Connect with us

Aktuale

Indeksi i Faturimeve të Arkitekturës së Qershorit 2022 raporton rritje “modeste”

Published

on

Pas rritjes së fortë në pranverë, Indeksi i Faturimeve të Arkitekturës (ABI), i raportuar çdo muaj nga Instituti Amerikan i Arkitektëve (AIA), ka rënë nga 53.2, nga 53.5 në maj – çdo pikë mbi 50 tregon një rritje të faturimeve nga muajin e kaluar. Në raportin e saj të fundit, AIA deklaroi se “ritmi është kthyer në një territor më modest”.

Të dhënat, të mbledhura nga firmat që u përgjigjën, tregojnë se ndërsa kërkesat e projekteve të reja u rritën në qershor, ritmi i rritjes është “më i ngadalta” që nga fillimi i rimëkëmbjes pas pandemisë në fillim të vitit 2021. Vlera e kontratave të reja të nënshkruara të projektimit ra gjithashtu në një normë më e ulët rritjeje nga 56.9 në maj në 52.2 në qershor.

Diferencat e mbetura të projekteve në firma ishin të konsiderueshme gjatë tremujorit të parë të 2022, duke përmendur një mesatare prej 7.2 muajsh. Ky afat kohor ka rënë në 7.0 muaj këtë tremujor, gjë që siç raportohet nga AIA do të thotë se firmat kanë ende një rezervë “të fortë” projektesh për të punuar.

Normat më të larta të interesit – të rritura në qershor dhe me gjasë të planifikuara për një rritje tjetër në fund të korrikut – dhe deficitet e vazhdueshme në transportin dhe prodhimin e materialeve të ndërtimit dhe të ndërtimit, vazhdojnë të bien mbi industrinë.

Në raportin e ABI të qershorit, AIA tregoi se inflacioni mbetet një “shqetësim kryesor”.

Ai përmendi Indeksin e Çmimeve të Konsumit (CBI), i cili u rrit me 1.3 për qind në muajin e fundit dhe është rritur 9.1 për qind krahasuar me vitin e kaluar.

Ndërsa shkalla e papunësisë mbarëkombëtare është rikuperuar plotësisht nga rritja e epokës së pandemisë, punësimi në arkitekturë ka raportuar një rënie. Humbja e raportuar e punës dhe një rënie në projekte të reja potencialisht paralajmërojnë për kohë të errëta që do të vijnë.

“Aktiviteti i vazhdueshëm i projekteve në firmat e arkitekturës, si dhe puna e re që vjen në internet mbetet e fortë, duke i shtyrë problemet e projekteve deri në shtatë muaj mesatarisht në nivel kombëtar,” tha Kryeekonomisti i AIA, Kermit Baker. “Pavarësisht ngarkesave të mëdha të punës, punësimi në firmat e arkitekturës është stabilizuar, duke sugjeruar se shtimi i punonjësve të rinj po bëhet edhe më sfidues ndërsa sektori i ndërtimit të ndërtesave vazhdon të rimëkëmbet.”./Media Ndërtimi.

 

 

Aktuale

Ndërroi jetë arkitekti modernist Zvi Hecker

Published

on

Zvi Hecker, një arkitekt me origjinë polako-izraelite, ndërroi jetë më 25 shtator 2023.

Ai ishte i mirënjohur për qasjen e tij arkitekturore që i kushtoi rëndësi të madhe përdorimit të gjeometrisë dhe asimetrisë.

Nga viti 1955 deri në vitin 1957, Zvi Hecker ndoqi një kurs studimi për pikturë në Institutin e Artit dhe Dizajnit Avni, pasi filloi një kurs profesional si arkitekt. Hecker ishte banor i Berlinit dhe Tel Avivit. Ai mori pjesë aktive në zhvillimin strategjik të iniciativave për komunitetin hebre gjerman, përveç angazhimit në disa projekte ndërkombëtare.

Zvi Hecker ka mbajtur pozicione mësimdhënëse në disa institucione akademike të respektuara në vende të ndryshme, duke përfshirë Kanadanë, Shtetet e Bashkuara, Izraelin dhe Austrinë. Këto institucione përfshijnë Universitetin Laval në Kanada, Universitetin e Teksasit në Arlington dhe Universitetin e Uashingtonit në St./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rritet nafta ne tregjet globale, çmimi arrin gati 100 dollarë për fuçi

Published

on

Çmimi i naftës po i afrohet 100 dollarë për fuçi.

Të hënën kontratat feature te naftës brent u rritën duke arritur ne 93.9 dollarë për fuçi. Ky shtrenjtim në tregjet ndërkombëtare ka ardhur për shkak të shkurtimeve të prodhimit të naftës nga dy prodhuesit kryesore, Rusia dhe Arabia Saudite.

Çmimet janë rritur me rreth 10% në javët e fundit ndërsa pikëpyetjet janë të mëdha se si do të vijojnë më tej, në një kohë që dy vendet kanë zgjatur shkurtimet e furnizimit deri në fund të vitit, transmeton abcnews.al.

Javën e kaluar, Moska ndaloi përkohësisht eksportet e benzinës dhe naftës në shumicën e vendeve me qëllim stabilizimin e tregut të brendshëm, duke nxitur shqetësimet për furnizimin me këto lëndë.

Megjithatë, çmimet e larta të naftës kanë favorizuar Rusinë e cila ka rritur të ardhurat. Kremlini mblodhi 17.1 miliardë dollarë nga eksportet e naftës së papërpunuar gjatë gushtit, nga 15.3 miliardë dollarë që arkëtoi në korrik sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

65 euro një metër dru në tregun e Prishtinës

Published

on

Qytetarët i shohin drutë si alternativë për ngrohje gjatë dimrit.

Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje për shtëpi dhe banesa. Përmes kësaj thirrjeje, qytetarët do të subvencionohen deri në 2 mijë euro. Afati do të jetë i hapur për aplikim deri më 22 nëntor të këtij viti. Ndërkaq, përmes kësaj thirrjeje po synohet që të kursehet energjia elektrike. Por, ka qytetarë që ngrohjen për dimër kanë vendosur ta bëjnë me dru.

Familja Demolli ka vendosur që edhe këtë vit të ngrohet me dru, pavarësisht që brenda në shtëpi i kanë të vendosura edhe nxehëset.

Ngrohjen me dru ata po e shohin si alternativën më të lirë e më të mirë.

Ngrohjen me dru Vesel Demolli e sheh si alternativë edhe për vitet e ardhshme.

Në Prishtinë, një metër dru, aktualisht po kushton 65 euro.

E, prapa kamerave të RTK-së, shitësit kanë treguar se interesimi i qytetarëve për të blerë dru ka qenë shumë i madh. Ndërsa, një metër dru kushton nga 60 deri në 65 euro.

Për të kursyer energjinë elektrike, e për të mos ndotur ajrin, Ministria e Ekonomisë ka lansuar thirrjen për subvencionimin e pajisjeve efiçiente për ngrohje.

Por cilat janë pajisjet që do të subvencionohen?

Pompa termike – 30% e vlerës investive apo deri në 2 mijë euro

Kondicioneri – 40 për qind apo deri në 400 euro Kaldaja me biomasë – 70 për qind, apo deri në 1 mijë e 200 euro

Stufa individuale me biomasë – 70 për qind apo deri në 435 euro

Ministrja e Ekonimise Artane Rizvanolli, dhe Alessandro Bianciardi nga Zyra e BE-së në Kosovë, kanë thënë se janë duke besuar se është duke u ngritur vetëdija e qytetarëve për rëndësinë për të kursyer energjinë që të ketë një të ardhme më të qëndrueshme.

Ndërsa për njohësin e energjetikës, Fatos Aliun, subvencionimet e efiçiencës konsiderohen si të pamjaftueshme.

Në lidhje me këtë, e pyetur nga RTK, ministrja Rizvanolli ka thënë se janë duke investuar edhe në ngritjen e kapaciteteve prodhuese./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending