Connect with us

Infrastrukturë

Pak kohë pas asfaltimit, plasaritet rruga Buricë – Konushec në Podujevë, faji i lihet shiut

Published

on

Më 17 gusht, Kryetari i Komunës së Podujevës Shpejtim Bulliqi, kishte përuruar rrugën që lidh fshtarat Buricë dhe Konushec.

Por kur kanë kaluar pak më shumë se një muaj, kjo rrugë po përballet me plasaritje.

E në një përgjigje për Gazetën Nacionale, Drejtori i Planifikimit Urban dhe Mbrojtjes së Mjedisit Leutrim Krasniqi, thotë se fajtor për plasaritjen e asfaltit është shiu.

“Sa i përket rrugës Burice – Konushec, janë paraqit disa plasaritje të asfaltit. Arsyeja kryesore qëndron në pjerrësinë tërthore të rrugës, pastaj të bazamentit ku reshjet e shiut kanë shkaktuar lëvizje të mases së dheut. Kontrata nuk ka përfunduar dhe se operatori do të bëjë riparimin e të gjitha pjesëve të dëmtuara”, ka thënë ai për Nacionale.

Gazeta Nacionale ka kontaktuar edhe me kompaninë nga Ferizaj, “Bageri Company”, dhe pas dy ditë insistimi, nga kompania kanë pasur një përgjigje interesante.

“S’un jom marr, po një kryepunëtor fola që e kom në Podujevë, në rregull tha jonë krejt, një defekt i vogël ka qenë dhe e kemi sanu tha. Po çka do që ka aty është garancioni që i mbulon të gjitha.”, deklaroi Valdrin Shabani nga “Bageri Company”.

Ndërsa, asambleisti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ekrem Rrahmani për Nacionalen, ka fajësuar qeverisjen komunale për këtë dështim.

“Po është ka ndodh një hajni në çdo rrugë që shtrohet ka edhe tjera kontrata që nuk i jepen më të lirit po cilen don kryetari. I shkel të gjitha ligjet e prokurimit. Edhe i rregullon në mënyrën më të keqe të mundshme. Me vet faktin që mbas një muaji nuk kalohet në atë rrugë nuk don koment.”, ka treguar ai./Media Ndërtimi

 

Infrastrukturë

Kompania franceze merr shumicën e aksioneve të autostradës braziliane

Published

on

Vinci Highways, një filial i Vinci Concessions, ka njoftuar një marrëveshje për të blerë 55% të shumicës së aksioneve nga Fondi Patria në koncesionin e autostradës Entrevias në Brazil.

Koncesioni, i cili përshkon shtetin e São Paulo nga veriu në jug, përfshin dy seksione me një gjatësi totale prej 570 km. Koncesioni i autostradës thuhet se ka regjistruar rreth 30 milionë transaksione në vitin 2021.

Kontrata do të përfshijë funksionimin dhe mirëmbajtjen e një seksioni 299 km në veri të São Paulo dhe një seksion tjetër 271 km në jug për të zgjeruar seksionin nga korsitë 2×1 në 2×2 mbi 210 km. Punimet tashmë kanë nisur dhe janë planifikuar të përfundojnë në fund të vitit 2025.

Mbyllja financiare për të blerë aksionet pritet në vitin 2023 pas heqjes dorë nga kushtet precedent./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Në Rakinicë të Skënderajt fillon projekti për asfaltimin e një prej rrugëve kryesore

Published

on

Në Rakinicë të Skënderajt kanë nisur punimet e realizimit të projektit të ri, për asfaltimin e njërës prej rrugëve kryesore të fshatit.

Gjatë fillimit të punimeve, prezent ishin Kryetari i Komunës së Skënderajt, Fadil Nura, së bashku me Drejtorin për Urbanizëm dhe Mbrojtje të Ambientit, Driton Mulaj.

Gjatë bashkëbisedimit me banorë, Nura u ka thënë se qeverisja e udhëhequr nga ai do të vazhdojë edhe me projekte tjera, duke e theksuar projekti për sistemin e kanalizimit, me të cilin kanë probleme disa lagje të këtij fshati./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Stats Group lidh kontratën e gazsjellësit me mega-diametër në Lindjen e Mesme

Published

on

Kompania Kombëtare e Ndërtimit të Naftës me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe (NPCC) ka emëruar specialistin e teknologjisë së tubacioneve Stats Group për të ofruar shërbime të izolimit të tubacioneve, hot-tapping dhe mbylljes për projektin e ndërhyrjes së tubacioneve nënujore me diametër më të madh në botë.

Fusha e punës do të përfshijë bllokimin e dyfishtë dhe izolimin e dyfishtë të tubacioneve me diametra që variojnë nga 42 inç (1,067 mm) deri në 56 inç (1,422 mm) në rajonin e Lindjes së Mesme, duke përdorur makineritë e përgjimit të nxehtë të Stats’s SureTap dhe teknologjinë e saj të patentuar BISEP.

Stats tha se kontrata është produkt i angazhimit të saj afatgjatë për të mbështetur lokalizimin në rajonin e Gjirit. Kompania punëson më shumë se 80 njerëz dhe ka objekte në Abu Dhabi, Oman dhe Katar.

Menaxheri i përgjithshëm i Stats Group në Lindjen e Mesme, Mark Gault, tha se besojnë se ky projekt është i pari në botë, transmeton Ndërtimi.info.

“Me sa jemi në dijeni, nuk ka pasur projekte të tjera ndërhyrjeje nënujore të këtij kompleksiteti apo përmasash që përfshijnë izolime nënujore në tubacione me diametër 56 inç.

Ne kemi bërë një investim të rëndësishëm për zhvillimin e produktit me tre makineri të reja me diametër të madh dhe mjetet izoluese të lidhura me to, të afta për të përballuar këtë fushë unike të punës. Në lidhje me këtë, ne jemi të kënaqur që kemi rritur statusin tonë të miratimit të tipit BISEP DNV deri në 56 inç.”, tha Gault.

Ai shtoi se ky është një projekt historik për Stats Group dhe përforcon kredencialet tona për ofrimin e zgjidhjeve inovative të përgjimit të nxehtë nënujor dhe izolimit me integritet të lartë, të cilat mund të adresojnë sfida të ndryshme dhe teknike.

“Strategjia jonë për të vendosur në oborre të vështira në drejtim të investimit në bazën tonë të aseteve në Lindjen e Mesme dhe në punësimin dhe trajnimin e stafit me bazë në vend na ka vënë në një pozicion të fortë për t’u zgjeruar më tej në rajon. Ne po vazhdojmë të rekrutojmë më shumë staf, jo vetëm për të mbështetur këtë projekt emocionues me NPCC, por edhe në përgjigje të një rritjeje më të gjerë të punës së projektit rajonal pas pasigurive të bllokimeve të lidhura me Covid-in.”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending