Connect with us

Infrastrukturë

Marriott nënshkroi marrëveshje me NEOM për të hapur prona luksoze në Trojena

Published

on

Marriott nënshkroi një marrëveshje me NEOM për të hapur prona luksoze në Trojena në rajonin veriperëndimor të Arabisë Saudite.

Chadi Hauch, Zëvendës President Rajonal i Zhvillimit të Akomodimit, Lindja e Mesme, Marriott International, tha në një deklaratë, “Ne jemi të ngazëllyer të punojmë me NEOM për të zhvilluar këto dy prona emocionuese në një nga zhvillimet më të shumëpritura në botë” dhe shtoi , “W Hotels vazhdon të ripërcaktojë sektorin e mikpritjes luksoze dhe NEOM është një përshtatje ideale me vizionin e saj të përqendruar rreth inovacionit, kreativitetit, dizajnit dhe eksplorimit, ndërsa JW Marriott, një nga markat tona kryesore, do të sjellë trashëgiminë e tij të mikpritjes së jashtëzakonshme, të zhytur në mendime. dizajnimi dhe pasurimi i përvojave.”

Hoteli W në Trojena pritet të ketë 236 dhoma për mysafirë, duke përfshirë 47 suita, me pamje nga malet përreth dhe një liqen të mbushur me ujë të freskët. Hapësirat e markave të veçanta, të tilla si një dhomë ndenjeje, një kuvertë e lagur, sallë pritjeje W, AWAY Spa dhe qendra fitnesi FIT, janë përfshirë në planet e projektimit për pronën.

Sipas një deklarate zyrtare, prona do të vendoset në The Bow, e cila parashikohet si një botë futuriste ujore që integron elementë të natyrës dhe teknologjisë për të krijuar një mjedis jetese të ndryshëm nga të tjerët. Parashikohet që liqeni arkitektonik, i cili do të jetë 2.8 kilometra i gjatë, do të jetë një destinacion me një pyll të magjepsur dhe aventura në bregdet. Përveç kësaj, The Lake Village do të jetë shtëpia e opsioneve të ndryshme të shitjes me pakicë dhe ngrënies, si dhe ushqime të freskëta, tregje tregtare dhe zona argëtimi.

Gjithashtu, në mars 2023, Marriott nënshkroi një marrëveshje me NEOM për të hapur tre prona në destinacionin e saj luksoz të ishullit, Sindalah.

Infrastrukturë

Gjendje e rëndë infrastrukturore në qendrën e Kulturës në Fushë Kosovë – Komuna s’përgjigjet

Published

on

Objekti i Qendrës së Kulturës në Fushë Kosovë është në gjendje të mjerueshme. Përveç se objekt i vjetër, shihet se edhe uji ka depërtuar, muret janë qarë e mbuluara nga myku.

Ambienti nuk duket aspak në nivel as për nga pastërtia e as për nga interieri. Këtu ushtrojnë një grup valltarësh, që jeta e puna e tyre po rrezikohet çdo ditë, raporton Insajderi.

Në këtë objekt ushtrojnë grupi i valltarëve “Ansambli Zëri i Kosovës”, ushtrimet e të cilëve janë ndërprerë për shkak të kushteve të rënda./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Infrastrukturë

Kurti: Procedura e tenderimit për rindërtimin e Stadiumit të Gjilanit në vlerë 15 milionë euro, javën e ardhshme

Published

on

Prej takimit të fundit në tetor 2022, Gjilani sot e ka Qendrën e Re të Mjekësisë Familjare, Mireshi shumë shpejt do të bëhet me çerdhe të re, ndërkaq sot përuruam parkun “Banja” me 17 mijë m2 dhe fillimin e punimeve për zgjerimin e rrugës “Hamdi Kurteshi” me vlerë 2.4 milionë euro.

Për vitin tjetër katër janë projektet kryesore:

– Stadiumi i qytetit për të cilin janë ndarë rreth 15 milionë euro. Procedura e tenderimit fillon javën e ardhshme.

– Unaza rrugore që në total do të kushtojë rreth 26 milionë euro e që është buxhetuar për vitin 2024.

– Bulevardi i qytetit në vlerë prej 12 milionë euro me 20 mijë m2, hapësirë publike, me infrastrukturë nëntokësore, me parking nëntokësor, gjithashtu i buxhetuar për vitin e ardhshëm.

– Autostrada e Gjilanit në të cilën po vazhdon puna në sajimin e problemeve që janë paraqitur së fundmi me rrëshqitjen e dheut e që kanë shkaktuar vonesa drejt finalizimit të saj deri në Bresalc, kurse për vazhdimin e saj deri në Dheun e Bardhë tashmë është ndarë buxheti dhe në fillim të vitit tjetër do të fillojnë procedurat e prokurimit.

Kryetari Alban Hyseni ka vazhduar që të paguaj borxhet e komunës nga e kaluara. Për dy vjet në zyre tashmë janë paguar rreth 10 milionë euro, e për vitin e ardhshëm kanë mbetur më pak se dy milionë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Shpejtim Bulliqi shpërblen me tender gjysmë milion euro kompaninë e pronarit të afërm me VV-në

Published

on

Pushteti i Shpejtim Bulliqit në Komunën e Podujevës, ka shpërblyer me tender kompaninë e pronarit të afërt me Lëvizjen Vetëvendosje, Eljesah Podvorica. Kompania “Eing Com” e “El-BAU” në Podujevë ka fituar tenderin për “Mirëmbajtje verore dhe dimërore të rrugëve”, në vlerë prej gjysmë milion euro.

Komuna e Podujevës ka hapur tender për kontratën “Mirëmbajtje verore dhe dimërore e rrugëve”. Tender ky që me datën 10 nëntor të këtij viti iu dha kompanisë “VIA EGNATIA” “VAAKAL” “Natyra”, Prishtinë, me vlerën totale të ofertës 330,268,29 euro.

Por, vetëm pas 19 ditëve kjo kontratë u anulua.

Me 29 nëntor të këtij viti u njoftua se për këtë kontratë është shpërblyer, kompania “Eing Com” e “El-BAU” Podujevë, me vlerë totale të ofertës, 547.492.12 euro.

Ky tender rriti vlerën për 237,224 euro, pothuajse njëfishin e shifrës paraprake.

Eljesah Podvorica, jo rrallë herë është parë në shoqërinë e njerëzve të Lëvizjes Vetëvendosje, shkruan Insajderi.org

Në vitin 2021, deputeti i LVV-së, Sali Zyba dhe pronari, Eljesah Podvorica ishin së bashku në një vizitë në Therandë.

Dyshja shihen në një fotografi në shoqëri edhe të disa personave për rreth.

Podvorica, gjithashtu në vitin 2019 ishte parë në shoqërinë e deputetit të VV-së, Nijazi Isakut.

Gazeta Insajderi ka kontaktuar me pronarin e “Eing Com” e “El-BAU”, Eljesah Podvorica, i cili e mohoi të ketë lidhje me pushtetin e VV-së në Podujevë.

“Une punoj edhe me Mitrovicën, punoj edhe me ndërkombëtarë, edhe atje paskam pushtet a”, tha Podvorica për Insajderin.

Gazeta Insajderi ka kontaktuar edhe me Komunën e Podujevës, por deri në publikimin e këtij teksti, nuk kemi marrë përgjigjje./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending