Ja disa nga hotelet që t’iu lënë pa fjalë

0

Keni vendosur që të largoheni nga ambienti juaj rutinor, gjithçka tjetër mund të jetë gati por ende nuk dini se ku mund të shkoni për pushimet e juaja disa ditore? Është e vështire për t’u gjetur vende të tilla por, nuk është e pamundur. Sigurisht se kanë një çmim më të lartë se ai që mund ta kenë shumica e hoteleve por,  me të vërtetë ja vlejnë të shkoni bilës për pak ditë pasi edhe çmimi nuk është shumë i lartë.

 

Alpes-de-Haute-Provence, Francë

Çmimi: 139€ për natë

Ky është një hotel i cili gjendet në një ambient të hapur, kryesisht për personat të cilët e duan natyrën. Ky hotel ka një dhomë të fjetjes, dhe një pjesë tjetër më të vogël të cilën ju mund ta përdoreni gjatë kohës kur shkruani apo lexoni.

Mysafiret në këtë hotel do të gëzojnë jetën brenda flluskave të bëra nga një material elastik transparent i cili pengon dritën ultravjollcë gjatë ditës dhe mbron nga insektet dhe lagështia gjatë natës. Jashtë kësaj hapësire gjendet edhe një pjesë të cilën mund ta shfrytëzoni kur dëshironi të frymoni edhe më lirshëm.

Resorti turistik “Manta” në Tanzani

Çmimi: 450€ deri në 1000€ për një natë

Kjo do të ishte një mjet i jashtëzakonshëm bregdetar për faktin se një nga dhomat është një kasolle lundrues nën det. Dhoma “Underwater” është 250 metra nga bregu. Ju mund të relaksoheni me një koktej në dorën tuaj në kuvertë të këtij ndërtimi ekzotik gjatë ditës dhe të uleni jashtë duke admiruar yjet gjatë natës. Nëpërmjet dritareve të mëdha në këtë dhomë gjumi nënujore, ju mund të vëzhgoni jetën e peshqve, apo kandilave të detit. Një qëndrim në dhomën nën ujë kushton rreth 1,000 € për një natë. Dhoma të tjera fillojnë nga 405 €.

Hoteli adventurist

Urubamba, Peru, çmimi për një natë 270€

Ky hotel i pazakontë ofron 3 kapsula transparente që janë pozicionuar rreth 120 metra mbi tokë në Luginën e Shenjtë të Cusco, Peru. Dizajni i hotelit ju lejon të shijoni pikëpamjet e luginës që zhyten poshtë këmbëve tuaja. Qëndrimi këtu është një aventurë e vërtetë, pasi të ftuarit duhet të arrijnë kapsulën e tyre duke lundruar në një rrugë komplekse përgjatë një rruge malore.

 

Kostoja e qëndrimit e një nate për person  është 270 €, secila kapsulë mund të marrë deri në 8 persona.

Dhoma Gjigante e Verës,

Çmimi për një natë për 2 të rritur 156 €.

Sasbachwalden, Gjermani

Ky eko-hotel është unik për dhomat e tij ku të ftuarit mund të rekalsohen me pamjen e jashtme që ofron ky hotel por, edhe për inventarin e brendshëm. Hoteli është në një vend unik midis kodrave të mbuluara me pemë pranë një fshati të famshëm për traditat e verës.

Sfera e Shpirtit të Lirë

Vancouver Island, Kanada

Çmimi 155 €, për një natë

Dhomat në këtë hotel marrin formën e topave të mëdha që varen nga pemët. Kjo do të thotë se dhoma juaj e hotelit me butësi “fluturon” në erë. Për të gjithë ata të cilët e duan pranverën këtu mund ta gjejnë vetën,  pasi ky ambient ofron një frymë të tillë pranverore.

/Ndertimi.info/

REKLAMA

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here