Kur kashta përdoret për të ndërtuar stadium

0

Një ‘kopje’ e stadiumit ‘St.Petersburg’ të qytetit të St.Petersburgut por me anë të kashtës është ndërtuar në qytetin Stavropol në Rusi, shkruan espnfc.com, përcjellë Ndertimi.info. Ajo u ndërtua për të tallur projektin prej 619 milion eurosh të stadiumit të St.Petersburgut i cili do të jetë mikpritës i Kupës së Botës.

Kjo arenë e cila kushtoi 580 euro u financua nga fermeri Roman Ponomaryov. Ajo është e përbërë nga 4500 dengje kashte, në ‘ulëset’ e të cilit mund të zënë vend rreth 300 spektatorë.

“Është mirë që njerëzit të ngazëllehen dhe të krijojnë një atmosferë sportive përpara Kupës Botërore”, tha Ponomaryov për Associated Press, duke shtuar se krijimi i tij ishte një satire e butë e projektit shumë të shtrenjtë të Zenitit.

Aty tanimë është organizuar edhe turneu i parë, fillimisht për vendasit, gjatë vikendit. 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here