Connect with us

Infrastrukturë

Investimet kineze po gëlltitin minierat në Serbi

Published

on

Kompania Zijin e Kinës ka trefishuar prodhimin e saj në minierat e Borit në Serbi, e kjo ka përkeqësuar ndotjen tashmë të rëndë të mjedisit atje. Por cilat janë përfitimet e Serbisë nga ky investim kinez?

Nën qytet minierë, përreth qytetit minierë, e mbi qytet një ajër aq i ndotur, sa që qyteti Bor në Serbi është një pikë e zezë ekologjike në hartën e Evropës. “Ne kemi privilegjin të marrim frymë të gjithë tabelën periodike të elementeve”, shprehen me shaka banorët e Borit dhe fshatrave përreth.

Shakaja nuk është larg së vërtetës. Qyteti i Borit është ndërtuar mbi themelet e një miniere bakri dhe prej dekadash jeton nga minierat. Por studimet kanë treguar se për shkak të ndotjes nga shkritorja, e cila ndodhet në qendër të qytetit, banorët e atjeshëm jetojnë mesatarisht dhjetë vjet më pak.

Kur miniera kaloi nga shteti tek kompania kineze “Zijin” në vitin 2018, situata u përkeqësua.

“Kanë rritur 300 përqind shfrytëzimin e xehes. Kanë rritur maksimumin e shkrirjes së xeheve në shkritore dhe tani kërkojnë zgjerimin e shkritores me 250 përqind”, thotë Snezhana Sherbula, shefe e departamentit për mbrojtjen e mjedisit në Fakultetin Teknik në Bor.

Kështu filluan të përhapen minierat dhe bashkë me to edhe mbeturinat. Shpërthimet u bënë më të shpeshta dhe shkatërruese, e ndotja arriti nivelin rekord. Me zgjerimin e parë të kapacitetit të shkritores, përqendrimet e arsenikut kancerogjen në ajër u rritën 90 herë më shumë se sa lejohet.

“Nëse vazhdon kështu, supozohet se jetëgjatësia atje mund të shkurtohet me 25 vjet”, thotë Sherbula në një intervistë për DW.

Por investitorët kinezë janë aty për shkak të interesave politike e jo ekonomike, thonë bashkëbiseduesit e DW.

“Në vitet e fundit Serbia është mbështetur shumë tek Kina dhe shumë gjëra që kanë të bëjnë me infrastrukturën në Serbi janë bërë me ndihmën e kredive kineze dhe kompanive kineze. Është më se e qartë se këto kredi kanë ardhur me lidhje politike, thotë Stefan Vladisavljev.

Kështu Kina e ka siguruar veten me lëndë të parë, kurse Serbia me iluzionin e zhvillimit ekonomik. Në këtë ndarje të tortës, mjedisi duket se është lënë pas dore, sepse në kontratën e shitjes së RTB Bor, Serbia i liroi partnerët kinezë nga çdo detyrim që lidhet me mbrojtjen e mjedisit.

Po qytetarët? Çfarë do të ndodhë me ta kur minerali të zhduket ose kur të bëhen të padobishme?

“Çdo vend që kujdeset për qëndrueshmërinë e ekonomisë së tij formon një të ashtuquajtur fond për kalimin nga minierat në një degë tjetër – bujqësi apo turizëm, për shembull, sepse minierat janë gjithmonë një industri e kufizuar,” shpjegon profesor Gjukiq.

Por zgjidhje të tilla strategjike nuk priten nga vendet e varfra si Serbia. Trendi i shfrytëzimit vazhdon, nuk kemi asnjë perspektivë të mirë”, përfundon Gjukiq./Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Bizneset e Diasporës interesohen për investime në turizëm malor të Kosovës

Published

on

Kryetari i Rrjetit të Bizneseve Diasporës Shqiptare në Austri, Yll Blakaj ka thënë se Kosova duhet të jetë më e gatshme në pranimin e ofertave që vijnë nga jashtë.

Ai gjatë intervistës në Telegrafi.com bëri të ditur se mbajtja e Forumit të Bizneseve të Diasporës ka në fokus rritjen e bashkëpunimit dhe sjelljen e ofertave të reja.

“Forumi i ditës së premte dhe të shtunë e ka në fokus rritjen e bashkëpunimit. Kemi mbi 30 kompani që nuk janë partnerë tonë, pra jo shqiptare, siç janë gjerman, austriak, zviceran, francez, anglez dhe suedez nga profile të ndryshme”, tha Blakaj.

Ai shton se disa biznese kanë ardhur me projekte konkrete, ndërsa kanë paraparë një agjendë shumë të ngjeshur.

“Janë pesë storje të bizneseve që kanë nxjerr mbi 300 milionë euro janë ardhur me projekte konkrete për t’iu treguar prodhuesve këtu se duhet të punohet kjo apo ajo edhe se tregu i Evropës përmes neve është këtu”, shton ai.

Sipas tij, shpirti sipërmarrës i shqiptarëve ka bërë që në Gjermani dhe Zvicër të ketë dhjetëra-mijëra biznesmen.

“Ka pengesa, por se shpirti sipërmarrës i shqiptarëve ka bërë që në Gjermani dhe Zvicër të ketë dhjetëra-mijëra biznesmen. Në Austri ka mbi 3 mijë biznese. Në Kosovë, sigurisht që politikat e mira, si biznese duhet t’i shfrytëzojmë, por se çfarë kërkojmë është që institucionet përkatëse të janë më të shpejta me thithjen e këtyre ofertave”, thotë Blakaj.

Tutje tregoi se është kërkuar hapja e Shtëpisë së Bizneseve të Diasporës në Prishtinë, por se nuk kanë marrë ende përgjigje./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Prodhuesi i makinerive të ndërtimit Weber feston 70 vjet e themelimit

Published

on

Kur Günther Weber, si murator vendosi në vitin 1952 të fillonte biznesin e tij dhe të krijonte një shitës mjetesh ndërtimi në qytetin e tij të lindjes, ai nuk e kishte idenë se kjo ndërmarrje e vogël fillestare do të kthehej në një kompani që tani është një emër i njohur në botën e industrisë së ndërtimit.

Disa vjet pasi hapi biznesin e tij, ai mori një kërkesë nga një klient për një tabelë vibruese që duhej të kishte madhësinë që të përshtatej. Duke kuptuar se nuk mund të ofronte një produkt të përshtatshëm, ai filloi të eksperimentonte me inxhinierinë e produkteve të tij.

Modeli i parë që ai zhvilloi ishte një pllakë vibruese që ai e quajti WVP 450. Ky ishte hapi i fundit drejt prodhimit.

Sot, Weber MT (Weber Maschinentechnik GmbH) e sheh veten si një ekspert në pajisjet e ngjeshjes së tokës të drejtuara me dorë. Në Evropë, kompania është një nga liderët e tregut. Arsyeja e mjaftueshme për të parë 70 vjet histori.

Zgjerimi i gamës së produkteve të kombinuara me risi dhe patenta të shumta teknologjike i hapi rrugën shkallës aktuale të kompanisë. Një shembull është shpikja e levës së marsheve WEFIX, e cila gjithashtu ka bërë të mundur funksionimin e pllakave vibruese më të lehta me lëvizje përpara dhe prapa.

Në vitet 1970, Weber prodhoi kompaktore toke të kthyeshme për prodhuesit e mëdhenj të njohur të makinerive të cilët dëshironin të plotësonin portofolin e produkteve të tyre.

Kjo bëri që Weber MT të rriste fokusin e saj në tregjet ndërkombëtare dhe, përveç zgjerimit të eksporteve të saj, kompania gjithashtu themeloi filiale në vende të tilla si Franca, Holanda, Shtetet e Bashkuara, Brazili dhe Republika Çeke.

Sot, pothuajse 60% e shitjeve krijohen jashtë Gjermanisë, me Shtetet e Bashkuara që janë tregu më i madh.

“Qëllimet që i vendosim vetes janë ambicioze,” thotë menaxherja e shitjeve Katharina Weber (gjenerata e tretë), duke përshkruar të ardhmen e kompanisë.

“Pasioni ynë për teknologjinë dhe standardi ynë për të ofruar vetëm cilësinë më të lartë, formojnë një bazë solide për rritje të qëndrueshme.”, tha ajo

“Objektivi ynë janë tregje të shumta në Evropë, Amerikën e Jugut dhe mbi të gjitha në SHBA. Këto janë tregjet në të cilat ne synojmë të rritemi dhe të forcojmë pozicionin tonë.”, shtoi Weber./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Si do të duken qytetet e së ardhmes përmes industrisë së ndërtimit

Published

on

Me popullsinë globale që do të arrijë në 11 miliardë njerëz deri në fund të shekullit, politikëbërësit po mendojnë shumë për mënyrën se si zhvillohen qytetet. Por çfarë do të thotë kjo për industrinë e ndërtimit?

I formuar tërësisht nga platforma masive gjashtëkëndore të bardha që notojnë së bashku në brigjet e qytetit korean të Busan, Oceanix, një koleksion i planifikuar i eko-shtëpive, dyqaneve, zyrave dhe hapësirave publike, e cilëson veten si qyteti i së ardhmes.

Të zbuluara mes shumë bujë në selinë e OKB-së në Nju Jork, SHBA, në prill 2022, imazhet elegante të krijuara nga kompjuteri tregojnë një seri qelizash bio-shkëmbi secila të dizajnuara për të përfshirë ruajtjen e energjisë dhe mbetjeve, si dhe bujqësinë dhe kultivimin e peshkut.

I projektuar disi si një version mbi ujë i Octopodit nga seria televizive për fëmijë Octonauts, projekti është krijuar për të akomoduar 12,000 banorë dhe vizitorë në tre platforma të ndërlidhura që mbulojnë 6.3 hektarë. Në fund të fundit, ai mund të zgjerohet në më shumë se 20 platforma që strehojnë 100,000 njerëz.

Oceanix, një kompani e themeluar nga Marc Collins Chen, një ish-ministër i turizmit për Polinezinë Franceze dhe ish-zyrtar i Kombeve të Bashkuara Itai Madamombe, thotë se faza fillestare e projektit do të përfundojë deri në vitin 2025 me një kosto prej 200 milionë dollarësh, në kohën e janë pjesë e ofertës së Busan për të pritur World Expo 2030.

Mbështetur nga krahu i zhvillimit të qëndrueshëm të Kombeve të Bashkuara, UN Habitat dhe Busan Metropolitan City, Oceanix formon një prototip që përfshin bujqësinë aeroponike (procesin e rritjes së bimëve vetëm me ujë dhe lëndë ushqyese), mbledhjen e ujit dhe vendkalimet vetëm për këmbësorët, për të cilat kompania shpreson të përsëriten në shkallë jashtë qyteteve bregdetare në të gjithë botën.

“Zonat e larmishme urbane të sotme përballen me kërcënime të reja dhe në rritje – jo më pak nga ndryshimet klimatike dhe pabarazia në rritje”, thotë zëvendëssekretarja e përgjithshme e OKB-së, Amina Mohammed. “Qytetet lundruese mund të jenë pjesë e arsenalit tonë të mjeteve.”

Ajo që dihet është se zonat gjeografike ku ndodhen qytetet më të mëdha në botë do të ndryshojnë, si dhe ndërtesat që ndodhen brenda tyre. Të dyja këto fakte ofrojnë një mundësi reale për ata në industrinë e ndërtimit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending