Connect with us

Ndërtim

Këto janë top 5 kompanitë evropiane të ndërtimit për vitin 2022

Published

on

Një tabelë e ligës së analizave financiare të kontraktorëve evropianë, është publikuar nga Construction Europe, duke zbuluar se cilët janë kompanitë më të mira evropiane të ndërtimit.

I publikuar çdo vit, raporti nxjerr në pah shkallën e sektorit evropian të ndërtimit, ndërkohë që nxjerr në pah ndikimin e çështjeve të zinxhirit të furnizimit, Covid dhe konfliktin Ukrainë/Rusi që ka pasur në ndërtim.

Para se të zbulohen 5 kompanitë më të mira të ndërtimit në Evropë, është e rëndësishme të shpjegohet se si është përpiluar lista.

Bazuar në të ardhurat nga shitjet nga viti 2021, CE100 është mbledhur nga një sërë burimesh duke përfshirë llogaritë vjetore të audituara, deklaratat e të ardhurave të vetë kompanive dhe informacionin nga palët e treta.

Pra, kur merren parasysh të ardhurat, këtu janë 5 kompanitë më të mira evropiane të ndërtimit.

Gjersa kalojmë në top pesëshen, tre prej të cilave janë me bazë në Francë, fillojmë me firmën e inxhinierisë civile Eiffage, e cila ruan pozicionin e saj nga CE100 në 2021 me të ardhura prej 19.1 miliardë euro.

Eiffage filloi vitin 2022 në të njëjtën mënyrë pasi nënshkroi një marrëveshje prej 7 miliardë eurosh me qeverinë franceze për të menaxhuar stokun e banesave të Forcave të Armatosura të vendit për 35 vjet së bashku me Arcade Vyv.

  1. Hochtief

Në vendin e katërt në CE100 është firma gjermane e ndërtimit Hochtief, e cila mban vendin e saj nga viti 2021 me të ardhura prej 21.3 miliardë euro, rreth 2.2 miliardë euro më shumë se Eiffage në vendin e pestë.

Kompania u ndihmua nga dhënia e një kontrate për të ndërmarrë një punë të gjerë zgjerimi në Portin e Roterdamit, e cila pritet të zgjasë deri në vitin 2024.

  1. ACS

ACS me bazë në Madrid gjeneroi të ardhura prej 27.8 miliardë euro në vitin 2021, megjithatë, kjo nuk ishte e mjaftueshme që ajo të qëndronte e dyta në CE100.

Sipas CEO të ACS, Florentino Perez, performanca e shkëlqyer e bizneseve të kompanisë e bëri atë të arrijë fitimin e saj neto më të madh ndonjëherë prej 3.0 miliardë euro.

Fitimi neto i zakonshëm për vitin 2021 arriti në 720 milionë euro, 32,9% më shumë se viti paraprak, ndërsa shitjet e ndërtimit arritën në 25,8 milionë euro, me një rënie prej 0,7% krahasuar me një vit më parë.

  1. Divizionet e ndërtimit të Bouygues

Ndoshta një shenjë e stabilitetit të Divizioneve të Ndërtimit të Bouygues është blerja e fundit prej 7.1 miliardë eurosh e ofruesit të ndërtimit dhe shërbimeve Equans.

Një tregues edhe më i madh i gjendjes së shëndetshme të kompanisë franceze të energjisë dhe ndërtimit, e cila ndërron vendet me ACS në CE100, janë të ardhurat e saj të cilat janë rritur nga 34.6 miliardë euro në 2020, në 37.5 miliardë euro në 2021.

Në vitin 2021 kompania filloi gjithashtu një fushatë studimi dixhitale të punës për të tërhequr punëtorë të rinj në industrinë e ndërtimit.

  1. VINCI

Duke zgjeruar epërsinë e saj në krye të CE100 është firma me bazë në Francë Vinci, e cila njoftoi të ardhura prej 49.8 miliardë euro për vitin që përfundon 2021, rreth 12.3 miliardë euro më shumë se vendi i dytë.

Duke parë rënien e të ardhurave të saj me 5 miliardë euro në listën e viteve të fundit, viti 2021 përfaqësoi një përmirësim të rëndësishëm për Vinci me rritje të të ardhurave prej mbi 6 miliardë euro.

E mbështetur nga projekte të tilla si kontrata prej 500 milionë eurosh për ndërtimin e autostradës B247 në Gjermani, kompania ishte në gjendje të tregonte një rikuperim të dukshëm.

Kompania pa që të ardhurat e tremujorit të tretë për vitin 2021 të kthehen në nivelet e para Covid-it për herë të parë që nga pandemia. Në nëntë muajt e parë kompania postoi 35.8 miliardë euro – 3% më shumë krahasuar me të njëjtën periudhë të 2019-ës.

Për këtë vit, kompania bleu Cobra IS, krahun energjetik të kontraktorit kryesor spanjoll ACS në një marrëveshje prej 4.9 miliardë euro./Media Ndërtimi.

Ndërtim

Kodet e ndërtimit po e pengojnë përdorimin e printimit 3D për ndërtimet jorezidenciale

Published

on

Pse printimi 3D është ende i sheshtë në ndërtimet komerciale?

Sipas një ekzekutivi të Buro Happold, kodet e ndërtimit – jo aftësitë apo dizajni – po e pengojnë teknologjinë.

E shpallur si një mënyrë më e shpejtë, më e sigurt dhe më e pastër për të ndërtuar, teknologjia e printimit 3D ende nuk është përshkallëzuar në një mënyrë kuptimplote për ndërtimet jorezidenciale.

Ndërkohë që qeveria amerikane ka dhënë para nga granti për të hulumtuar aftësitë e printimit 3D në hapësirë, dhe disa projekte të provës së konceptit nga urat në kazermat e ushtrisë kanë grumbulluar tituj, përdorimi i aplikuar i printimit 3D në ndërtimet komerciale mbetet i sapolindur.

Patti Harburg-Petrich, drejtoreshë në zyrën e Los Anxhelosit të firmës inxhinierike Buro Happold me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, thotë se fajtori i vërtetë ka të ngjarë të jetë ai që të gjitha risitë e reja të ndërtesave janë të detyruara të lundrojnë: vetë kodi i ndërtimit.

Këtu, Harburg-Petrich flet me Construction Dive për atë që e pengon printimin 3D dhe ku mund të gjejë adoptim më të gjerë në ndërtimet jashtë vendit dhe sektorin jorezidencial./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Ferizaj do të bëhet me Spital Rajonal e QKMF të re

Published

on

Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu, priti në vizitë, ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia.

Kryetari i Ferizajt deklaroi pas takimit se gjendja në sistemin e shëndetësisë në Ferizaj është me kapacitete të kufizuara, si me spitale ashtu edhe me resurse humane.

Megjithatë,  sipas tij, lajmi i mirë për këtë komunë është se do të përfundojë ndërtimi i Spitalit Regjional të Ferizajt dhe i QKMF-së së re.

E  ministri Arben Vitia deklaroi se punimet do të fillojnë sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që të zgjidhet ky problem.

“Sa më shpejt që është e mundur do të fillojnë punimet, apo do të vazhdojnë në fakt punimet në ndërtesën aktuale” tha Vitia.

Pas vizitës në komunë, ministri Vitia ka vizituar Spitalin Rajonal dhe Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Ferizaj./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Ndërtim

Kundërshtohet ndërtimi i stacionit të policisë kufitare në Veri

Published

on

Lista Serbe i ka dërguar një letër proteste vendeve të QUINT-it, BE-së e KFOR-it, pas vendimit të Qeverisë e cila i shpalli me interes të veçantë publik disa prona të paluajtshme në komunën e Leposaviqit, më saktësisht në zonat kadastrale Dren dhe Leshak.

Subjekti më i madh politik i serbëve në Kosovë po konsideron se tokat “po rrëmbehen me shpronësim të paligjshëm nga Kurti”.

Për ta shpronësimi po bëhet pa bazë ligjore dhe këto “lëvizje të njëanshme kuptohen si dhunë institucionale dhe kidnapim i tokës serbe”.

“Në të njëjtën kohë në letër, u bëhet thirrje të gjithëve që urgjentisht të ndalojnë këto veprime të paligjshme dhe të parandalojnë rrezikimin e mëtejshëm të paqes, sigurisë ligjore dhe fizike të popullit tonë nga regjimi i Albin Kurtit”, kanë njoftuar Lista Serbe përmes një komunikate./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending