Connect with us

Transport

Linja hekurudhore Madrid-Barcelona do të jetë falas, Spanja promovon transport me ambient të pastër

Published

on

Spanja shtyn të promovojë transport më të pastër duke ofruar bileta sezonale falas për trenat periferikë dhe rajonalë, që përkthehet në afërsisht 48 milionë udhëtime në muaj.

Nisma shpreson të ndihmojë qytetarët të ulin konsumin e karburantit dhe të ulin koston e jetesës gjatë pasigurive ekonomike dhe rritjes së çmimeve të energjisë. Në fillim të kësaj vere, është shpallur një zbritje prej 30% për transportin publik komunal, me qeveritë lokale në vende si Katalonja që arrijnë deri në 60% zbritje. Programi do të zgjasë nga data 1 shtator deri më 31 dhjetor.

Madridi dhe Barcelona përfitojnë nga plani i udhëtimit falas i Spanjës – Imazhi 2 nga 6 Përfitimi i Madridit dhe Barcelona nga plani i udhëtimit falas i Spanjës – Imazhi 3 nga 6 Përfitimi i Madridit dhe Barcelona nga plani i udhëtimit falas i Spanjës, transmeton Ndërtimi.info.

Për shkak se nisma është e kufizuar në shërbimet hekurudhore periferike, ajo ka zbatueshmëri të kufizuar, pasi infrastruktura e Spanjës nuk është aq e gjerë sa vendet e tjera si Gjermania, e cila miratoi një politikë të ngjashme. Plani i udhëtimit falas të Spanjës përfiton njerëz nga zona të mëdha metropolitane, veçanërisht ata që jetojnë rreth Madridit dhe Barcelonës. Këto dy zona urbane përbëjnë 80% të pasagjerëve të hekurudhës periferike të vendit. Rajone të tjera, si Galicia në Spanjën veriperëndimore, do të kenë pak përfitim nga politika, pasi infrastruktura hekurudhore periferike është e kufizuar.

Ndërsa zyrtarët shtetërorë kanë deklaruar se qëllimi i kësaj mase është të publikojë përfitimet e formave më të qëndrueshme të tranzitit, ajo është projektuar gjithashtu për të reduktuar përdorimin e makinave si një opsion ekonomik, duke ulur koston e jetesës gjatë një periudhe të vështirë për qytetarët e Spanjës. . Ajri i kondicionuar ngrihet gjatë një vere më të nxehtë në Spanjë, pasi valët e të nxehtit i shtyjnë qytetet të ndërmarrin veprime për të mbrojtur qytetarët e tyre. Thatësirat kanë kufizuar gjithashtu prodhimin e energjisë hidroelektrike. Me rritjen e kostove të energjisë, biletat falas dhe me zbritje mund të zbusin stresin mbi familjet me të ardhura të ulëta dhe të mesme, megjithëse masa nuk prek të gjitha rajonet në mënyrë uniforme.

Kjo nismë përputhet me politikat e tjera në mbarë botën. Qytetet kanë eksperimentuar me transport publik falas për të promovuar lëvizshmëri të qëndrueshme, për të lehtësuar bllokimet e trafikut dhe për të ulur pabarazinë sociale. Në fund të marsit, qyteti italian i Genova zgjeroi aksesin falas në disa nga rrjetet e tij të transportit publik, pas një eksperimenti të suksesshëm që filloi në fund të vitit 2021 dhe në një plan ambicioz për t’u bërë qyteti i parë italian me transport falas. Ndërkohë, dukati i vogël i Luksemburgut u bë vendi i parë në botë me tranzit publik falas në vitin 2020.

Transport

Po realizohet projekti hekurudhor që lidh Baltikun me Europën

Published

on

Projekti më i madh i njëqind viteve për infrastrukturën në rajonin e Baltikut është duke u realizuar tani.

Projekti hekurudhor “Rail Baltica” prej 870 km. do të lidhë kryeqytetet e Lituanisë, të Letonisë dhe të Estonisë me Varshavën dhe me pjesën tjetër të Europës, duke mundësuar kështu kalimin e trenave nëpër kontinent pa ndërprerje.

Bisedat për një projekt hekurudhor që do të lidhte vendet baltike janë shtuar duke filluar që nga fundi i viteve 1990. Në vitin 2001 u nënshkrua një marrëveshje bashkëpunimi nga ministrat e transportit të Estonisë, të Letonisë dhe të Lituanisë.

Megjithatë, vetëm në vitin 2010 u arrit të nënshkruhej një memorandum nga përfaqësuesit e ministrive të transportit të Polonisë, të Lituanisë, të Letonisë, të Estonisë dhe të Finlandës.

Megjithëse aktualisht duhen shtatë orë për të udhëtuar me makinë nga kryeqyteti i Lituanisë në atë të Estonisë, linja e re pothuajse do ta përgjysmojë këtë kohë, duke e ҫuar atë në vetëm 3 orë e 38 minuta.

Hekurudha do të fillojë në Talin përpara se të kalojë nëpër Pärnu, Riga, Panevėžys dhe Kaunas, për të arritur më pas në kufirin mes Lituanisë dhe Polonisë; do të ketë gjithashtu një lidhje me Vilnius nga Kaunas.

Pas përfundimit të saj, trenat do të mund të udhëtojnë deri në Baltik nga Polonia, me një shpejtësi maksimale prej 234 km/orë për trenat e pasagjerëve.

Megjithëse ky projekt nuk është i lirë dhe vlerësohet të ketë një kosto prej 5.8 miliardë euro, analiza kosto-përfitim e projektit parashikon se ai do të sjellë deri në 16.2 miliardë euro përfitime të matshme./Media Ndërtimi

Continue Reading

Transport

“American Airline” ofron suita private në avionët që përshkojnë distanca të gjata

Published

on

Jemi mësuar me suitat luksoze dhe të veçanta që ofrojnë hotelet me pesë yje.

Mirëpo një mundësi të tillë tashmë do të kemi edhe në aeroplanë, të paktën ata të linjës “American Airlines”.

Dyert private dhe ulëset e sheshta me mundësi për t’u shtrirë janë veçori të suitave të reja premium që kjo linjë planifikon të i krijoj për flotën e saj që bën distanca të gjata.

Vendet e quajtura “Flagship Suite” do të jenë të disponueshme në të gjithë Avionët Airbus A321XLR dhe Boeing 787-9, duke filluar nga viti 2024, njoftoi American Airlines.

“Ne besojmë se produkti ynë “Flagship Suite” u ofron klientëve atë që ata të dëshirojnë në një fluturim të gjatë: dyer private, ulëse të sheshta, akses i drejtpërdrejt në korridor dhe më shumë hapësirë personale” thuhet në deklaratën e kësaj linje.

Po ashtu në këta avionë me distanca të gjatë do të shtohet edhe numri i ulëseve ekonomike premium.

Këto ulëse do të kenë hapësirë më të madhe dhe po ashtu ekrani i televizionit do të jetë më i madh se i zakonshmi./Media Ndërtimi

Continue Reading

Transport

Debuton biçikleta fluturuese, ka një shpejtësi prej 100 kMh

Published

on

Një biçikletë fluturuese e cila mund të lëvizë me shpejtësi prej 100kMh me kohëzgjatje prej 40 minutave, e bëri debutimin e saj në SHBA gjatë Panairit të Veturave të Amerikës Veriore në Detroit.

Biçikleta është punuar nga Aerwins, kompani me bazë në Delaware e cila prodhon dronë dhe vetura pa shofer.

Edhe pse ngjall vizione “futuristike” të serisë të animuar Jetsons të fluturimit lart mbi rrugët e bllokuara famëkeqe të qytetit të Nju Jorkut, me siguri se nuk do të hipni në biçikletë fluturuese për në aeroportin John F. Kennedy në një të ardhme të afërt, përcjell Telegrafi.

Momentalisht, Xturismo kushton 776 mijë euro, edhe pse Aerwins thotë se do të zhvillojë një model më të vogël gjatë vitit të ardhshëm, e gjithashtu edhe një model elektrik në vitin 2025 të cilat do të shiten për afro 50 mijë euro.

Thad Scott, bashkë-udhëheqësi i panairit të veturave, e mori biçikletën fluturuese për një xhiro.

“Është e mrekullueshme. Ishte emocionuese. Nuk është e ‘egër’, ngritja dhe ulja janë të rehatshme. Nuk ka asnjë hov, është shumë, shumë e qetë dhe mezi e pres të ardhmen” tha Scott./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending