Connect with us

Aktuale

Kompanitë e biomaterialeve shohin “shpërthim në interes” pasi shitjet dyfishohen në një vit

Published

on

Pasi u kufizuan në eksperimente në shkallë të vogël për vite me radhë, biomaterialet më në fund u katapultuan në rrjedhën kryesore në vitin 2021 sipas arkitektëve, projektuesve dhe prodhuesve duke i përdorur ato si blloqe ndërtimi për një ekonomi të re me karbon të ulët.

“Biomaterialet dikur ishin të veçanta,” tha Regina Polanco, themeluese e prodhuesit të tekstilit me bazë biologjike Pyratex, i cili pothuajse ka dyfishuar shitjet dhe klientët e tij që nga viti 2020. “Por ne kemi parë një rritje të madhe të nevojës nga korporatat e mëdha.”

“Në vitin e fundit, ka pasur një shpërthim të vërtetë interesi,” ra dakord Jad Fink nga marka e këpucëve Allbirds, e cila ka zhvilluar një shkumë atletesh bioplastike me kallam sheqeri që përdoret tani nga kompani duke përfshirë Reebok dhe Timberland.

Alternativat me bazë bimore për naftën, betonin dhe çelikun, të cilat mund të sekuestrojnë CO2 në vend që thjesht ta emetojnë atë, janë mbështetur së fundmi nga një valë investitorësh me emra të mëdhenj, me Adidas dhe Hermès që inkorporojnë lëkurë miceli kërpudhore në pjesët e modës dhe BMW që debuton një makinë konceptuale. me goma natyrale latex dhe një timon të bërë nga tallash.

Me investimet në rritje, prodhuesit kanë qenë në gjendje të rrisin aftësitë e tyre të prodhimit duke ulur çmimet e tyre, duke e bërë gamën e biomaterialeve të ofruara më të aksesueshme dhe më të larmishme.

Kjo do të thotë të mendosh përtej drurit, të cilin Mina Hasman e përshkruan si “materiali i djeshëm” për të menduar përtej drurit, për të përfshirë gjithçka nga kërpi dhe izolimi i miceli e deri te pllakat e murit me alga deti, siç shihet në shtëpinë prototip që studio holandeze e projektimit Biobased Creations ndërtoi duke përdorur 100 biomaterial të ndryshëm.

“Ne ndërtuam një shtëpi në një shkallë reale,” tha për Dezeen bashkëthemeluesi i studios Lucas De Man. “Kjo nuk ishte e mundur disa vite më parë.”

“Biomaterialet po shkojnë nga trendi në realitet”, shtoi ai. “Do të jetë revolucioni i katërt ekonomik.”/Media Ndërtimi.

Aktuale

Vazhdon aksionin i prokurorisë për verifikimin e ndërtimeve në Brezovicë

Published

on

Prokuroria Themelore në Ferizaj bën me dije se aksioni po zhvillohet në bashkëpunim me Drejtorinë e Krimeve të Rënda (DKR) në Prishtinë, Inspektoratin e Minsitrisë së Mjedisit, Departamentin e Mbrojtjes së Mjedisit, Inspektoratin e komunës, Drejtorinë e Parkut Kombëtar “Sharri” dhe Agjencinë Kadastrale.

“Qëllimi i këtij inspektimi është identifikimi i ndërtimit të gjitha objekteve në zonat e mbrojtura të parkut kombëtar se në cilat zona janë ndërtuar ato, a posedojnë leje ndërtimore dhe të njëjtat a janë në pajtim me ligjin”, thuhet në njoftim.

Një aksion i ngjashëm ishte zhvilluar edhe më datën 4 gusht.

Inspektorët kishin dalë në terren për identifikimin e ndërtimeve në zonat e mbrojtura të parkut kombëtar./Media Ndërtimi.

 

Continue Reading

Aktuale

Në Han të Elezit protestohet kundër rritjes së çmimeve të çimentos

Published

on

Në Han të Elezit është protestuar për të kundërshtuar ngritjen e çmimeve të çimentos.

Dhjetëra kamionë kanë marrë pjesë në protestë, duke lëshuar boritë e tyre si shenjë kundërshtimi për këtë rritje.

Naim Mahmutaj, përfaqësues i Shoqatës së Betonjerkave të Kosovës, tha se kjo ngritje është bërë drastike dhe e papërballueshme.

“Jemi mbledhur sot në këtë tubim të qetë për të shprehur kundërshtimin dhe shqetësimin tonë të thellë lidhur me ngritjen e vazhdueshme të çmimit të çimentos. Siç jeni të informuar së fundmi, nga fabrika e çimentos “SharrCem” për ngritje të sërishme të çmimit të çimentos për 17.81 euro për ton, duke përfshirë TVSH-në, që do të hyjë në fuqi nga data 08.08.2022. kjo është ngritja e tretë e çmimit të çimentos brenda këtij viti. Meqenëse nga data 1 janar deri më sot, çmimi i çimentos është ngritur nga 82.01 euro për ton, në 129.80 euro për ton” tha ai.

Mahmutaj gjithashtu përmendi edhe shqetësimet e kësaj shoqate.

“Shqetësimet tona janë: ngritja e shpeshtë e çmimit të çimentos, mungesa e arsyetimit përmbajtjesor për këto ngritje, ngritja në mes të sezonit të punës, ngritja pa paralajmërim paraprak dhe në afat shumë të shkurtër kohor”.

Protesta ishte e qetë dhe pa incidente./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Kërkohet të hetohet ngritja e çmimit të çimentos në Kosovë, vendet e origjinës nuk e kanë rritur çmimin!

Published

on

Kërkohet të hetohet ngritja e çmimit të çimentos në Kosovë, vendet e origjinës nuk e kanë rritur çmimin!

Çmimi i një toni beton në Kosovë është rritur për 60 euro, në treg kushton 150 euro

Prodhuesit e betonit në Kosovë i janë drejtuar kryeministrit Albin Kurti me një letër ku i ankohen për ngritjen e çmimit të cementit, si lëndë e parë për prodhimin e betonit.

Ata thonë se çmimet janë të papërballueshme meqë nga janari kanë pësuar rritje të madhe.

“Ndryshimet vetëm në vitin aktual janë të papërballueshme për mbarëvajtjen e procesit të punëve tona si prodhues dhe të gjithë sektorit të ndërtimtarisë, kjo pasi që nga janari që ishte çmimi 90 euro për ton në këtë moment ka arritur deri në 150 euro për ton”, thuhet ndër të tjera në letër.

Gjithashtu, ata kanë thënë se derisa kanë kontrata të mëhershme për furnizim me beton me çmime më të vogla, kjo po iu shkakton humbje, raporton Nacionale.com.

Kërkojmë nga autoriteti i konkurrencës që të hetojë këtë dukuri pasi që sipas informacioneve që kemi ne si tregtarë, fabrikat e cementit në vendet e origjinës nuk e kanë ngritur çmimet, por ngritja e çmimeve është duke ndodhur vetëm në Kosovë”.

“1.2 milionë tonë me ndryshim në çmim prej 60 euro për ton, 72 milionë euro ndryshim që konsiderojmë se i fitojnë prodhuesit e cementit dhe tregtarët e cementit në dëm të prodhuesve të betonit dhe sektorit të ndërtimtarisë. Poashtu, marrë parasysh që kemi kontrata të mëhershme për furnizim me beton me çmime të volitshme, kjo po bëhet e papërballueshme dhe do të na shkaktojë humbje”, thuhet më tutje në letër.

Në fund, ata thonë se nëse nuk ndërmerren masa për këtë çështje nga qeveritarët, do t’iu duhet të ndërpresin aktivitetet e tyre./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending