Connect with us

Aktuale

Një kompani fiton 10 tenderë radhazi në Komunën e Malishevës, ani pse kishte probleme me Prokurimin

Published

on

Rreth dy milionë euro ka marrë tenderë kompania “Themeli”, nga Malisheva me pronar Isuf Krasniqin dhe nga të dhënat e prokurimit, kuptohet se të gjithë tenderët janë të financuara prej Komunës së Malishevës nga viti 2017 deri më 2020.

“Themeli” është kompani e regjistruar në Agjencinë e Regjistrimit të Bizneseve, aktivitet primar e ka “Ndërtimin e objekteve banesore dhe jobanesore”, raporton Shqip.com

Në disa nga tenderët që “Themeli” i ka fituar nga Komuna e Malishevës ka pasur parregullsi, por kjo nuk e ka penguar që të fitojë projektet.

Më datën 11 mars 2020, kjo kompani ishte shpallur fituese nga Komuna për projektin “Ndërtimi i Shkollës Fillore në Gurbardh”.

“Themeli” kishte ofruar çmimin më të lartë për ta ndërtuar shkollën. Katër kompani të tjera që ishin konkurruese kishin çmim më të ulët në tender.

Derisa oferta e “Themelit” ishte 394 mijë 192 euro, kompani të tjera si “ARM ING”, edhe kjo nga Malisheva, ofronte kompletimin e këtij projekti me mbi 120 mijë euro më pak – për 273 mijë e 894 euro.

“ARM ING”, ishte ankuar në Organin Shqyrtues të Prokurimit, institucionin që i shqyrton ankesat e palëve që pretendojnë se janë dëmtuar në procese tenderuese.

Përfaqësuesi i autorizuar i kësaj kompanie, Arton Krasniqi, i ka treguar Shqip.com-it se ankesa e kompanisë ishte aprovuar nga OSHP-ja dhe e kishte kthyer për rivlerësim në komisionin vlerësues brenda komunës së Malishevës.

“OSHP-ja jo një herë, por tri herë e ka rikthyer në rivlerësim”, tregon Krasniqi, por që Komuna e Malishevës prapë kishte vendosur ta shpallë fitues “Themelin”.

Çfarë thotë Krasniqi del të jetë e vërtetë edhe sipas dokumenteve që ka parë Shqip.com në faqen zyrtare të OSHP-së./ Media Ndërtimi.

Aktuale

Vazhdon largimi i Evropës nga gazi rus, hapet tubacioni i ri i gazit Norvegji-Poloni

Published

on

Gazi ka filluar të rrjedhë në Poloni përmes një tubacioni të ri “Baltik Pipe”, thotë operatori i gazsjellësit të vendit Gaz-System.

Tubacioni, i cili shkon nga Norvegjia përmes Danimarkës, është një pjesë e madhe e përpjekjes së Polonisë për t’u larguar nga varësia e gazit rus.

Megjithatë, puna për tubacionin filloi vite përpara pushtimit rus të Ukrainës në muajin shkurt, raporton skynews.

Gazi filloi të rrjedhë pak pas orës 4 të mëngjesit të sotëm (koha e Mbretërisë së Bashkuar) dhe tubacioni ka një kapacitet vjetor prej 10 miliardë metra kub.

Ai vjen një ditë pasi u zbuluan rrjedhje në tubacionet e gazit Nord Stream që lidhin Rusinë me Evropën, megjithëse Rusia ndërpreu furnizimin me gaz në Poloni në prill pasi Polonia refuzoi kërkesën e Rusisë për të paguar në rubla.

Ndryshe, sabotimi është shkaku më i mundshëm i dëmtimit të tubacioneve të gazsjellësve Nord Stream 1 dhe 2./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

ATK inkason mbi 700 mijë euro borxhe nga bizneset

Published

on

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka njoftuar se pas një aksioni të djeshëm në disa subjekte biznesore, të cilët kanë borxhe të pa-paguara, ka inkasuar borxhe në vlerën mbi 700 mijë euro.

Ky aktivitet është realizuar në regjionin e Prishtinës, Ferizajt, Gjakovës, Mitrovicës, Prizrenit dhe Gjilanit.

Në kuadër të këtij aksioni, sipas ATK-së, mbledhësit tatimor kanë mbyllur dhe sekuestruar prona të bizneseve për mos-pagesë tatimit, duke shtuar se të njëjtat aktivitete të mbledhjes së detyrueshme do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim.

Përmes një njoftimi për media, Administrata Tatimore i njofton të gjithë tatimpaguesit që kanë obligime të pa-paguara, të kontaktojnë Departamentin e Mbledhjes së Detyrueshme dhe të paguajnë detyrimet tatimore, në mënyrë që të mos ballafaqohen me masa të konfiskimit.

Gjithashtu, nga ATK-ja kanë bërë thirrje që tatimpaguesit të jenë bashkëpunues në pagesën e borxheve të tyre, si dhe të njoftohen për mundësitë që ofron Ligji për Administratën Tatimore dhe Procedurat në pagesën e borxheve tatimore./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Strehimoret prej bambuje një zgjidhje pas shkatërrimit të rreth 1 milionë shtëpive nga vërshimet në Pakistan

Published

on

Përmbytjet katastrofike në Pakistan kanë prekur rreth 33 milionë njerëz, shumë prej të cilëve po kërkojnë ende strehim të sigurt pas shirave që dëmtuan ose shkatrruan më shumë se 1 milion shtëpi.

Ndërsa një e treta e vendit është e zhytur nën ujë, dhe ekspertët thonë se mund të duhen deri në gjashtë muaj që uji të tërhiqet.

E për të adresuar nevojën urgjente për strehim të banorëve, arkitekti Yasmeen Lari dhe Fondacioni Heritage i Pakistanit kanë punuar gjatë gjithë kohës për të pajisur njerëzit në provincën Sindh me aftësitë dhe materiale për të ndërtuar strehimore prej bambuje.

Strehimoret, të quajtura Lari OctaGreen (LOG), mund të ndërtohen nga gjashtë ose shtatë persona brenda pak orësh.

Sipas arkitektit Lari synimi është që të ndërtohen rreth 1200 strehimore të tilla, dhe deri tani janë ngritur rreth 350 të tilla.

Ky aksion i ndërtimit të strehimoreve prej bambuje është përkrahur edhe nga rajone tjera të Pakistanit, dhe synohet të ndërtohet 1500 strehimore për muaj.

Strehimoret nuk janë të kushtueshme, janë të thjeshta dhe nuk kanë impakt negativ në mjedis.

Çmimi për ndërtimin e një strehimoreje nga bambuja kushton rreth 25 mijë rupi pakistanezë që përkthehet në rreth 110 euro./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending