Connect with us

Aktuale

Pranoi fajësinë për “dhënie të ryshfetit”, lirohet Bekim Pireva i arrestuar në rastin “Brezovica”

Published

on

Bekim Pireva, një biznesmen i arrestuar të enjten nga Policia e Kosovës nën dyshimet për përfshirje në aferën “Brezovica”, është liruar nga mbajtja policore.

Vendimi është nxjerrë sot nga Gjykata Themelore në Ferizaj, mbështetur në kërkesën e prokurorit të rastit, Rasim Maloku.

Lajmin për Paparacin në një bisedë telefonike e ka konfirmuar Arber Shala, avokati i biznesmenit Pireva.

“Klienti im ka qenë në ndalim me vendim të Prokurorisë edhe sot është mbajtur seanca dëgjimore dhe me vendim të gjykatës është liruar”, tha shkurtimisht ai për Paparacin.

Pireva dyshohet për “dhënie të ryshfetit”, por ai ka pranuar fajësinë për këtë vepër penale dhe bashkëpunimin me Prokurorinë.

Sipas Prokurorisë Themelore të Ferizajt, Bekim Pireva dyshohet se më 2017-n i ka dhënë ryshfet Bratislav Nikoliqit – “Braçës”, ish-kryetarit të Komunës së Shtërpcës.

“Ekziston dyshimi i bazuar se në vitin 2017, në mënyrë të tërthortë i ka dhënë para personit zyrtar që të veprojë në kundërshtim me detyrën e tij zyrtare në atë mënyrë që përmes një personi tjetër i ka dhënë 10 mijë euro të pandehurit Bratisllav Nikoliq për të ia mundësuar marrjen e lejes ndërtimore në vikend-zonën e Brezovicës, të Parkut Kombëtar “Sharri” i cili ka ndërtuar në kundërshtim me ligjin për ndërtim, ligjin për ujërat e Kosovës, ligjin për mbrojtjen e mjedisit dhe ligjin për planin hapësinor të Parkut Kombëtar “Sharri”, shkruhet në dosjen e Prokurorisë.

Bekim Pireva sipas të dhënave agjencinë e regjistrimit të bizneseve në Kosovë (ARBK) është bashkëpronar i kompanisë “Premium Bau” Sh.P.K..

Policia e Kosovës ka vazhduar dje aksionin “Brezovica” ku ka arrestuar katër persona, në mesin e të cilëve edhe Xhelil Bekteshi, ish-sekretari i ministrisë së Infrastrukturës.

Kurse, dy të tjerët e arrestuar janë I.F. dhe Xh.Sh., raporton Paparaci.

Siç njoftoi Prokuroria, gjatë kontrollit në disa objekte janë gjetur dhe dhe konfiskuar: pushkë e gjuetisë, revole, telefon celular, laptop dhe dokumente të ndryshme.

Ndryshe, që nga dhjetori i vitit të kaluar, Policia e Kosovës së bashku me Prokurorinë Themelore të Ferizajt kanë nisur aksionin “Brezovica”, ku deri tani nën pranga janë vënë më shumë se 30 persona, përfshirë këtu ish kryetarin e komunës së Shtërpcës, Bratislav Nikoliq, zyrtarë tjerë të kësaj komune, e po ashtu zyrtarë të lartë të Ministrisë së Infrastrukturës./Media Ndërtimi.

 

Aktuale

Arkitektët dhe akademikët kritikojnë raportin i cili i akuzon për ngacmime dhe racizëm

Published

on

Arkitektët dhe akademikët duke përfshirë Amin Taha, Vicky Richardson, Peter Murray dhe Piers Gough kanë kritikuar UCL për lëshimin e një raporti mbi kulturën toksike në Shkollën e Arkitekturës Bartlett në një letër të hapur.

Nënshkruesit akuzojnë University College London (UCL), pjesë e të cilit është Bartlett, se ka vepruar “për të ruajtur reputacionin e tij” duke kryer një “spektakël publik që maskohet si një proces disiplinor”.

Muajin e kaluar UCL publikoi një raport të pavarur për ngacmimin, racizmin dhe sjelljen e keqe seksuale në institucionin e Londrës, shkruar nga konsulenca ligjore Howlett Brown.

“UCL ka inkurajuar studentët të përfshihen në turpërimin publik”

Megjithatë, letra, e cila u nënshkrua nga dy duzina arkitektë, akademikë dhe kuratorë, duke përfshirë kreun e arkitekturës RA Richardson, themeluesin e arkitekturës New London, Murray dhe arkitektët Taha, Gough, Louisa Hutton dhe Roz Barr, pretendon se ky vendim ka nisur një “gjueti shtrigash”, “duke inkurajuar “studentët të përfshihen në turpërimin publik”.

“Duke bërë publik raportin përpara përfundimit të procesit disiplinor, UCL ka inkurajuar studentët të përfshihen në turpërimin publik”, thuhet në letër.

“Aktivistët” studentë tani po kërkojnë që më shumë se 83 anëtarë të stafit të shkarkohen për krime të pashprehura. UCL ka vepruar për të ruajtur reputacionin e saj duke i nënshtruar të gjithë stafin e saj ndaj një “hetimi” të errët dhe të hapur.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Edhe këtë vit Qeveria paguan koston e policës kufitare për bashkatdhetarët

Published

on

Për dallim nga dy vitet paraprake, kur polica e subvencionuar merrej në pikën kufitare, këtë vit ka ndryshuar procedura, deklaroi ministri i Financave, Hekuran Murati.

“Procedura vazhdon të jetë e thjeshtë dhe nuk ju merr kohë, e madje mund të evitoni edhe pritjet në kufi kur e bleni online para se të niseni.”, deklaroi Murati.

Pasi ta keni blerë policën, ju mund të aplikoni për rimbursim të pagesës në formularin online të Ministrisë së Financave.

✅Hapi 1:

Para se të niseni për në Kosovë, policën kufitare mund ta bleni online përmes linkut më poshtë:

https://api.bks-ks.org/PolicaOnline/sq-AL

✅Hapi 2:

Pasi ta keni blerë policën, ju mund të aplikoni për rimbursim të kostos duke plotësuar këtë formular:

https://masa4-5.rks-gov.net

Polica mund të blihet edhe fizikisht në pikat kufitare hyrëse, mirëpo, që të mos keni nevojë të prisni në kufi, e të mos shkaktohen kolona, rekomandohet që polica të blihet online para se të niseni për Kosovë.

Mbështetja vlen për autoveturat për pasagjerë dhe motoçikletat, dhe rimbursimi bëhet për qëndrime deri në 3 muaj brenda vitit kalendarik.

  1. Rimbursimi mund të kërkohet për të gjitha policat që keni blerë nga data 1 janar 2022 e këtej, me kusht që periudha e tërësishme e mbulueshmërisë për një automjet të mos kalojë 3 muaj brenda vitit.

Continue Reading

Aktuale

‘Qytetarët Aktiv’ reagojnë ndaj Elbert Krasniqit dhe Përparim Ramës për pronën e “Sunny Hill”

Published

on

Aktivistja nga organizata joqeveritare ‘Qytetarët Aktiv’, Flutra Zymi, ka thënë se toka që i është dhënë dhënë në shfrytëzim kompanisë “The Sunny Hill” SH.P.K. është e regjistruar si tokë bujqësore.

Zymi ka thënë se në emisionin “Kallxo Përnime”, ku të ftuar ishin kryetari i Prishtinës, Përparim Rama dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, nuk është diskutuar për rëndësinë e tokës bujqësore.

“Asnjëherë nuk u diskutua as nga Perparimi, Elberti apo Jeta që kjo tokë është e regjistruar si tokë bujqësore klasa e 3-të, e cila do duhej sipas ligjit të ndërrohet. Pra 0 diskutim për rëndësinë e tokës bujqësore”, ka thënë ajo.

Zymi po ashtu ka reaguar lidhur me deklaratën e kryetarit të Prishtinës, Përparim Rama, i cili ka thënë se toka nuk është dhënë për 99 vite.

“Perparim Rama marrëveshja valide është e protokolluar me nënshkrimin tënd dhe ajo është votua në kuvend, pikat tjera aty nuk ka përpos 99 vjet shfrytëzim pra konkludimet 25 vjet blla blla ishin fjalë me zbutë pak këtë marrëveshje”, ka thënë Zymi.Rama në emisionin “Kallxo Përnime” ka deklaruar se sipas draft-kontratës, festivali do ta shfrytëzonte pronën prej 17 hektarësh deri në 99 vite, dhe jo gjithsesi për kaq vite.

Sepse, sipas tij, pas 25 vitesh vendoset nëse do t’i zgjatet festivalit e drejta e shfrytëzimit edhe 25 vite të tjera, për të cilën thotë se janë disa kushte.

“Në 25 vite vendos, që jemi në rregull – vazhdon, atëherë shkon +25, +25 deri në maksimum 99 vite. 99-vitëshi është një element, nëse krejt Kosova e ka harru atë tokë, i kthehet automatikisht. Nuk është vetëm në 99 vite edhe u kry puna”, deklaroi Rama.

Në emisionin “Kallxo Përnime” është diskutuar për çështjen e festivalit “Sunny Hill”, e cila zgjoi debat në opinion gjatë muajit qershor pas lajmit se është anuluar mbajtja e tij në Prishtinë.

Në debat kanë qenë të ftuar ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi dhe kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama.

Më 10 maj, Kuvendi Komunal i Prishtinës kishte votuar që kompanisë “Sunny Hill” t’i jepet prona 17-hektarëshe në Bërnicë të Poshtme në shfrytëzim për 99 vite./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending