Connect with us

Auto

Parashikohet prodhimi dhe shitja e 10 mijë Cybertrucks të Tesla në vitin 2023

Published

on

Nëse ju e ndiqni Teslan në rrjetet sociale, ju ndoshta jeni në dijeni për Gary Black, një investitor i njohur i Tesla, menaxher i fondeve, dhe këshilltar i investimeve, Black ka përvojë të gjatë me Wall Street dhe tenton ta tregojë atë ashtu siç është, edhe pse duket se shqetëson tallësit e Teslas. Së fundmi, Black bëri komente në The Street se Tesla mund të dorëzonte 10,000 Cybertrucks në 2023.

Kemi dëgjuar se Tesla Cybertruck do të arrijë këtë vit, dhe kjo është konfirmuar kohë pas kohe nga vet Tesla dhe Elon Musk. Megjithatë, duket se prodhimi zyrtar i këtij modeli nuk do të filloj deri në fund të vitit, me rritjen e madhe në prodhim që vjen në fillimin e vitit 2024.

Gjithsesi, nëse Tesla ka me të vërtetë gati 2 milionë porosi për të plotësuar deri në fillimin e prodhimit, është mirë që të shpresojmë që Black të jetë i saktë me vlerësimin e bërë nga ana e tij. Tesla ishte pothuajse në gjendje të prodhonte 50 për qind më shumë makina në 2022 sesa në 2021. Thënë kjo, ajo nuk ishte në gjendje të përmbushte udhëzimet e saj për të ofruar 50 për qind më shumë, raporton insideEVs.

Në vend të kësaj, dërgesat e saj nga viti në vit u rritën me rreth 40 për qind, gjë që është ende shumë mbresëlënëse, dhe shumë përtej asaj të çdo prodhuesi tjetër të automjeteve. Megjithatë, kur një kompani nuk arrin të përmbushë udhëzimet me 10 për qind, Wall Street zakonisht nuk është i impresionuar.

Gary Black beson se Tesla mund të jetë gati për një vit edhe më të mirë se ai i kaluari, dhe se Cybertruck mund të jetë një pikë kryesore në këtë sukses potencial. Future Fund LLC, ka deklaruar se Tesla mund të fillojë dërgesat e këtij modeli në fund të vitit 2023.

Ai vazhdon duke thënë se prodhuesi amerikan i veturave elektrike mund të dorëzojë 10,000 njësi të Cybertruck për këtë vit, gjë që përshtatet mirë me vlerësimin e tij që Tesla të dorëzojë një total prej 1.9 milionë njësi të veturave elektrike në 2023./Media Ndërtimi

Auto

Mercedes do të investojë miliarda euro në fabrikat e veturave elektrike

Published

on

Mercedes do të investojë miliarda euro për të modernizuar fabrikat e saj në Kinë, Gjermani dhe Hungari gjatë viteve të ardhshme, raportoi revista Automobilwoche, teksa prodhuesi i makinave përgatitet të kalojë në automjete elektrike dhe të reduktojë emetimet.

Bashkimi Evropian ka vendosur një objektiv për të përgjysmuar emetimet e CO2 për makinë pasagjerësh gjatë ciklit të tyre jetësor deri në fund të kësaj dekade krahasuar me vitin 2020 dhe po kërkon marrëveshje për një afat kohor të vitit 2035 për t’i dhënë fund shitjes së veturave me lëndë djegëse fosile.

Mercedes ka thënë se do të jetë gati të prodhojë vetëm vetura elektrike deri në fund të kësaj dekade, aty ku lejojnë kushtet e tregut, raporton Reuters, përcjell Telegrafi.

“Ne po investojmë një shumë milionëshe për fabrikë sa për fillim”, citohet të ketë thënë menaxheri i prodhimit Joerg Burzer, duke shtuar se këto investime do të jenë në fabrikat në Pekin të Kinës, Rastatt të Gjermanisë dhe Kecskemet të Hungarisë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Auto

Turqia nxjerr në shitje veturën e parë elektrike

Published

on

Turqia ka zbuluar çmimin e markës së parë të vetura elektrike të prodhuara në vend dhe porositë do të jenë të disponueshme nga e enjtja.

Ëndrra 60-vjeçare e automobilave të Turqisë po bëhet realitet.

Modeli i parë, një SUV i segmentit C i quajtur Togg T10X, do të ketë një çmim që varion nga 953,000 TL (rreth 46836 euro) deri në 1.22 milion tl (rreth 60 mijë euro), njoftoi kompania.

Pasi filloi prodhimin masiv në fund të tetorit, Togg të martën tha se porositë paraprake do të pranoheshin midis 16-27 marsit.

Togg tha se T10X plotësisht elektrik do të shitet fillimisht me një motor dhe dy opsione baterish. Dërgesat janë planifikuar të fillojnë në fund të tetorit të këtij viti.

Modeli do të ketë një distancë prej 314 ose 523 kilometrash (195 dhe 325 milje) në varësi të madhësisë së baterisë, tha kompania.

Lloji me dy motorë do të ofrohet gjithashtu në shitje në periudhën e ardhshme.

Duke e quajtur veten një markë teknologjike që ndërthur përvojat dixhitale dhe fizike, Togg ka bashkuar duart me shumë startup për të krijuar një ekosistem të ri lëvizshmërie.

Përveç SUV-it, Togg do të prodhojë katër modele të tjera – një sedan, C-hatchback, B-SUV dhe B-MPV – deri në vitin 2030. Prodhimi masiv i SUV-së do të pasohet nga sedani.

Kompania synon të prodhojnë deri në 20 mijë vetura këtë vit.

Edhe pse shënon një nivel të ulët në krahasim me standardet globale, Togg duke arritur këtë nivel prodhimi do ta shohë atë më shumë se dyfishimin e flotës së makinave elektrike të Türkiye brenda një viti.

Kapaciteti aktual i prodhimit qëndron në rreth 100 mijë automjete në vit, një shifër që pritet të arrijë në 175 mijë sapo fabrika e Togg të arrijë kapacitetin e saj të plotë.

Marka synon të prodhojë 1 milion automjete në të pesë segmentet deri në vitin 2030.

Shitjet e automjeteve elektrike në Turqi u rritën 172 për qind nga viti në vit në 2022 në 7,300 njësi. Megjithatë, pjesa e tyre mbeti nën 1 për qind në tregun total të automjeteve, i cili ishte rreth 783 mijë njësi vitin e kaluar.

Numri i përgjithshëm i makinave elektrike u rrit pothuajse dyfish vitin e kaluar, por qëndroi në rreth 15,000 njësi. Përqindja e automjeteve elektrike brenda flotës totale të veturave që përbëhet nga 14.3 milionë njësi mbetet shumë e ulët në një për mijë pavarësisht rritjes së shpejtë.

Në atë që është parë si një nxitje për projektin kombëtar të makinave, Turqia javën e kaluar njoftoi se do të vendoste një taksë doganore shtesë prej 40 për qind për automjetet elektrike të prodhuara në Kinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Auto

Volkswagen planifikon të plasojë 10 modele të veturave elektrike deri më 2026, një nga to vjen me çmim nën 25 mijë euro

Published

on

Vetura e re elektrike “për të gjithë” nga Volskwagen, do të kushtojë më pak se 25 mijë euro

Volkswagen planifikon që në treg të plasojë dhjetë vetura të reja elektrike deri në vitin 2026, por një prej tyre do të kushtojë më pak se 25 mijë euro, transmeton Telegrafi.

Fjala është për modelin që do të paralajmërohet me konceptin VW ID.2all, që tregon se bëhet fjalë për veturën kompakte elektrike të dedikuar për masën, ashtu siç kishte vepruar dikur hatchbaku kompakt Golf me motorët SUS, që janë dëshmuar si shumë të suksesshëm.

Pak detaje janë zbuluar në prag të zbulimit të konceptit ID.2all, por në VW kanë konfirmuar se është në përgatitje të modelit “hyrës” ID.1 që do të përdor platformën e re MEB për veturat elektrike.

Të njëjtën platformë Volkswagen Groupo do ta përdorë edhe në modelet si Cupra Urban Rebel, dhe kështu ID.2all do të ketë të njëjtën bazë.

Me konceptin e ID.2all në segmentin e veturave kompakte, Volkswagen paralajmëron veturën e parë elektrike nga VW për të gjithë. Çmimi fillestar do të jetë më pak se 25 mijë euro./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending