Connect with us

Arkitekturë

“Mali i Kujtesës”, projekti gjigand i arkitektit izraelit Moshe Safdie

Published

on

“Mali i Kujtesës”, projekti gjigand i arkitektit izraelit Moshe Safdie

Moshe Safdie i lindur më 14 korrik 1938 është një arkitekt, urbanist, edukator, teoricien dhe autor që pretendon shtetësinë izraelite, kanadeze dhe amerikane. Gjatë një karriere 50-vjeçare, Safdie ka eksploruar parimet thelbësore të dizajnit me përgjegjësi shoqërore përmes një filozofie gjithëpërfshirëse dhe humane të dizajnit.

Safdie është një arkitekt i rëndësishëm i gjysmës së dytë të shekullit të njëzetë dhe fillimit të shekullit të njëzetë për shkak të multikulturalizmit të tij, përkushtimit ndaj elementeve gjeografike, sociale dhe kulturore që përcaktojnë një vend dhe kërkimit të vazhdueshëm për risi tipologjike dhe teknologjike.

Moshe Safdie lindi në Haifa, (tani Izraeli) në vitin 1938, në një familje hebreje me origjinë siriano-hebreje dhe libanezo-hebreje.

Ai ishte nëntë vjeç, duke jetuar në Haifa, kur, më 14 maj 1948, David Ben-Gurion shpalli Deklaratën e Krijimit të Shtetit të Izraelit. Safdie ndoqi shkollën e mesme Reali. Ai jetonte në një shtëpizë, duke punuar në fshat. Ai kujdesej për dhitë dhe mbante bletë. Në vitin 1953, qeveria izraelite kufizoi importet në përgjigje të një krize ekonomike dhe valutore, e cila preku rëndë biznesin e tekstilit të babait të Safdie. Rrjedhimisht, kur Safdie ishte 15 vjeç, babai i tij zhvendosi familjen dhe emigroi në Montreal, Quebec, Kanada. Safdie përfundoi trajnimin parauniversitar në shkollën e mesme Westmount.

Në shtator të vitit 1955 ai u regjistrua në programin gjashtëvjeçar të arkitekturës në Fakultetin e Inxhinierisë të Universitetit McGill. Në vitin e tij të pestë, Safdie u emërua Dijetar i Universitetit. Verën e ardhshme, atij iu dha Bursa e Korporatës së Hipotekës dhe Strehimit të Kanadasë (CMHC). Ai udhëtoi nëpër Amerikën e Veriut për të vëzhguar zhvillimet e strehimit në qytetet e mëdha.

Në vitin e tij të fundit, Safdie zhvilloi tezën e tij të titulluar “Një rast për të jetuar në qytet” dhe u përshkrua si “Një sistem modular ndërtimi tredimensional”. Ai mori diplomën në vitin 1961. Dy vjet më vonë, ndërsa punonte me Louis Kahn, Safdie në moshën 23-vjeçare u ftua nga këshilltarja e tezës së tij, Sandy van Ginkel, për të paraqitur projektin e tij modular për Ekspozitën Botërore të vitit 1967, që do të mbahej në Montreal. Ai u bë i njohur si Habitat 67.

Në vitin 1978, pasi dha mësim në universitetet McGill, Ben Gurion dhe Yale, Safdie u emërua Drejtor i Programit të Dizajnit Urban në Shkollën e Dizajnit të Universitetit të Harvardit (GSD) dhe u zhvendos në Boston, Massachusetts.

Ai shërbeu si drejtor deri në vitin 1984. Nga viti 1984 deri në 1989, ai ishte profesor i Arkitekturës dhe Dizajnit Urban Ian Woodner në Harvard. Safdie vazhdon të punojë ngushtë me GSD, duke mësuar shpesh studion e dizajnit; Veçanërisht, Rethinking the Humanist High-Rise (2019) dhe Rethinking Hudson Yards (2017). Safdie udhëton rregullisht, flet në konferenca dhe/ose kryeson konferenca të përfshira në diskutime që përcaktojnë industrinë mbi arkitekturën dhe më gjerë.

Muzeu ndodhet në malin Herzl, Mali i Kujtesës. Për të ruajtur karakterin e vendit delikat dhe për t’iu përgjigjur nevojave të Yad Vashem, “trupi” i Muzeut fshihet brenda tokës, duke lejuar vetëm shtyllën e zgjatur qendrore të depërtojë në tokë dhe të përcjellë një ndjenjë të shkallës së saj të vërtetë.

Rindërtimi i Muzeut të Historisë së Holokaustit në Yad Vashem përfshin një qendër të re të vizitorëve, një muze të ri historik që zëvendëson muzeun ekzistues të ndërtuar në vitin 1953, një Sallë Emrash, një sinagogë, galeri për artin e Holokaustit, një pavijon ekspozitash dhe një qendër mësimore dhe vizuale. Përveç kësaj, parkingje të reja nëntokësore dhe lehtësira për autobusët turistikë janë vendosur ngjitur me një shesh të ri hyrës.(Pikark.com)/Media Ndërtimi.

Arkitekturë

Po mbahet konkursi për ndërtimin e “Tirana Multifunctional Center”, kryeqytetit shqiptar mund t’i shtohet edhe një kullë

Published

on

Sot në Tiranë po zhvillohet Konkursi Ndërkombëtar për projektin fitues midis 5 studiove të arkitekturës bashkëkohore për ndërtimin e “Tirana Multifunctional Center”. Kryebashkiaku i Tiranë e ka shpërndarë videon ku po paraqiten projektet e kërkuara nga qeveria shqiptare me këtë shënim:

“Tirana Multifunctional Center”- Konkursi Ndërkombëtar për projektin fitues mes 5 studiove prestigjoze të arkitekturës bashkëkohore, për një ndërtim tejet ambicioz në qendër të Tiranës, i cili do të forcojë më tej profilin e metropolit rajonal të së ardhmes për kryeqytetin tonë”.

Ndër prezantimet, vihet re ndërtimi i një kulle shumëkatëshe në zemër të kryeqytetit, pas Teatrit të Operas dhe të Baletit, për të cilin arkitekti drejtues që e prezantoi tha se ishte mbështetur në traditën shqipptare e konkretisht, në stilin e shtëpisë së Zekatëve në Gjirokastër, të Pallatit me Kuba në Tiranë, të qytetit të njëmijë dritareve dhe kështjellës së Beratit.

Sikurse shihet nga pamjet, kulla e re që propozohet ngrihet pikërisht mbi lulishten pas Teatrit të Operas dhe Baletit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Arkitekturë

Dita Botërore e Arkitekturës festohet të hënën e parë të çdo tetori!

Published

on

Në vitin 1996, në Kongresin e Unionit Ndërkombëtar të Arkitektëve të mbajtur në Barcelonë, Spanjë, organizata vendosi që Dita Botërore e Arkitekturës të përkonte me Ditën Botërore të Habitatit të UN-Habitat.

Prandaj, Dita Botërore e Arkitekturës festohet të hënën e parë të çdo tetori, për të festuar përkushtimin e arkitektit për shoqëritë tona, ekosistemet tona dhe qytetet tona.

Megjithatë, disa vende anembanë botës mbajtën festimet e tyre kombëtare, duke theksuar momentet e tyre historike. A e dini se Brazili feston Ditën e Arkitekturës në dhjetor duke bërë homazhe për ditëlindjen e Oscar Niemeyer?

Në rend kronologjik, këto vende festojnë Ditën e Arkitekturës në datat e mëposhtme:

Paraguaj: 16 maj

Paraguai feston Ditën e Arkitekturës më 16 maj, duke i bërë homazhe themelit të Shoqatës së Arkitektëve Paraguaj (Asociacion Paraguaya de Arquitectos, APAR) në 1946. APAR shtyu themelimin e shkollës së parë të arkitekturës në vend derisa më në fund ndodhi në 1957.

Peru: 8 qershor

Peruja feston Ditën e Arkitekturës më 8 Qershor, duke theksuar ligjin që lejoi themelimin e Kolegjit të Arkitektëve të Perusë (Colegio de Arquitectos del Perú, CAP) në 1962.

Argjentinë: 1 korrik

Argjentina feston Ditën e Arkitekturës më 1 korrik, duke kujtuar themelimin e Unionit Ndërkombëtar të Arkitektëve (UIA) në 1949.

Venezuelë: 4 korrik

Venezuela feston Ditën e Arkitekturës më 4 korrik, duke i bërë homazhe themelit të Shoqërisë Venezueliane të Arkitektëve (Sociedad Venezolana de Arquitectos, SVA). Në vitin 1966 SVA ndryshoi emrin e saj në Dhoma e Arkitektëve të Venezuelës (Colegio de Arquitectos de Venezuela) dhe vendosi 4 korrikun si ditën zyrtare të festimit.

Kili: 4 gusht

Kili feston Ditën e Arkitekturës më 4 gusht, duke kujtuar themelimin e Dhomës së Arkitektëve (Colegio de Arquitectos de Chile) në vitin 1942. Organizata jep çmimet CA në të njëjtën ditë.

UIA (Unioni Ndërkombëtar i Arkitektëve)

Në vitin 1985, Unioni Ndërkombëtar i Arkitektëve vendosi 1 korrikun si datën zyrtare në homazh të themelimit të tij në Zvicër, 1949. Megjithatë, një sesion pasues i mbajtur në Barcelonë (1996) vendosi që Dita Botërore e Arkitekturës duhet të përkojë me Habitatin Botëror të UN-Habitat Dita.

Kolumbi: 27 tetor

Kolumbia feston Ditën e Arkitekturës më 27 tetor.

Bolivi: 13 nëntor

Bolivia feston Ditën e Arkitekturës më 13 Nëntor, me rastin e shpalljes së Ligjit 1373 të Praktikës Profesionale të Arkitektit në 1992.

Uruguai: 27 nëntor

Uruguai feston Ditën e Arkitekturës më 27 Nëntor si një homazh për themelimin e Shkollës së parë të Arkitekturës në Uruguaj në 1915.

Brazil: 15 dhjetor

Brazili shënon 15 dhjetorin si Ditën e Arkitekturës, duke festuar ditëlindjen e Oscar Niemeyer./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Bienalja e 10-të e Arkitekturës në Roterdam, vështron të kaluarën dhe të ardhmen e ndryshimeve klimatike

Published

on

Edicioni i 10-të i Bienales së Arkitekturës në Roterdam, është një manifestim shtatëjavor që tregon kurse realiste drejt një të ardhmeje të jetueshme në një kohë kur pasojat e ndryshimit të klimës po bëhen gjithnjë e më të dukshme. Gjysmë shekulli më parë, pasojat e ndryshimit të klimës u parashikuan në raportin “Limits of Growth” të vitit 1972.

Kjo përshkruan pasojat e mundshme të një rritjeje eksponenciale të popullsisë, prodhimit bujqësor dhe nxjerrjes së burimeve. Raporti shihet nga shumë njerëz si fillimi i ndërgjegjësimit mjedisor.

Bienalja e Arkitekturës në Roterdam synon t’i sjellë këto ndryshime në perspektivë duke parë si të kaluarën ashtu edhe të ardhmen e mundshme.

Bienalja e shikon çështjen nga tre këndvështrime: ri-analizimi i kërkimit historik (që nga viti 1972), paraqitja e shembujve praktikë frymëzues (anno 2022) dhe vështrimi i skenarëve të ardhshëm (drejt vitit 2072). Kjo përmbledhje paraqet një pamje që është edhe shqetësuese dhe shpresëdhënëse. Titulli, It’s About Time, lë të kuptohet për presionin gjithnjë në rritje të kohës nën të cilin ne po përpiqemi të kundërshtojmë efektet e ndryshimeve klimatike dhe t’i lidhim ato me sfida të tjera sociale.

Ky edicion i Bienales së Arkitekturës në Roterdam zhvillohet nga 22 shtatori deri më 13 nëntor 2022 në portet e qytetit të Roterdamit. Ekspozita “It’s About Time” prezantohet në Ferro, një ish objekt i ruajtjes së gazit në zonën e portit perëndimor. Keilepand aty pranë pret punën e “Brezi i Ardhshëm”, një ekspozitë që tregon projektet e diplomimit nga Holanda dhe Belgjika. Një program i gjerë me turne, leksione dhe debate të drejtuara përmirëson ekspozitat dhe synon të krijojë dialog, akumulim njohurish dhe eksperimente.

Continue Reading

Trending