Connect with us

Infrastrukturë

Për 4 vjet u ndërtuan vetëm 6 kilometra në rrugën Shkodër-Krajë!  

Published

on

Në korrik të vitit 2018, pas një mbledhje të përbashkët në Shkodër, qeveria Shqiptare dhe ajo e Malit të Zi, nënshkruan një marrëveshje për ndërtimin e një pike të re kufitare në Zogaj-Skje, që do të lidhte në pak minuta Shkodrën me trevën shqiptare të Krajës në Mal të Zi.

Pas 4 vitesh, punimet për vetëm 6 kilometër rrugë, nga pala shqiptare ende nuk kanë nisur megjithëse turistet nuk janë të paket.

Jack dhe Marta nga Zvicra tentuan të kalojnë për në Malin e Zi pasi në Google Maps iu rezultonte rruga e përfunduar dhe  dogana, por në realitet ato nuk ekzistojnë, raporton Top Channel.

“Ishim nisur për në Mal të Zi por  nuk mund të shkojmë me tej. Ne harte është ne rregull por këtu është e pamundur“, shprehet turisti.

“Është shumë e vështire në këtë rrugë prandaj do të kthehemi mbrapsht. Nuk e di nëse vazhdohet më tej por nuk duam ta provojmë“, thotë një turiste…

Kjo duhet të ishte rruga, të cilën duhet ta përshkonin udhëtaret dhe turistet për në Malin e Zi, por në këto kushte, të pakët janë ata të cilët mund të kalojnë.

Nëse kjo është rruga që të çon për në fshatin e Zogajve në Shkodër, në të cilën kalojnë vetëm kafshët, ky është realiteti pak metër me tej, në Malin e Zi.

Mali i Zi e ka kryer detyrimin e tyre duke rikonstruktuar rrugën dhe tashme janë gati për hapjen e pikës së re doganore.

Hapja e kësaj pike të re doganore, jo vetëm do të lehtësonte lëvizjen e udhëtareve por do të afronte edhe një herë, Zogajt me Krajën ne Malin e Zi si dhe do të ndihmonte ne promovimin dhe zhvillimin e këtyre dy pikave me bukuri të rralla natyrore./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Asfaltohet segmenti i parë i rrugës “Skënderbeu” në Podujevë

Published

on

Në qershor të këtij viti kishin filluar punimet për rikonstruktimin e një prej rrugëve kryesore të qytetit të Podujevës. Asokohe ishte paralajmëruar se rruga “Skënderbeu” do t’i kushtojë kësaj komune mbi 1.3 milionë euro.

Dhe nga zyrtarët komunalë ishte premtuar se kjo rrugë do të ndërtohet sipas standardeve europiane dhe do të vendosen rrjeti i kanalizimit, ujësjellësit, ndriçimit dhe po ashtu do të ndërtohet edhe shtegu për biçikleta.

E tre muaj më vonë ishte kryetari i kësaj komune Shpejtim Bulliqi, ai i cili njoftoi se tashmë punimet për vendosjen e infrastrukturës së nevojshme kanë përfunduar dhe se ka filluar asfaltimi i segmentit të parë të kësaj rruge e cila ka një gjatësi prej 600 metrash.

Bulliqi përmes rrjeteve sociale tha se gjatë tërë kohës i ka ndjekur nga afër punimet dhe se është i kënaqur me cilësinë e punëve që janë bërë.

Rruga “Skënderbeu” është ndër rrugët më të qarkulluara në qytetin e Podujevës./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Super stadiumi Lusail me 80 mijë vende është gati për ndeshjet e Kupës së Botës në futboll

Published

on

Super stadiumi Lusail është gati për ndeshjet e Kupës së Botës në futboll,

Stadiumi Lusail, stadiumi më i madh në Katar dhe vendi kryesor i Kupës së Botës FIFA Katar 2022™, tani është i hapur për publikun.

Më 9 shtator, stadiumi priti finalen e Superkupës Lusail midis Al Hilal SFC dhe Zamalek, një ngjarje që shihet si pararendësja e Kupës së Botës FIFA në Katar që do të luhet më vonë këtë vit.

I vendosur në Lusail City, 15 kilometra në veri të Dohas, stadiumi me 80,000 vende synon të krijojë një atmosferë zhytëse si për lojtarët ashtu edhe për spektatorët.

Ndërtesa u projektua me partnerin e sipërmarrjes së përbashkët të Foster + Partners, Arup, dhe specialistin e sportit Populous.

Fasada përmban hapje trekëndore të cilat krijojnë një ekran të shpuar që siguron hije dhe filtron dritën që hyn në konkurset e brendshme.

Kjo, në kombinim me dizajnin e çatisë, përfaqëson një përshtatje me profilin klimatik të Katarit dhe ndihmon në uljen e konsumit të energjisë.

Çatia me rrjetë kabllore me diametër 307 metra me rrota me rreze është një nga çatitë më të mëdha me rrjetë kabllore tërheqëse në botë.

Unaza e jashtme e kompresimit lidhet me një unazë qendrore të tensionuar nga një sistem kabllor kompleks.

Teknologjitë e ftohjes së jashtme janë zbatuar gjithashtu për të maksimizuar komoditetin në stadiumin në ajër të hapur.

FIFA World Cup Katar 2022™, kampionati ndërkombëtar katërvjeçar i futbollit për meshkuj, është planifikuar të mbahet në Katar, për herë të parë në një vend arab, nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor 2022.

Që nga shpallja e ngjarjes në 2010 , Katari ka përgatitur gjithsej 8 stadiume për të pritur një nga ngjarjet sportive më të pritura.

Stadiumi Lusail është më i madhi nga të 8 strukturat dhe do të presë finalen e FIFA World Cup Katar 2022™.

Stadiumet e tjera janë projektuar nga Zaha Hadid Architects + AECOM, Ibrahim Jaidah Architects & Engineers, Fenwick Iribarren Architects, dhe më shumë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

“E ardhmja e Prishtinës”, nën llupën e Përparim Ramës

Published

on

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama gjatë një diskutimi ka prezantuar planin për potencialin që ofron kryeqyteti.

“Pata kënaqësinë të jem folës në Massachusetts Institute of Technology (MIT), në diskutimin “E ardhmja e Prishtinës”, ku shpalosa planin tim për zbërthimin e potencialit të Prishtinës – prezantova sfidat dhe mundësitë që ka Kryeqyteti për zhvillimin e duhur pasi të kemi zgjidhur disa nga çështjet më urgjente të tij.”, deklaroi Rama në diskutimin ku pjesëmarrës ishte edhe ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu.

“Hulumtues të mirënjohur të planifikimit të qyteteve kanë shprehur interesimin të jenë pjesë e transformimit të Kryeqytetit.

Gjatë procesit, profesionistët dhe studentët tanë do të kenë mundësinë t’u ekspozohen teknikave më të fundit të planifikimit.”, shtoi Rama./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending