Aktualitet

Për 10 muaj 623.8 milionë euro dërgesa nga diaspora

Gjatë 10 muajve të parë të vitit që lamë pas bashkatdhetarët tanë që jetojnë nëpër shtete të ndryshme të botës në formë të dërgesave...

Kosto e 1km autostrade në Kosovë e rajon

kosto_autostrade

Prokurimi Publik

Ndërtimtari

Investohen 1,2 milionë euro në 12 fusha ndihmëse të futbollit

Në kuadër të investimeve kapitale në infrastrukturën fizike sportive në Kosovë, do të ndërtohen 12 fusha ndihmëse për klubet e Superligës në futbollin e...

Thënja e Javës

FOLLOW US

11,411FansaPëlqeje
853NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu

OP/ED

Absurditeti i debatit mbi pagën minimale

Gjatë muajit dhjetor, Kryeministri rriti pagën e tij dhe të gjithë kabinetit (enorm), me arsyeshmërinë se cilido Kryeministër me pagë 1500 Euro do të...

Kursi Valutor

EUR - Krahasuar me EURO
USD
0.8171
CHF
0.8501
GBP
1.1353
HRK
0.1345
NOK
0.1039
TRY
0.2148

Arkitekturë

Arkitekti krijon kënde lojërash për barazinë gjinore

Duke u stërvitur në Shkollën e Arkitekturës Yale, Spencer Luckey vendosi të ndiqte një karrierë në hartimin e strukturave vertikale të ngjitura për të...

Ku t’i vendosni dyert dhe si duhet të hapen ato

Kur ndërtoni shtëpi të re padyshim që dyert janë planifikuar nga një profesionist. Dyert kanë nevojë për hapësirë për funksionim të rregullt. Në fotot më...

Intervistë

Hetimet pse po ndodh përmbytja në autostradë

Kur kanë kaluar gati tre muaj nga përmbytjet që përfshinë të gjithë territorin e vendit, Prokuroria e Tiranës i ka kërkuar autoritetit rrugor shqiptar...

Bytyçi: Institucionet s’e shohin ndërtimin si proces të krijimit të vlerave arkitektonike

Arianit Bytyçi, arkitekt nga Prishtina, në intervistën e javës për Ndërtimi.info ka folur për gjendjen e arkitekturës dhe të bërit arkitekturë në Kosovë. Ai...

Trashëgimi

S’ka kush i ndalë rrënimet e monumenteve në Qendrën Historike të Prizrenit

Gjendja në Qendrën Historike në Prizren mbetet shqetësuese. Shumë objekte e monumente të trashëgimisë kulturore që mbrohen me ligj, janë rrënuar e disa tjera janë...

Ndërtimet “ngulfasin” Çarshinë e Vjetër në Shkup

Ndërtimet e reja dhe të njëpasnjëshme nga dita në ditë po ngulfasin Çarshinë e Vjetër të Shkupit. Mbindërtimet shtesë të kafeneve, restoranteve dhe objekteve...

IDE

Ku t’i vendosni dyert dhe si duhet të hapen ato

Kur ndërtoni shtëpi të re padyshim që dyert janë planifikuar nga një profesionist. Dyert kanë nevojë për hapësirë për funksionim të rregullt. Në fotot më...

5 Mënyra për t’i rregulluar mobiljet në një dhomë të gjatë dhe të ngushtë

Me disa truqe vizuale, mund të mësoni të mos e urreni dhomën tuaj të gjatë. Këtu janë pesë mënyra për të renditur orenditë në një...