Qytetet me primatin arkitektonik në botë

0

Qytete të ndryshme kanë prodhuar arkitektë të cilët kanë projektuar objekte që njihen botërisht për karakteristikat e tyre. Megjithatë, jo të gjitha i kanë dhënë botës mrekulli arkitektonike të shumta, me shikimin e të cilave të kënaqen sytë. Travel Channel la listuar 10 qytete të cilat sipas këtij uebsajti, mbajnë primatin në botë:

1.Dubai: Duke qëndruar në lartësi prej 830 metrash, Burj Khalifa është vetëm një nga arsyet pse Dubai është një vend i njohur për arkitekturën moderne. Kalaja Khalifa ishte vizioni i firmës së arkitekturës së Çikagos, e cila gjithashtu krijoi Kullën Willis (më parë Kulla e Sears). Shembuj të tjerë të arkitekturës mahnitëse përfshijnë Burj Al Arab dhe The World – një arkipelag artificial që i ngjan një hartë botërore. 

2. Berlini: Reichstag që ndriçon natën, shtëpia e parlamentit gjerman. Ky vizion i bukurisë është vetëm një arsye për të vizituar mrekullinë e Berlinit. Gjithashtu ka edhe struktura të tjera të arkitekturës së freskët, duke përfshirë Qendrën Sony të Potsdamer Platz, muzeun Altez dhe Das Rotes Rathaus. 

3. Çikago: Porta në formë të resë (foto) dhe kulla Willis (e njohur edhe si kulla Sears) janë disa mrekulli arkitekture të populluara shumë nga turistët. Qyteti Windy ishte gjithashtu shtëpia e arkitektit të madh Frank Lloyd Wright. Merrni një tur nëse keni mundësi në shtëpinë dhe studion e tij për të parë laboratorin e tij arkitektonik, ku ai krijoi ide të mahnitshme dhe eksperimentoi me koncepte të shumta të projektimit. 

4. Nju Jorku: Statuja e Lirisë – ndërtesa më e lartë në Nju Jork – është shembulli më i fundit i arkitekturës mahnitëse të qytetit. Dhe kush mund të harrojë thesaret e tjera të Big Apple, duke përfshirë The Highline, ndertesen perandorake, Parkun Qendror, Qendra Rockefeller, sheshin e  kohës dhe ndërtesën Chrysler. 

5. Pekini: Arkitektët filluan ndërtimin e murit të madh të Kinës gjatë shekullit të 7 para Krishtit për të mbrojtur Perandorinë Kineze. Sot, miliona turistë udhëtojnë për të parë këtë mrekulli mahnitëse dhe kënaqësi të tjera arkitekturore të mbushura me historinë e lashtë kineze, përfshirë qytetin e ndaluar në Pekin. 

6. Roma: Megjithëse romakët birësuan aspekte të arkitekturës së lashtë greke, Roma, Italia, ende u përfshi në listën e qyteteve me arkitekturën më mahnitëse. Qyteti ka arkitekturë të pashme, e dëshmuar nga bukuria e Koloseumit (foto). Është ndërtuar në vitin 72 pas Krishtit dhe konsiderohet si një nga veprat më të mëdha të arkitekturës dhe inxhinierisë romake. Turistët gjithashtu mund të shohin arkitekturën e lashtë romake në Akueduktus, Panteon, Tempullin e Vesta, Vatikanin dhe Banjën e Caracalla. 

7. Shangai: Shangai është i njohur për arkitekturën moderne. Kulla Jin Mao (foto) dhe qendra botërore financiare janë 2 nga ndërtesat më të larta të Azisë. Teatri i madh i Shangait, qendra e Himalajas e arkitektit Arata Isozaki dhe qendra orientale e artistit Paul Andreu janë të gjitha arsyet pse ky qytet hyri në listë. Dhe puna vazhdon, kulla e Shangait prej 121 katësh pritet të përfundojë deri në vitin 2014, duke fituar titullin e saj të ri si ndërtesa më e lartë në Azi. 

8. Athina: Vizitoni rrënojat me famë botërore në Athinë, Greqi. Udhëtoni prapa në kohë dhe mrekullohuni me punën e skulptorëve dhe arkitektëve të shumtë athinas. Tempulli i Athenit (foto), Partenoni dhe Tempulli i Poseidonit janë disa arsye pse kjo është një strehë frymëzuese për çdo arkitekt që aspiron. 

9. Barcelona: Puna e arkitektit Antoni Gaudi mund të vërehet në të gjithë Barcelonën. Stili i tij i pllakëzuar me shumë ngjyra është i pranishëm ndonjëherë në Park Güell (foto) dhe Casa Batlló. Gaudi gjithashtu krijoi La Sagrada Familia, por vdiq para se puna e tij të përfundonte. Skulptorët kanë vazhduar të punojnë në bazilikën, e cila është gjithashtu një atraksion popullor turistik. Puna është planifikuar të përfundojë deri në vitin 2026. 

10. Parisi: Katedralja Notre Dame e Parisit – një shembull i shkëlqyer i arkitekturës gotike franceze – është një atraksion i njohur turistik. Qyteti ka edhe vende të tjera të nxehta me arkitekturë interesante, duke përfshirë kullën Eifel, piramidën e Luvrit, harkun e madh të mbrojtjes, Qendra Georges Pompidou, harkun e triumfit dhe Basilica Sacre Coeur. Jini të mahnitur nga arkitektura mahnitëse në qytetin e dritës. 

 

 

 

REKLAMA

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here