë në fakt punimet në ndërtesën aktuale” tha Vitia.

Pas vizitës në komunë, ministri Vitia ka vizituar Spitalin Rajonal dhe Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Ferizaj./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Kundërshtohet ndërtimi i stacionit të policisë kufitare në Veri

Published

on

Lista Serbe i ka dërguar një letër proteste vendeve të QUINT-it, BE-së e KFOR-it, pas vendimit të Qeverisë e cila i shpalli me interes të veçantë publik disa prona të paluajtshme në komunën e Leposaviqit, më saktësisht në zonat kadastrale Dren dhe Leshak.

Subjekti më i madh politik i serbëve në Kosovë po konsideron se tokat “po rrëmbehen me shpronësim të paligjshëm nga Kurti”.

Për ta shpronësimi po bëhet pa bazë ligjore dhe këto “lëvizje të njëanshme kuptohen si dhunë institucionale dhe kidnapim i tokës serbe”.

“Në të njëjtën kohë në letër, u bëhet thirrje të gjithëve që urgjentisht të ndalojnë këto veprime të paligjshme dhe të parandalojnë rrezikimin e mëtejshëm të paqes, sigurisë ligjore dhe fizike të popullit tonë nga regjimi i Albin Kurtit”, kanë njoftuar Lista Serbe përmes një komunikate./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending