Connect with us

Auto

Një e treta e makinave të “Tesla”-s prodhohet në Shangai

Published

on

Fabrika e “Tesla”-s në Shangai ka prodhuar një të tretën e numrit të përgjithshëm të automjeteve të kompanisë.

Kryeekzekutivi i gjigantit të prodhimit të automjeteve elektrike Elon Musk përcolli në “Twitter” urimet e tij pas daljes së makinës së njëmiliontë nga linja e prodhimit në Gigafabrikën e Shangait, raporton albanian.cri.cn.

Në mbledhjen e aksionerëve të zhvilluar këtë muaj, Musk njoftoi se “Tesla” ka prodhuar mbi tre milionë makina në mbarë botën.

Kapaciteti i gjigafabrikës së saj në Shangai vlerësohet të jetë mbi 750 000 automjete këtë vit./Media Ndërtimi.

Auto

Tesla planifikon të mbajë prodhimin në fabrikë me rreth 93 për qind deri në fund të vitit

Published

on

Tesla planifikon të mbajë prodhimin në fabrikën e saj në Shangai me rreth 93 për qind të kapacitetit deri në fund të vitit, pavarësisht një përmirësimi të fundit, thanë dy njerëz me njohuri për këtë çështje, në një veprim i rrallë për prodhuesin amerikan të automjeteve elektrike.

Që nga hapja e uzinës në tregun e saj të dytë më të madh në fund të 2019-ës, Tesla ka kërkuar të përdorë objektin në qendrën tregtare të Kinës me kapacitet të plotë dhe së fundmi ka përmirësuar prodhimin e saj javor me 30 për qind, në një maksimum prej 22,000 automjetesh, transmeton Telegrafi.

Burimet, të cilët folën në kushte anonimiteti pasi çështja nuk është publike, nuk dhanë një arsye për vendimin për të mos e drejtuar uzinën me anim të plotë, megjithëse njëri tha se shifra ishte më e ulët nga sa priste.

Tesla nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment të martën.

Megjithatë, lëvizja e kompanisë vjen në një kohë të konkurrencës në rritje nga prodhuesit vendas të automjeteve elektrike (EV) në një ekonomi në rënie të mprehtë, pasi konsumi bie mes kufizimeve strikte të COVID-19.

Fabrika e përmirësuar mund të prodhojë 14,000 Model Y dhe 8,000 Model 3, shtuan burimet. Tesla ka kërkuar ta mbajë atë të funksionojë me kapacitet të plotë, përveç gjatë përmirësimit dhe një bllokimi në mbarë qytetin për COVID-19 për dy muaj këtë vit.

Tani Tesla planifikon të nxjerrë 20,500 njësi në javë për pjesën tjetër të vitit, për një total prej 13,000 Model Y dhe 7,500 Model 3, thanë burimet.

Shitjet e Teslas në Kinë u rritën gati 60 për qind në tetë muajt e parë të këtij viti, treguan shifrat nga Shoqata e Makinave të Pasagjerëve në Kinë./Media Ndërtimi.

 

Continue Reading

Auto

Pse në Shqipëri vozisin më shumë Mercedes-Benz?

Published

on

Vetura gjermane, Mercedes Benz është një ndër më të preferuarat për njerëzit që shfrytëzojnë shërbimet e automjeteve.

Shqiptarët njihen si adhurues të mëdhenj të kësaj veture dhe kjo ka tërhequr vëmendjen e mediave botërore.

Mediumi gjerman, Deutsche Welle ka realizuar një reportazh  rreth ‘dashurisë’ së shqiptarëve për të vozitur Mercedes.

Nëpërmjet një videoje 14-minutëshe, gazetari Lennart Behnke arriti ta “zbulonte” arsyen pse kjo lloj veture, gjendet me shumicë.

Në Shqipëri janë të regjistruar përafërsisht 740 mijë automjete, derisa 212 mijë prej tyre janë Mercedes-Benzes, sipas Arben Prognit nga Departamentit i  Regjistrimit të Automjeteve në Shqipëri.

“Mercedesi i përshtatet shumë mirë rrugëve në Shqipëri. Është i përshtatshëm si për rrugët off-road dhe ato të asfaltuara. Mercedesi është kompakt për të gjitha kategoritë e rrugëve në Shqipëri”, tha Elmaz Pepa pronari i kompanisë së makinave me qira.

Continue Reading

Auto

Porsche Boxster 2025 elektrik do të jetë një ‘roadster’ me performancë të lartë

Published

on

Porsche Boxster 2025, vetura elektrike e cila besohet se do të quhet Boxster Spyder RS, “mishërimi” më i fundit i 718 do të jetë versioni më i fortë i modelit të konvertueshëm deri më sot.

E çfarë do të vijë më pas, është ajo se do të jetë një veturë krejtësisht e ndryshme pasi shtëpia e Zuffenhausen tashmë ka njoftuar se makina e saj më e vogël sportive do të jetë krejtësisht elektrike.

Prandaj, Porsche do të aplikojë një strategji të ndryshme në krahasim me 911, i cili fillimisht do të dalë në versionin hibrid përpara se të humbasë “ICE-n” e tij pas vitit 2030, raporton motor1, transmeton Telegrafi.

Për të sinjalizuar ambiciet e saj për veturat elektrike, Porsche prezantoi konceptin Mission R rreth një vit më parë si një makinë garash plotësisht elektrike me aerodinamikë agresive dhe afro 1000 kuaj fuqi.

Boxster EV pasues nuk do të jetë aq dramatik, por disa nga shenjat e stilit të Mission R mund të transferohen në modelin e ri.

Versioni i prodhuar do të përdorë një përshtatje të platformës elektrike të ardhshme Premium Electric (PPE) të bashkë-zhvilluar me Audi, që do të thotë se disa nga përmasat do të ndryshojnë pasi të largohet platforma e vjetër ICE.

Continue Reading

Trending