Connect with us

Aktuale

Graçanica po planifikon rrënimin e objekteve biznesore të shqiptarëve

Published

on

Drejtoria e Inspeksionit në Komunën e Graçanicës, në krye me Jellena Stojanoviq ka planifikuar që ditët në vazhdim të fillojë me rrënimin e objekteve “pa leje” në këtë komunë.

Kjo drejtori do të fillojë rrënimin e objekteve biznesore dhe shtëpive private. Burime të KosovaPress-it bëjnë të ditur se qëllim i komunës është rrënimi vetëm i objekteve me pronarë shqiptarë, ndërsa objektet e qytetarëve serbë të ndërtuara pa leje nuk planifikohet të rrënohen.

Kjo komunë para një kohe ka shpall tender në vlerë rreth 50.000 euro dhe ka shpallur fituese një kompani vendore e cila do të kujdeset për rrënim. Jellena Stojanoviq konisderohet njëra prej drejtoreve më me ndikim në këtë komunë dhe me lidhje të forta me zyrtarë të lartë të Listës Serbe dhe pushtetit në Beograd.

Përkundër dëshirës së kësaj komune për t’i rrënuar objektet e shqiptarëve, ligji është strikt sa i përket rrënimit. Asnjë objekt nuk mund të rrënohet pa vendim të gjykatës kompetente.

KosovaPress ka tentuar të kontaktojë drejtoren e Inspeksionit në komunën e Graçanicës, Jellena Stojanoviq, porse ajo nuk është përgjigjur. Ndërkaq, për gjendjen në Komunën e Graçanicës ka shkruar para disa ditësh edhe avokati, Arianit Koci.

Ai ka thënë se në këtë komunë nuk respektohet fare dygjuhësia si në pjesët e tjera të Kosovës, dhe se zyrtarët serbë madje kanë filluar të përdorin alfabetin cirilik në komunikim me shqiptarët.

 

“Disa zyrtarë serbë në komunë, për faktin se shqiptarët nuk po ankohen, e besa nuk po kanë ku me u ankuar – po e shfrytëzojnë këtë fakt. Madje, po flitet që të njëjtit, po bëjnë edhe punë të tjera në kundërshtim me ligjet e Kosovës… Natyrisht, unë nuk kam mundësi me e konfirmuar këtë. Në fakt, kjo është punë e hetuesve dhe policisë në Kosovë… Bizneset më të mëdha i kanë selitë aty. Nëse disa zyrtarë komunal të kësaj komune tani nuk i respektojnë në mënyrë strikte ligjet pozitive të Kosovës – duke ia nisur nga parimi i dygjuhësisë – a thua çka do të ndodh kur forcohet subjektiviteti i komunave serbe me Asociacion?… P.s. Secili biznesmen që takohet me mua, më tregon që sipas informatave që i kanë, njeriu kyç në komunë – ai që mund t‘a kryej çdo punë është Radoçiqi, përmes njerëzve të partisë. ‘On je Bog i batina’ – më tha një serb”, ka shkruar ai./Media Ndërtimi

Aktuale

Ekspozita “Arkitektura në kontekst tradicional” organizohet më 30 Mars

Published

on

Continue Reading

Aktuale

Paralajmërohen masa për vandalizmin në parkun të qytetit në Skenderaj

Published

on

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Fadil Nura ka reaguar pas gjendjes së parkut “Idriz Rrecaj”, të cilën Kallxo.com dje e kishte shfaqur përmes disa fotografive. Nura ka thënë se kushdo që e ka krijuar këtë gjendje do të japë llogari.

Sipas tij, kjo nuk është pamja që duan.

“Kjo pamje nuk është ajo që duam, dhe askush tjetër që ka mendje të shëndosh nuk e dëshiron këtë, me përjashtim të atyre që nuk ia duan të mirën qytetit. Pavarësisht përpjekjeve tona që me mish e shpirt mundohemi të krijojmë pak hapësirë për pushim, rekreacion dhe shëtitje, siç është parku i ri i përuruar javën e kaluar, për secilin që merr frymë në komunën tonë, për fatin tonë të keq, ekziston gjithmonë dikush i cili dëfrehet me vandalizëm, deri në këtë nivel sa shkatërron pushimoret dhe lojërat e fëmijëve në Parkun “Idriz Rreci” në qytet” – ka shkruar kryetari Nura në rrjetin social “Facebook” duke bashkangjitur fotografi të lodrave të thyera e të rrëzuara.

Kallxo.com të dielen publikoi disa fotografi të parkut “Idriz Rrecaj” në të cilat shihen lodra të rrëzuara, shtëpiza të thyera, shporta të mbeturinave të demoluara./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

A mundet gazetaria arkitekturore të formësojë të ardhmen e profesionit?

Published

on

Puna gazetareske e holandezit Remment Koolhaas i dha atij famë në arkitekturë përpara se të përfundonte një ndërtesë të vetme.

Kalimi nga tregimtar në arkitekt ishte më shumë një ndryshim në skenar sesa një ndryshim profesional. Ai vuri në dukje se “arkitektura është një formë e shkrimit të skenarit që përshkruan në mënyrë implicite marrëdhëniet njerëzore dhe hapësinore.”

Duke ripërcaktuar rolin e arkitekturës në përcaktimin e jetës së përditshme përtej ndërtesave dhe ndërtimeve të qyteteve, arkitektura është gjithashtu një mjet i shkruar dhe i folur i aftë për të shpjeguar ngjarjet e përditshme mbarëbotërore, për t’u dhënë zë projekteve të pathëna dhe për të formësuar në mënyrë aktive të ardhmen e rolit të arkitektit.

Arkitektura dhe gazetaria janë investuar në jetën e përditshme të njerëzve. Siç theksoi Michael Sorkin, ata janë “profesione shërbimi”, pra në gjendje të përkthejë gjuhën sociale, politike dhe ekonomike në një histori. Prandaj, të dy diskurset nuk mund të jenë demokratike dhe të gjalla nëse nuk komunikohen gjerësisht dhe rregullisht, për shembull, përmes gazetave, televizioneve, revistave dhe podkasteve.

Arkitektura është gjithashtu një temë për t’u diskutuar “në një mënyrë më fleksibël”, siç thekson Alan Berman, gjyqtari i AJ Writing Prize. Në 10 tendencat më të mira të podcast-it në 2022 – së bashku me artin dhe kulturën – një sërë temash mbulohen me ndershmëri dhe humor, duke shfaqur profesionistë të ndryshëm krijues në biseda të pashkruara. Podkastet, si gazetari e komunitetit, lejojnë marrjen e menduar dhe diskutime personale rreth arkitekturës, qytetit, dizajnit dhe pasurive të paluajtshme.

Kushdo me pasion për arkitekturën ose ndërtesat ka potencialin të kontribuojë në gazetarinë e arkitekturës. Të dyja qëndrojnë në përkthimin e ideve që ndryshojnë në thelb nga kultura në kulturë, epokë në epokë dhe nga audienca në audiencë për të formuar opinionin publik dhe drejtimin e arkitekturës në përgjithësi.

Ky reciprok zbulon se si forcimi i aftësive të komunikimit dhe njohurive arkitekturore e bëjnë gazetarinë arkitekturore një opsion të mundshëm karriere, me shumë për të vënë në aspektet cilësore dhe teknike të arkitekturës që përcaktojnë jetën tonë të përditshme./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending