Connect with us

Uncategorized

Hapet konkursi ndërkombëtar për shkrimet më të mira nga udhëtimet   

Published

on

Konkursi është i hapur për të gjithë, profesionistë dhe jo profesionistë, dhe është i rezervuar për trillime dhe fotografi.

Çmimi përfshin një konkurs ndërkombëtar të reportazheve të udhëtimit.

Afati për të marrë pjesë në Çmimin Chatwin 2021, i rezervuar për raportet e udhëtimit, përfundon më 7 tetor.

Qëllimi për të gjithë udhëtarët dhe entuziastët e letërsisë së udhëtimit, Çmimi përfshin një konkurs ndërkombëtar të reportazheve të udhëtimit i cili për këtë edicion, për shkak të vështirësive dhe pengesave të shkaktuara nga Covid, nuk do të shohë pjesën e rezervuar për video reportazhe.

Juria që do të duhet të dekretojë aplikimet fituese përbëhet nga shkrimtarë, gazetarë, antropologë, artistë dhe kryesohet nga shkrimtarja Dacia Maraini dhe fotografi Gianni Berengo Gardin.

Parazgjedhja i besohet një komisioni prej 10 ekspertësh nga të dy sektorët.

Më 23 tetor 2021, në mjedisin e mrekullueshëm të Gjirit të Poetëve, në Lerici, në prani të Elizabeth Chatwin, kumbara e edicioneve të mëparshme të Çmimit, prezantimi i raporteve më të mira, shpërblimi i fituesve dhe shpërndarja e çmime të veçanta, jashtë konkurrencës, do të zhvillohen për personazhet që kanë lidhur jetën e tyre me udhëtimet./ Media Ndërtimi.

Uncategorized

Shqipëri, nuk njoftuan për ndërtimet pa leje, pezullohen 4 zyrtarë të policisë

Published

on

Janë pezulluar për 30 ditë, 4 zyrtarë të policisë Shefi i Komisariatit nr 1, Bujar Mehmeti, Flamur Sula shef i postës policore në Farkë, inspektori i krimeve, Alban Rama si dhe Nazmi Kareci me detyrë specialist.

Vendimi ka ardhur një ditë pasi, Agjencia e Mbikqyrjes së Policisë ka nisur një hetim për shkelje të rëndë, duke vënë në shënjestër 4 punonjës të policisë, pasi dyshohet se në mënyrë të qëllimshme nuk kanë marrë masa për parandalimin e paligjshmërisë.

Bëhet fjalë për pallatet dhe katet që janë identifikuar pa leje, objekte që në fakt duhet të ishin raportuar dhe të bllokoheshin. Këta persona dyshohet se kishin informacione që disa objekte kryesisht në zonën e Liqenit të Thatë dhe në Farkë ishin ndërtime pa leje, e megjithatë nuk kanë ndërhyrë për të ndërprerë punimet.

Këto hetime vijnë pas akuzave të kryeministrit Edi Rama i cili u shpreh se ka policë dhe shefa komisariatesh që kanë lejuar të ndërtohen pallate pa leje.

Ndërkohë që Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit ka raportuar për dhjetra raste për ndërtime pa leje, por nga ana tjetër në pjesën më të madhe të tyre nuk janë marrë masa nga policia. Nisur nga këto fakte, AMP ka dyshime se këta efektivë nuk kanë zbatuar ligjin duke favorizuar ndërtime pa leje./Media Ndërtimi

Continue Reading

Transport

“American Airline” ofron suita private në avionët që përshkojnë distanca të gjata

Published

on

Jemi mësuar me suitat luksoze dhe të veçanta që ofrojnë hotelet me pesë yje.

Mirëpo një mundësi të tillë tashmë do të kemi edhe në aeroplanë, të paktën ata të linjës “American Airlines”.

Dyert private dhe ulëset e sheshta me mundësi për t’u shtrirë janë veçori të suitave të reja premium që kjo linjë planifikon të i krijoj për flotën e saj që bën distanca të gjata.

Vendet e quajtura “Flagship Suite” do të jenë të disponueshme në të gjithë Avionët Airbus A321XLR dhe Boeing 787-9, duke filluar nga viti 2024, njoftoi American Airlines.

“Ne besojmë se produkti ynë “Flagship Suite” u ofron klientëve atë që ata të dëshirojnë në një fluturim të gjatë: dyer private, ulëse të sheshta, akses i drejtpërdrejt në korridor dhe më shumë hapësirë personale” thuhet në deklaratën e kësaj linje.

Po ashtu në këta avionë me distanca të gjatë do të shtohet edhe numri i ulëseve ekonomike premium.

Këto ulëse do të kenë hapësirë më të madhe dhe po ashtu ekrani i televizionit do të jetë më i madh se i zakonshmi./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Brigada e Zjarrfikësve-Prishtinë merr pajisje të reja operuese

Published

on

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama së bashku me Zëvendës Shefin e Misionit të Ambasadës Amerikane në Kosovë, Nicholas J. Giacobbe, Jr, ishim prezent në ceremoninë e nënshkrimit të donacionit nga Shefi i Bashkëpunimit të Mbrojtjes së Amerikës në Kosovë Major Ryan Conley, dhe Zëvendës Komandanti i Brigadës së Zjarrfikësve, Malë Gashi.

“Uroj që këto pajisje të shërbejnë në fuqizimin dhe ngritjen e kualitetit të shërbimeve për sigurinë e qytetarëve të Prishtinës, në raste emergjente e të fatkeqësive.

Falënderoj Komandën Ushtarake të 🇺🇸 për 🇪🇺, të cilët nëpërmjet programit për Ndihmë Humanitare, në koordinim me Zyrën për Bashkëpunim në Mbrojtje, kanë mbështetë këtë donacion.”, tha kryetari Rama./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending