Connect with us

Aktuale

Në Ditën e Evropës, Szunyog dhe Rama promovojnë lëvizshmërinë alternative në kryeqytet

Published

on

Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, dhe kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, së bashku me përfaqësues të shteteve anëtare të BE-së, kanë marrë pjesë në një shëtitje simbolike me biçikleta dhe trotinete elektrike, për të promovuar lëvizshmërinë alternative dhe të ardhshme.

Ambasadori Szunyog theksoi se e ardhmja e gjelbër është pjesë shumë e rëndësishme e Bashkimit Evropian, ndërsa ka inkurajuar të gjithë që të lëvizin duke përdorur më shumë biçikleta dhe duke ecur më shumë, raporton Ekonomia Online.

“Duhet të jetë një mënyrë e jetës e shëndetshme… Shpresojmë që ky demonstrim i vogël do t’i frymëzojë edhe qytetarët e Prishtinës, qytetarët e Kosovës për këtë”.

“Faleminderit që jeni më ne në Ditën e Evropës, një ditë mjaftë e rëndësishme për Bashkimin Evropian, gjithashtu besoj dhe për Kosovën dhe Ballkanin Perëndimor, pasi ne besojmë që Ballkani Perëndimor e ka një të ardhme në Bashkimin Evropian”, deklaroi Szunyog, para gazetarëve.

“Ne jemi duke punuar për ta afruar Kosovën sa më afër standardeve evropiane, që ofron një të ardhme të sigurt”.

“E ardhmja e gjelbër është pjesë shumë e rëndësishme e Bashkimit Evropian. Ne gjithashtu dëshirojmë që ta lidhim Kosovën me të ardhmen e gjelbër në mënyrë që gjenerata e ardhshme ta bëjë botën të qëndrueshme dhe të gjelbër”.

Ai tha se me kryetarin e Prishtinës diskutoi sesi mund të bëhet Prishtina dhe Kosova e gjelbër dhe mënyrën se si të ndryshojmë rrugën në të cilën njerëzit janë duke lëvizur nëpër Prishtinë.

“Mendoj se duhet të lëvizim duke përdorur më shumë biçikleta dhe duke ecur më shumë… Është e panevojshme të përdorin veturën për të lëvizur apo për të bërë biznes. Unë mendoj se ne duhet të ndryshojmë mënyrën se si kemi jetuar, për ta ndihmuar këtë lëvizje të gjelbër”, ka theksuar ambasadori i BE-së.

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka thënë se edhe pse nuk jemi ende pjesë e Bashkimit Evropian jemi të njëjtë me Evropën në mënyrën e jetesës./Media Ndërtimi.

 

Aktuale

Rasti ‘Brezovica’, arrestohen 4 persona, dy të tjerë mbeten në arrati!

Published

on

Prokuroria e Ferizajt, ditën e djeshme ka njoftuar se ka bastisur gjashtë lokacione dhe ka arrestuar katër persona, ndërsa dy të tjerë mbeten në arrati pasi nuk ishin hasur në vendbanimet e tyre.

Ndër të arrestuarit është edhe Bekim Pireva i cili është ortak në një biznes në Ulqin më Idriz Thaçin, vëllain e ish Presidentit Thaçi. Kallxo.com ka kontaktuar me avokatin e Pirevës, Arben Shala, por ai ka qenë shumë i shkurtër.

“I vetmi bashkëpunim i yni me z.Idriz Thaçi është në projektin ndërtimor në Ulqin. Të dhënat e kompanisë dhe aksionarëve janë të gjitha publike dhe online”, pati deklaruar Bekim Pireva, drejtor i kompanisë “Premium Bau Ulqin”.

Bekim Pireva, gjithashtu e kishte pranuar se ka qenë aksionar edhe me qytetarë serbë, por kishte deklaruar se ato nuk janë bërë asnjëherë aktive. Ai pati deklaruar se është aksionar me 70% të aksioneve në biznesin “Energy Power” Sh.P.K. me seli në Zubin Potok, në të cilën janë aksionarë edhe Bojan Jakshiq (20% të aksioneve) dhe Millovan Simiq (10% të aksioneve).

“Jemi vetëm tre aksionarë atje në Ulqin, unë bashkë me Arben Jetullahun dhe Idriz Thaçin, që të dy i njoh në Prishtinë kohë më parë. Po, Idrizi është vëllai i Hashim Thaçit, unë kam pas edhe një kompani tjetër me disa serbë të Zupqit por nuk është më sepse nuk kemi mujtë me hapë fabrikën”, theksoi Pireva.

Emisioni KallxoPernime i titulluar ‘Veriu dhe investimet në Ulqin’, të transmetuar vitin e kaluar mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm.

Sipas njoftimit të Prokurorisë në Ferizaj, personat e arrestuar janë me inicialet Xh. B., I. F., Xh. Sh., dhe B. P. Ata janë ndaluar për shkak të dyshimit se të njëjtit kanë kryer veprat penale “Marrja e ryshfetit” “Ushtrimi i ndikimit” dhe “Dhënia e ryshfetit”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Nexhat Krasniqi mbetet pa pozitën e shefit të Prokurimit në Ministrinë e Infrastrukturës

Published

on

Shefi i Prokurimit në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, MMPHI, Nexhat Krasniqi nuk mban më pozitën udhëheqëse të këtij divizioni.

Në një përgjigje të MMPHI për Kallxo.com bëhet e ditur se më datë 24 maj Ndriçim Mustafa është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit.

“Më datë: 24.05.2022, Ndriçim Mustafa, është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit, në kuadër të MMPHI-së, si rezultat i bashkimit të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, me qëllim të koordinimit të aktiviteteve të dy Divizioneve të Prokurimit, deri në hyrjen në fuqi të rregullores së re për organizimin e brendshëm të MMPHI-së”, thuhet në përgjigjen e tyre.

MMPHI nuk kanë treguar se cilat kanë qenë arsyet e largimit të Krasniqit dhe nëse do mbajë ndonjë pozitë tjetër brenda ministrisë ku udhëhoqi divizionin e Prokurimit.

Në emisionin “KallxoPernime” më 27 prill 2022, zëvendësministri i Infrastrukturës Hysen Durmishi ka folur për raportet e tij me tashmë ish shefin e prokurimit Nexhat Krasniqi, ku deklaroi se nuk takohet çdo ditë me të.

“Jo, nuk rri natë e ditë në zyrën time. Në zyrën ku punoj unë, çdo drejtor i departamentit, çdo shef i divizionit, çdo zyrtar që punon në ministri, e ka derën çelur sa unë jam aty. Ai (Nexhat Krasniqi), nuk vjen shpesh te unë. Ai vjen vetëm kur ka nevojë për m’u konsultu me mua. Së pari, unë përveç që jam zëvendësministër jam edhe inxhinier dhe për ashtu unë nuk duhem me bo kurrgjë e veç duhet me pritë kur të ma sjellin ndonjë dokument me e nënshkru”, deklaroi Durmishi.

Durmishi ka thënë se Krasniqi ka ardhur 2-3 muaj në punë para se të vinin në qeverisje, kjo pasi ky i fundit ka qenë i suspenduar./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Anulohet vendimi për miratim të Planit Zhvillimor Komunal të Gjilanit

Published

on

Anulimi i vendimit për miratim të Planit Zhvillimor Komunal, sipas kryetarit Alban Hyseni i hap rrugë plotësim ndryshimit të materialit bazë dhe garanton mundësi zhvillimi për Komunën e Gjilanit.

“Bartja e dy aktiviteteve, atij të mirëmbajtjes dhe sigurimit të objekteve komunale, objekteve të arsimit dhe atyre të shëndetësisë në kuadër të ndërmarrjes “Tregu” siguron shërbime me të mira për komunën dhe i jep fund një problemi shumëvjeçar për të cilin asnjëherë nuk është gjetur vullneti politik për t’u trajtuar dhe zgjidhur.

Falënderoj asambleistët e Kuvendit Komunal të Gjilanit për mbështetjen e këtyre dy propozimeve tejet të rëndësishme për Komunën dhe qytetarët.”, deklaroi kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending