Connect with us

Aktuale

Kamenica planifikon të vendosë në Shtëpinë e Kulturës nxënësit e degës së muzikës

Published

on

Me një memorandum bashkëpunimi që është nënshkruar ndërmjet kryetarit të Gjilanit, Lutfi Haziri, dhe kryetarit të komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, është hapur dega e shkollës së muzikës në Kamenicë.

Nga zyrtarë komunal të Kamenicës është vlerësuar si sukses hapja e degës ngase sipas tyre nxënësit e Kamenicës do të vijojnë procesin mësimor në komunën e tyre pa pasur nevojë që të udhëtojnë në komunën e Gjilanit ku edhe gjendet shkolla amë.

Mirëpo nxënësit, të cilët do të regjistrohen në këtë degë procesin mësimor do të vijojnë në Shtëpinë e Kulturës e cila gjendet në qytetin e Kamenicës. Komuna nuk ka planifikuar që këta nxënës të vendosen në ndonjë objekt shkollor.

Drejtori i arsimit në komunën e Gjilanit, Nazim Gagica, deklaron se ata kishin hapur këtë degë pasi për këtë kishte kërkesë dhe insistim nga qeverisja komunale e Kamenicës. Ai deklaron se pagat e mësimdhënësve do të mbulohen nga buxheti komunal i Gjilanit. Thotë se regjistrimi i nxënësve në degën e shkollës së Kamenicës ende është aktiv.

“Nxënësit nuk i kanë pasur informatat e nevojshme që do të hapet dega në Kamenicë dhe për këtë arsye u kemi dhënë afat shtesë për regjistrim dhe procesi nuk ka përfunduar. Kamenica e ka kërkuar që të hapet kjo degë dhe ne e kemi aprovuar kërkesën e tyre. Ata e kanë caktuar objektin që është shtëpia e kulturës në një hapësirë brenda saj”, ka thënë ai.

Drejtori i shkollës së muzikës në Gjilan, Kushtrim Jakupi deklaron se sigurimi i hapësirave për nxënësit tani është përgjegjësi e komunës së Kamenicës.

“Kjo çështje është në domenin e Drejtorisë komunale të arsimit në Kamenicë. Mësimi është planifikuar të realizohet në ambientet e shtëpisë së kulturës”, ka thënë Jakupi.

Për këtë planifikim të komunës nuk kanë informata këshilltarët komunalë të cilët akuzojnë komunën se po rezervohet në sqarimet që kanë të bëjnë me sektorin e arsimit.

Këshilltarja komunale nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Besa Hoxha-Krasniqi deklaron se nxënësit duhet të vendosen në ndonjë objekt shkollor dhe se ata do të kërkojnë sqarime se për cilat arsye është menduar që procesi mësimor të mbahet në shtëpinë e kulturës.

“Ajo paralele e shkollës nuk është formuar nga një OJQ-ë dhe në rrethana normale është dashur që të vendoseshin në objekte shkollore. Nuk kam informata përse është menduar një formë e tillë. Si subjekt politik do të kërkojmë një përgjigje pse një gjë e tillë me ndodh përse në shtëpi të kulturës dhe me na dhanë një sqarim dhe nëse vërtet është më mirë cilat janë premisat që aty do të ketë hapësira të cilat do të jenë të përshtatshme për mbajtjen e procesit mësimor”, ka thënë ajo.

KOHA ka kontaktuar edhe me drejtoreshën e arsimit në Kamenicë, Mirhane Morina mirëpo e njëjta nuk i është përgjigjur interesimit të mediumit.

Aktuale

Skanska shet aksionet për 115 milionë dollarë

Published

on

Gjigandi suedez i ndërtimit Skanska ka shitur aksionet e tij të pronësisë në Terminalin B të Aeroportit LaGuardia në Nju Jork për 115 milionë dollarë.

Skanska drejtoi projektimin dhe ndërtimin e ndërtesës së terminalit si pjesë e një partneriteti publik-privat (PPP) me Autoritetin Portual të Nju Jorkut dhe Nju Xhersit për të rizhvilluar aeroportin, i përfunduar në 2022.

Ishte gjithashtu projekti i parë i aeroportit në botë që mori certifikatën LEED v4 Gold për projektimin dhe ndërtimin e ndërtesave.

Partnerët e LaGuardia Gateway fillimisht ranë dakord të marrin përsipër operacionet e Ndërtesës së Terminalit Qendror në aeroport, e hapur në vitin 1964, dhe të projektojnë, ndërtojnë, financojnë, operojnë dhe mirëmbajnë një terminal zëvendësues me qira deri në vitin 2050.

Projekti u financua duke përdorur kapitalin e vet, borxhin, tarifat e objekteve të pasagjerëve, shitjet me pakicë dhe të ardhurat e linjave ajrore.

Tani Skanska ka shitur të gjithë aksionin e saj 32% në LaGuardia Gateway Partners partnerëve të tjerë ekzistues, MI LaGuardia CTB dhe Vantage Airport Group (Nju Jork).

Kjo është shitja e dytë e një aksioni në një aeroport ndërkombëtar të profilit të lartë në pak më shumë se një javë, pasi Ferrovial shiti 25% të interesit të saj në Heathrow të Londrës në MB Fondit të Investimeve Publike Saudite për 3 miliardë dollarë. Të dyja vijnë në një kohë kur financimi i borxhit është bërë më i shtrenjtë për shkak të rritjes së normave të interesit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

“Open House Tirana” organizohet më 8 dhjetor në Tiranë

Published

on

“Open House Tirana” është iniciuar nga Fondi i Arkitekturës në Shqipëri në bashkëpunim me Shoqatën e Arkitektëve të Shqipërisë (SHASH), dhe me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës.

Kjo ngjarje do të organizohet më datën 8 dhjetor nga ora 16:00, në Villa Ekrem Bardha, Rruga Papa Gjon Pali II, Tiranë.

Kjo nismë synon të vlerësojë diversitetin arkitektonik dhe trashëgiminë kulturore të qytetit të Tiranës, duke hapur dyert e një numri të gjerë institucionesh, banesash, monumentesh kulturore dhe strukturash./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Disa shtete premtojnë të mbyllin termocentralet me qymyr

Published

on

Disa vende u zotuan në COP28 në Dubai, për të hequr gradualisht impiantet e qymyrit të cilat identifikohen se kontribuojnë kaq shumë në ngrohjen globale. Shtetet e Bashkuara gjithashtu u angazhuan në fundjavë ndaj idesë për të hequr gradualisht termocentralet e qymyrit, duke u bashkuar me 56 vende të tjera në shuarjen e zakonit të qymyrit që është një faktor i madh në ngrohjen globale.

I dërguari i posaçëm i SHBA-së, John Kerry, njoftoi se Amerika po i bashkohej Aleancës Fuqizimi të së kaluarës së Qymyrit, që do të thotë se Administrata e Biden angazhohet të mos ndërtojë impiante të reja qymyri dhe të heqë gradualisht termocentralet ekzistuese. Asnjë datë nuk u dha se kur do të duhej të dilnin termocentralet ekzistuese, por veprimet e tjera rregullatore të Bidenit dhe angazhimet ndërkombëtare tashmë në punë kishin nënkuptuar mungesën e qymyrit deri në vitin 2035. “Ne do të punojmë për të përshpejtuar largimin e pandërprerë të qymyrit në të gjithë botën, duke ndërtuar ekonomi më të forta dhe komunitete më elastike,” tha Kerry në një deklaratë, duke shtuar se, “Hapi i parë është të ndalojmë së përkeqësuari problemin: ndaloni ndërtimin e ri të pandërprerë. termocentralet e qymyrit.’

Aleanca Powering Past Coal filloi gjashtë vjet më parë dhe kishte 50 vende anëtare deri të shtunën kur Shtetet e Bashkuara dhe gjashtë të tjerë u bashkuan, tha zëdhënësja e aleancës Anna Drazkiewicz. Të tjerë që bashkohen të shtunën përfshijnë Republikën Çeke dhe Republikën Domenikane. “Tranzicioni i energjisë nuk është një detyrë e lehtë dhe si e tillë kërkon bashkëpunim dhe mbështetje të fortë”, tha ministrja Artane Rizvanolli. “Bashkimi në Aleancën Powering Past Coal rithekson përkushtimin e qartë të Kosovës dhe përpjekjet e vazhdueshme drejt një sektori të energjisë shoqërore të drejtë dhe të pastër.”/Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending