Connect with us

Ndërtim

Rreziqet në rritje rreth ndërtimit nuk ndalojnë marrjen e kredive për këtë investime në këtë sektor

Published

on

Kredia për sektorin e ndërtimit këtë vit po shënon nivelet më të larta në të paktën gjashtë vitet e fundit.

Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, për 7-mujorin 2022, kredia e re për ndërtimin kishte vlerën e 22.7 miliardë lekëve ose 194 milionë eurove.

Kredia e re për sektorin e ndërtimit është rritur me 38% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Vlera totale e portofolit të kredisë për ndërtimin në fund të muajit korrik arriti në 70.4 miliardë lekë, në rritje vjetore me pothuajse 30%.

Kredia për ndërtimin po përjeton një fazë të re rritjeje, e nxitur nga zhvillimet në sektorin e pasurive të paluajtshme, sidomos në kryeqytet dhe bregdet.

Mbështetur në të dhënat e INSTAT, për 6-mujorin 2022, vlera e lejeve për ndërtesa, përfshi rikonstruksione, ishte rreth 60 miliardë lekë, në rritje me 54% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Ndërsa sipas Bankës së Shqipërisë, rritja mesatare vjetore e çmimeve të pasurive të paluajtshme për vitin e kaluar shënoi nivelin 9%.

Rritja e çmimeve ka inkurajuar jo vetëm sipërmarrësit, por po nxit edhe më shumë bankat t’i mbështesin këto projekte.

Megjithëse pjesa më e madhe e investimeve në ndërtim po financohet me burime të tjera, edhe bankat tregtare po e shfrytëzojnë ecurinë e favorshme në tregun e pasurive të paluajtshme, për të zgjeruar biznesin si në financimin e këtyre investimeve, ashtu edhe në blerjen e tyre nga familjet shqiptare.

Ndërtimi këtë vit është sektori i dytë më i kredituar i ekonomisë, pas tregtisë. Por, ndërkohë që kredia e re për tregtinë paraqitet pothuajse në të njëjtat vlera me vitin e kaluar, kredia për ndërtimin është në rritje të ndjeshme./Media Ndërtimi

Ndërtim

Mobilizohet industria turke e ndërtimit në misionin e shpëtimit, pas tërmetit

Published

on

Shoqata e Kontraktorëve Turk (TMB) u ka bërë thirrje anëtarëve të saj që të mobilizojnë pajisjet e tyre të ndërtimit dhe të ndihmojnë misionin e shpëtimit, pas shkatërrimit të shkaktuar nga dy tërmete të mëdha që goditën Turqinë dhe Sirinë veriore të hënën.

Shoqata theksoi se nevoja për të rikuperuar viktimat ishte edhe më urgjente, duke pasur parasysh kushtet e këqija atmosferike, me borë dhe shi të dendur që pengojnë misionet e ndryshme të shpëtimit.

Në të dy vendet, më shumë se 5,000 njerëz janë konfirmuar tani të vdekur, me shumë të tjerë të bllokuar potencialisht nën rrënojat e ndërtesave të shembura në dhjetë provincat e prekura turke.

Tërmeti i parë ishte me magnitudë 7.8 ballë dhe raportohet se është ndjerë deri në Britaninë e Madhe.

Tërmeti i dytë ishte pothuajse po aq i fortë, me magnitudë 7.5 ballë dhe kombinimi shkaktoi shembjen e rreth 3500 ndërtesave./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

10 metrot më të mira për fillimin e ndërtimi

Published

on

Zona metropolitane e qytetit të Nju Jorkut përfundoi si tregu kryesor për fillimet tregtare dhe shumëfamiljare në 2022 me 37.1 miliardë dollarë, një rritje prej 37% nga viti 2021, sipas një raporti të fundit të Dodge Construction Network.

Zona metropolitane e Dallasit u rendit e dyta, duke arritur në 16.7 miliardë dollarë në 2022, një rritje prej 51% nga viti 2021, ndërsa zona e metrosë së Uashingtonit, DC u rendit e treta gjatë vitit 2022 me 11.4 miliardë dollarë në fillime, një fitim 38% krahasuar me 2021, sipas Dodge.

“2022 do të jetë një vit flamur për fillimin e ndërtimit,” tha Richard Branch, kryeekonomist për Dodge Construction Network. “Edhe kur u rregulluan për inflacionin, fillimet komerciale dhe shumëfamiljare ishin mbresëlënëse pasi aktiviteti i ndërtimit filloi të kthehej drejt qendrave urbane në rënie.”

Sipas raportit, 10 zonat kryesore metropolitane përbënin 40% të të gjitha ndërmarrjeve tregtare dhe shumëfamiljare në SHBA, nga 37% në 2021. Fillimet komerciale dhe shumëfamiljare përbëhen nga zyra, dyqane, hotele, magazina, garazhe komerciale dhe banesa shumëfamiljare.

Rritja e kërkesës për qendrat e të dhënave dhe projektet e shitjes me pakicë ushqeu kryesisht rritjen në anën komerciale. Ndërkohë, kërkesa e fortë për apartamente dhe apartamente nxiti fillimin e aktivitetit në sektorin e shumëfamiljeve, sipas Dodge.

Më poshtë janë 10 zonat kryesore metropolitane në 2022 për fillimet e ndërtimit komercial dhe shumëfamiljar, sipas Dodge:

Continue Reading

Ndërtim

Punëtorët e ndërtimit në Maqedoni zëvendësohen me ata nga Azia

Published

on

Afaristët në Maqedoninë e Veriut thonë se mungesa e punëtorëve po bëhet problem gjithnjë e më serioz për funksionimin e shumë bizneseve.

Hazbi Ibrahimi, i cili udhëheq një kompani ndërtimi thotë për Radion Evropa e Lirë se mungesa e punëtorëve në vend, veçanërisht të atyre të cilët punojnë në profile të caktuara si hidraulik, saldues etj., e ka detyruar të sjellë punëtorë nga Turqia dhe Shqipëria.

Ibrahimi kërkon lehtësimin e proceduarave për prurjen e punëtorëve të huaj pasi ai personalisht është përballur me shumë telashe administrative gjatë marrjes së lejes së qëndrimit dhe asaj për punë për punëtorët e huaj në Maqedoninë e Veriut.

“Në bazë të Ligjit për marrëdhënie pune, një punëtor i huaj mund të sillet vetëm nëse kompania gjegjëse nuk ka arritur të sigurojë punëtorë pas tri shpalljeve publike”, tregon Ibrahimi. Ai thotë se kjo procedurë e shpalljeve për gjetjen e punëtorëve kërkon shumë kohë, kurse procesi i ndërtimit është i pandalshëm dhe duhet vepruar shpejt.

Angell Dimitrov nga Organizata e Punëdhënësve në një bisedë për Radion Evropa e Lirë thotë se pothuajse nuk ka sektor që nuk ka probleme me sigurimin e punëtorëve. Dimitrov thotë se situata më alarmuese shfaqet në sektorin e përpunimit të ushqimit, atë të tekstilit, metalurgjisë, hotelerisë dhe ndërtimtarisë.

Sipas tij, përpos migrimit, në mungesën e punëtorëve ka ndikuar dhe nataliteti i cili është në rënie, përkatësisht plakja e popullsisë.

“Ky problem, jo vetëm që është i pranishëm, por në të ardhmen do të jetë gjithnjë e më i madh, kështu që nuk shoh ndonjë zgjidhje tjetër përpos që vendi të sigurojë forcë punëtore nga jashtë vendit”, thotë Dimitrov.

Ai shton se Maqedonia e Veriut, për shkak të standardit, përkatësisht pagave të ulëta, punëtorë mund të sigurojë vetëm nga vendet e Lindjes së largët.

“Pagat këtu sado të vogla të jenë, janë shumë më të larta se ato në disa vende të Lindjes së largët. Këtu nuk bëhet fjalë vetëm për pagat po është dhe infrastruktura, standardi dhe siguria sociale, e cila është në nivel më të lartë se në ato vende.

Sa për ilustrim, paga minimale te ne është 350 euro neto, kurse paga mesatare bruto në Bangladesh është 200 euro, pra ne si shtet ofrojmë më shumë kundrejt asaj çka ofrojnë vendet e këtyre punëtorëve”, thotë Dimitrov./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending