Connect with us

Aktuale

“Projektet në pritje” bllokimi nga Covidi godet arkitektët dhe projektuesit në Kinë

Published

on

Bllokimet e koronavirusit në qytetet e mëdha në Kinë po ndikojnë në projektet e arkitekturës, duke shkaktuar anulimin e panaireve të dizajnit dhe duke shkaktuar shqetësime mbi zinxhirët e furnizimit global.

Gjersa vendi po përjeton nivele rekord të rasteve me Covid, bizneset në Shenzhen, Shangai dhe rajone të tjera të prekura u është dashur të mbyllen ose të kalojnë në punë në distancë.

Rossana Hu, bashkëthemeluese e arkitektit të Shanghait Neri&Hu, tha se situata është “përkeqësuar në një pikë sa sinqerisht askush nuk e di se ku do të çojë trajektorja”.

Kufizimet tani janë më të rënda se gjatë çdo vale të mëparshme të pandemisë, tha ajo. “Në Shangai, është më e keqja që ka qenë, pasi shumë komunitete janë nën izolim”.

Ngjarjet duke përfshirë Panairin Ndërkombëtar të Mobiljeve në Kinë, Guangzhou, Java Kreative Shenzhen dhe Java e Modës në Shangai janë anuluar.

“Ne nuk mund të largohemi nga banesat tona”

“Ndërtesa jonë e zyrës ka qenë e mbyllur që nga java e kaluar dhe ne të gjithë po punojmë në distancë nga shtëpia,” i tha Dezeen arkitekti italian Freddy Curiél me bazë në Shenzhen. “Ne fjalë për fjalë nuk mund të largohemi nga banesat dhe komplekset tona.”

Kjo po çon në vonesa të projekteve dhe “një mungesë besimi afatshkurtër”, tha Curiél.

Bllokimi mund të ndikojë edhe në sektorin e mobiljeve. Global Design Distribution (GDD), e cila operon mbi 30 marka ndërkombëtare të mobiljeve në Kinë, duke përfshirë Established & Sons, Gufram dhe Zaha Hadid Design, tha se ka shqetësime.

“Bllokimi definitivisht ndikon në orarin tonë të importeve dhe logjistikës vendase. Ne mund t’i lëvizim porositë tona më herët për të shmangur vonesat e mundshme, por në fund të ditës, bllokimet Covid janë kryesisht të paparashikueshme,” tha GDD.

Shanghai, ku është selia qendrore e GDD, po i nënshtrohet kufizimeve të ngjashme. Qeveria vendore nuk i ka detyruar banorët të qëndrojnë në shtëpi, por ka vendosur një sistem kontrolli, që do të thotë se njerëzit duhet të tregojnë dy teste negative brenda 48 orëve përpara se të lëvizin nëpër qytet.

Ndërsa shfaqjet tregtare dhe ngjarjet janë duke u anuluar, disa projektues dhe arkitektë shqetësohen se niveli në rënie i shkëmbimit të njohurive brenda industrisë, duke ulur konkurrencën.

“Nëse kjo zgjat shumë, do të dëmtonte biznesin tonë në drejtim të zhvillimit të tregjeve të reja ose klientëve të rinj,” tha Yuchen Wang, partner i asociuar në zyrën gjermane të arkitekturës Henn’s në Pekin./Media Ndërtimi.

Aktuale

Rasti ‘Brezovica’, arrestohen 4 persona, dy të tjerë mbeten në arrati!

Published

on

Prokuroria e Ferizajt, ditën e djeshme ka njoftuar se ka bastisur gjashtë lokacione dhe ka arrestuar katër persona, ndërsa dy të tjerë mbeten në arrati pasi nuk ishin hasur në vendbanimet e tyre.

Ndër të arrestuarit është edhe Bekim Pireva i cili është ortak në një biznes në Ulqin më Idriz Thaçin, vëllain e ish Presidentit Thaçi. Kallxo.com ka kontaktuar me avokatin e Pirevës, Arben Shala, por ai ka qenë shumë i shkurtër.

“I vetmi bashkëpunim i yni me z.Idriz Thaçi është në projektin ndërtimor në Ulqin. Të dhënat e kompanisë dhe aksionarëve janë të gjitha publike dhe online”, pati deklaruar Bekim Pireva, drejtor i kompanisë “Premium Bau Ulqin”.

Bekim Pireva, gjithashtu e kishte pranuar se ka qenë aksionar edhe me qytetarë serbë, por kishte deklaruar se ato nuk janë bërë asnjëherë aktive. Ai pati deklaruar se është aksionar me 70% të aksioneve në biznesin “Energy Power” Sh.P.K. me seli në Zubin Potok, në të cilën janë aksionarë edhe Bojan Jakshiq (20% të aksioneve) dhe Millovan Simiq (10% të aksioneve).

“Jemi vetëm tre aksionarë atje në Ulqin, unë bashkë me Arben Jetullahun dhe Idriz Thaçin, që të dy i njoh në Prishtinë kohë më parë. Po, Idrizi është vëllai i Hashim Thaçit, unë kam pas edhe një kompani tjetër me disa serbë të Zupqit por nuk është më sepse nuk kemi mujtë me hapë fabrikën”, theksoi Pireva.

Emisioni KallxoPernime i titulluar ‘Veriu dhe investimet në Ulqin’, të transmetuar vitin e kaluar mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm.

Sipas njoftimit të Prokurorisë në Ferizaj, personat e arrestuar janë me inicialet Xh. B., I. F., Xh. Sh., dhe B. P. Ata janë ndaluar për shkak të dyshimit se të njëjtit kanë kryer veprat penale “Marrja e ryshfetit” “Ushtrimi i ndikimit” dhe “Dhënia e ryshfetit”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Nexhat Krasniqi mbetet pa pozitën e shefit të Prokurimit në Ministrinë e Infrastrukturës

Published

on

Shefi i Prokurimit në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, MMPHI, Nexhat Krasniqi nuk mban më pozitën udhëheqëse të këtij divizioni.

Në një përgjigje të MMPHI për Kallxo.com bëhet e ditur se më datë 24 maj Ndriçim Mustafa është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit.

“Më datë: 24.05.2022, Ndriçim Mustafa, është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit, në kuadër të MMPHI-së, si rezultat i bashkimit të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, me qëllim të koordinimit të aktiviteteve të dy Divizioneve të Prokurimit, deri në hyrjen në fuqi të rregullores së re për organizimin e brendshëm të MMPHI-së”, thuhet në përgjigjen e tyre.

MMPHI nuk kanë treguar se cilat kanë qenë arsyet e largimit të Krasniqit dhe nëse do mbajë ndonjë pozitë tjetër brenda ministrisë ku udhëhoqi divizionin e Prokurimit.

Në emisionin “KallxoPernime” më 27 prill 2022, zëvendësministri i Infrastrukturës Hysen Durmishi ka folur për raportet e tij me tashmë ish shefin e prokurimit Nexhat Krasniqi, ku deklaroi se nuk takohet çdo ditë me të.

“Jo, nuk rri natë e ditë në zyrën time. Në zyrën ku punoj unë, çdo drejtor i departamentit, çdo shef i divizionit, çdo zyrtar që punon në ministri, e ka derën çelur sa unë jam aty. Ai (Nexhat Krasniqi), nuk vjen shpesh te unë. Ai vjen vetëm kur ka nevojë për m’u konsultu me mua. Së pari, unë përveç që jam zëvendësministër jam edhe inxhinier dhe për ashtu unë nuk duhem me bo kurrgjë e veç duhet me pritë kur të ma sjellin ndonjë dokument me e nënshkru”, deklaroi Durmishi.

Durmishi ka thënë se Krasniqi ka ardhur 2-3 muaj në punë para se të vinin në qeverisje, kjo pasi ky i fundit ka qenë i suspenduar./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Anulohet vendimi për miratim të Planit Zhvillimor Komunal të Gjilanit

Published

on

Anulimi i vendimit për miratim të Planit Zhvillimor Komunal, sipas kryetarit Alban Hyseni i hap rrugë plotësim ndryshimit të materialit bazë dhe garanton mundësi zhvillimi për Komunën e Gjilanit.

“Bartja e dy aktiviteteve, atij të mirëmbajtjes dhe sigurimit të objekteve komunale, objekteve të arsimit dhe atyre të shëndetësisë në kuadër të ndërmarrjes “Tregu” siguron shërbime me të mira për komunën dhe i jep fund një problemi shumëvjeçar për të cilin asnjëherë nuk është gjetur vullneti politik për t’u trajtuar dhe zgjidhur.

Falënderoj asambleistët e Kuvendit Komunal të Gjilanit për mbështetjen e këtyre dy propozimeve tejet të rëndësishme për Komunën dhe qytetarët.”, deklaroi kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending