Pesë VIP-at që kanë shkollë inxhinierie

1

Aktor, komedian, prezantues e modele të ndryshme pushtojnë ekranet tona çdo ditë, por jo të gjithë kanë një diplomë për atë punë. Disa prej tyre, shumë të njohur, kanë diplomë ose kanë shkuar në shkollë, e cila u ndërlidhet me inxhinieri.

Duke filluar nga personazhi “Mr. Bean”, më poshtë keni pesë figurat publike që kanë diplomë inxhinierie.

Rowan Atkinson – Mr. Bean

Shumica prej nesh e njohim si komedian por që ai është po ashtu një inxhinier. Mr Bean është padyshim roli i tij më i njohur dhe më i dashur për publikun, aktori dhe komediani i njohur britanik ka një diplomë në Inxhinieri elektrike nga universiteti i Newcastel-it dhe madje një master në The Queen’s College – Oxford, por që pak njerëz mund ta njohin atë si inxhinier. Mirëpo, fama dhe suksesi i tij la në hije studimet e inxhinierisë.

Ashton Kutcher

I njohur si një yll Hollywood-i, e që shpesh mund ta gjejmë në rangime nga më të ndryshmet ju do të surprizoheni kur të kuptoni që ai ka një diplomë në Inxhinierinë Biokimike. Një nga arsyet kryesore pse ai studio në këtë fushë ishte për shkak të vëllait të tij binjak të quajtur Micheal, që kishte lindur më një defekt në zemër dhe paralizë cerebrale dhe ai shpresonte që me studimin e e tij të gjente një kurë për vëllain. Megjithatë ai u tërhoq për të ndjekur modelimin pasi që fitoj garën e parë të modelimit në Iowa.

Bill Nye

William Sanford Nye i njohur sikurse Bill Nye Science Guy (Bill Nye – Njeriu i Shkencës), është një prezantues televiziv , inxhinier mekanik dhe shpjegues shkencor. Ai njihet më së miri si udhëheqësi i programit të shkencave për fëmijë, PBS Bill Nye Science Guy si dhe për shfaqjet e tij të mëvonshme në mediat popullore si edukator shkencor. Ai u diplomua në Inxhinierinë Mekanike nga Cornell University. Kombinimi i njohurive të tij shkencore me mendjen e shpejtë dhe stilet e shkrimit e bën një nga figurat më të respektuara të ekranit dhe shumë të njohur për influencimin e tij shkencor për gjeneratat e reja.

Mike Bloomberg

Michael Rubens “Mike” Bloomberg është biznesmen amerikan, autor, politikan dhe filantrop. Ai hyn në listën e njerëzve më të pasur në botë duke u renditur në vendin e tetë. Përfundoi studimet e tij në universitetin e Johns Hopkins në drejtimin Inxhinieri Elektrike. Bloomberg është themelues dhe pronar i Bloomberg LP, një kompani e shërbimit financiar, media dhe kompani softuerësh .

Cindy Crawford

E cilësuar nga magazine “Forbest” në vitin 1995 si modelja më e paguar në planet, ju do të surprizoheni kur të kuptoni si Cindy ishte fituese e një burse për studim në inxhinieri kimike në universitetin e Northwestern-it. Ajo kreu vetëm një semestër përpara se ta braktiste kolegjin për të vazhduar karrierën si modele.

1 Koment

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here