Connect with us

Aktuale

Klientët do të paguajnë për ekskavatorët Hitachi duke u montuar në fabrikë

Published

on

Hitachi Construction Machinery Europe (HCME) tani po ofron ekskavatorët e saj Zaxis-7 që variojnë nga 10 në 50 ton me zgjidhje të kontrollit të makinerive 2D dhe 3D të vendosura në fabrikë nga Leica Geosystems.

I instaluar në fabrikën Hitachi në Amsterdam, HCME thotë se klientët do të përfitojnë nga testimi i gjerë për të siguruar kalibrimin optimal të makinës dhe instalimin profesional.

HCME tha se shtimi i teknologjisë së kontrollit të makinerive Leica Geosystems në ekskavatorët e saj do të rriste efikasitetin në vendin e punës duke ulur kostot e funksionimit dhe do të mundësonte kryerjen e punës në kohë, sipas specifikimeve, buxhetit, në mënyrë të sigurt dhe të qëndrueshme.

Ekskavatorët Hitachi mund të vihen në dispozicion të disa opsioneve të kontrollit të makinës. Këto përfshijnë: kontrollin e makinës 2D; 2D gati me kllapa 3D dhe tela, në mënyrë që klientët të mund të përmirësojnë në 3D kur kërkohet; dhe një opsion i plotë 3D.

Përveç kësaj, bashkëngjitjet e rrotulluesit të animit të instaluara në fabrikë Hitachi gjithashtu mund të integrohen plotësisht në sistem.

Ryo Kurihara, menaxher i lidhjes së zgjidhjeve në HCME, tha: “Ky njoftim është në përputhje me strategjinë e HCME për të kaluar në dixhitalizim dhe për të ofruar zgjidhje të personalizuara për klientët tanë. Duke përfituar nga një zgjidhje Leica Geosystems e instaluar në fabrikë, operatorët mund të fillojnë punën menjëherë pas dorëzimit të makinës.

“Gjithashtu, pronarët e kanë të qetë mendjen se sistemi i kontrollit të makinës është instaluar dhe testuar dhe ai do të mbështetet plotësisht nga tregtari i tyre lokal Hitachi në bashkëpunim me specialistët lokalë të Leica Geosystems.”

Magnus Thibblin, presidenti i kontrollit të makinerive të Leica Geosystems, shtoi: “Bashkëpunimi është thelbësor për suksesin e projekteve të ndërtimit. Ne e njohim rëndësinë e partneriteteve dhe bashkëpunimit në industri për t’u ofruar kontraktorëve teknologjitë më të fundit lehtësisht të arritshme. Ne jemi të kënaqur që punojmë me Hitachi Construction Machinery (Evropë) për t’u ofruar klientëve zgjidhje të standardeve të larta të kontrollit të makinerive në ekskavatorët Zaxis-7 të dorëzuara direkt nga fabrika.”/Media Ndërtimi.

Aktuale

ATK-ja dhe Inspektorati i Punës arrijnë memorandum bashkëpunimi për të trajtuar punën e padeklaruar

Published

on

Të hënën përmes një ceremonie zyrtare është nënshkruar Memorandumi i Bashkëpunimi ndërmjet Administratës Tatimore të Kosovës dhe Inspektoratit të Punës, i cili ka për qëllim  t’i mundësojë që ATK dhe IP të punojnë ngushtë së bashku për të përmirësuar përpjekjet institucionale për të trajtuar punën e padeklaruar përmes shkëmbimit më të mirë të të dhënave, informacionit, përvojave si dhe organizimit të aktiviteteve të përbashkëta.

Drejtori i ATK-së zt.Ilir Murtezaj tha se ky Memorandum Bashkëpunimi është përpiluar mbi bazën e konsultimeve, diskutimeve dhe angazhimeve konkrete të marra nga Administrata Tatimore e Kosovës dhe Inspektorati i Punës, në njohje të mundësive potenciale për përmirësimin e përpjekjeve institucionale për trajtimin e punës së padeklaruar në Kosovë nëpërmjet bashkëpunimit më të ngushtë, shkëmbimit të të dhënave në kohë reale ndërmjet dy institucioneve..

Ndërsa, kryeinspektori i Inspektoratit të Punës Hekuran Nikçi theksoj se memorandumi në fjalë është në funksion të ngritjes dhe lehtësimit të mëtutjeshëm të koordinimit dhe bashkëpunimit     ndër-institucional duke marrë për bazë faktin se puna e padeklaruar është një fenomen kompleks, që ndikohet nga ndërveprimi i faktorëve të ndryshëm ekonomik, social, institucional dhe kulturor dhe që trajtimi i shkaqeve dhe pasojave të punës së padeklaruar kërkon një qasje të balancuar, të koordinuar dhe gjithëpërfshirëse ndërmjet dy institucioneve./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Ekspozita “Arkitektura në kontekst tradicional” organizohet më 30 Mars

Published

on

Continue Reading

Aktuale

Paralajmërohen masa për vandalizmin në parkun të qytetit në Skenderaj

Published

on

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura ka reaguar pas gjendjes së parkut “Idriz Rrecaj”, të cilën Kallxo.com dje e kishte shfaqur përmes disa fotografive. Nura ka thënë se kushdo që e ka krijuar këtë gjendje do të japë llogari.

Sipas tij, kjo nuk është pamja që duan.

“Kjo pamje nuk është ajo që duam, dhe askush tjetër që ka mendje të shëndosh nuk e dëshiron këtë, me përjashtim të atyre që nuk ia duan të mirën qytetit. Pavarësisht përpjekjeve tona që me mish e shpirt mundohemi të krijojmë pak hapësirë për pushim, rekreacion dhe shëtitje, siç është parku i ri i përuruar javën e kaluar, për secilin që merr frymë në komunën tonë, për fatin tonë të keq, ekziston gjithmonë dikush i cili dëfrehet me vandalizëm, deri në këtë nivel sa shkatërron pushimoret dhe lojërat e fëmijëve në Parkun “Idriz Rreci” në qytet” – ka shkruar kryetari Nura në rrjetin social “Facebook” duke bashkangjitur fotografi të lodrave të thyera e të rrëzuara.

Kallxo.com të dielen publikoi disa fotografi të parkut “Idriz Rrecaj” në të cilat shihen lodra të rrëzuara, shtëpiza të thyera, shporta të mbeturinave të demoluara./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending