Connect with us

Auto

Ford ndërton veturë elektrike e destinuar vetëm për forcat policore amerikane

Published

on

Kohët po ndryshojnë dhe departamentet e policisë përgjatë SHBA-së nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të fillojnë të zëvendësojnë veturat e tyre Exlorer Interceptors të fuqizuara me EcoBoost dhe Chargers me motor V8 me vetura elektrike.

Disa nga departamentet veçse i përdorin veturat Chevy Bolts, ndërsa policia e New York ka kohë që ka filluar testimin e Fort Mustang Mach-E. Por Ford tani ka prezantuar një veturë të tërë elektrike e destinuar për përdorim nga policia.

Kjo është Ford F-150 Lightning SSV, veturë e tëra elektrike, përcjell Telegrafi. Kjo është një kamionçinë e ndërtuar qëllimisht për forcat policore. Ford ka 12,000 departamente të ndryshme të policisë në listën e klientëve, dhe kanë më së shumti shitje nga të gjithë prodhuesit e tjerë. Me suksesin e F-150 Lightning, ishte vetëm një çështje kohore para se versioni SSV të dilte në treg.

F-150 Lightning SSV do të jetë në dy versione të baterisë, atë standarde dhe me kapacitet të zgjeruar të baterisë. Versioni me bateri standarde do të ketë motor me 452 kuaj fuqi dhe fuqi rrotulluese prej 1,050 njuton metër, ky version do të ketë kapacitet të rimorkimit prej 3,492 kilogramëve dhe kapacitet të ngarkesës prej 1,000 kilogramëve, shkruan ArenaEV.

Versioni me kapacitet të zgjeruar të baterisë do të ketë 580 kuaj fuqi, dhe njëjtë si versioni standard do të ketë fuqi rrotulluese prej 1,050 njuton metër. Kapaciteti i rimorkimit do të jetë 4,535 kilogram, dhe arritja e shpejtësi nga 0 deri në 100 kilometra për orë do të jetë 4 sekonda./Media Ndërtimi.

Auto

Volkswagen shet më shumë se Tesla vetura elektrike në Evropë

Published

on

Kur është fjala për vetura elektrike, Volkswagen Group në gjashtë muajt e parë të vitit, prapa vetes ka lënë dy rivalet e mëdhenj, Stellantisin dhe Teslan.

Stellantis gjithashtu ka arritur një rezultat të mirë, duke marrë parasysh se i është ofruar mjaft prodhuesit gjerman, e me shitje e ka tejkaluar Teslan, transmeton Telegrafi.

Volkswagen në Evropë në gjashtëmujorin e parë të vitit ka arritur t’i shpërndajë veturat e porositura – pra 116.307 sosh, derisa Stellantis u rëndit në vendin e dytë me 105.413 vetura elektrike të porositura.

Tesla është shumë pas, në vendin e tretë me vetëm 78.277 vetura të shitura, e këto të dhëna i ka siguruar Dataforce.

Të dhënat bazohen në 27 vende të BE-së, përfshirë Britaninë e Madhe, Zvicrën, Islandën dhe Norvegjinë. Vetura më e shitur elektrike nga Stellantis është Fiat 500 i ri.

Edhe Tesla është e treta sa i përket shitjes së veturave elektrike në Evropë, ky prodhues zë dy vendet e para kur bëhet fjalë për shitjen e modeleve të caktuara.

Vetura më e kërkuar elektrike në Evropë gjatë gjashtë muajve të parë të vitit ka qenë Tesla Model Y (39.969 vetura të shitura), derisa Tesla tjetër ishte Model 3 (38.320).

Fiat 500 elektrik është i treti (32.315), Peugeot e-208 i katërti me (21.918), kurse Skoda Enyaq iV e pesta me (19.951)./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Auto

Volkswagen premton vetura elektrike më të lira

Published

on

SUV-i crossover elektrik i Volkswagen, ID.4 tani po ndërtohet në fabrikën e automjeteve të auto-prodhuesit gjerman në Chattanooga, Tennesse. Është EV-ja e parë e kompanisë që prodhohet në SHBA dhe sinjalizon se një version me çmim më të lirë i ID.4 është në horizont.

VW thotë se planifikon të rrisë prodhimin në objektin e saj në Chattanooga në 7,000 automjete në muaj “më vonë këtë vit”, me synimin për të edhe më shumë automjete në muaj në vitin 2023. Dërgesat e para për klientët priten në tetor të vitit 2022, transmeton Telegrafi.

Modeli ID.4 është EV-ja më e popullarizuar i VW-s, që ka dorëzuar 190 mijë automjete për klientët në mbarë botën që ka lansimi i tij në vitin 2021. CEO i VW, Herbert Diess, i cili do të largohet në shtator, tha në maj 2022 se kompania ka “i ka shitur të gjitha automjetet elektrike në Evropë dhe në SHBA” për këtë vit.

VW tha se fillimi i prodhimit të ID.4 në Chattanooga duhet të ndihmojë në problemet e furnizimit të saj. Kompania ka “një numër të madh të rezervuar për modelin ID.4 aktualisht dhe montimi i lokalizuar duhet të na ndihmojë për të përmbushur këto porosi”, tha një zëdhënës.

Çmimi është një tjetër arsye pse ky lajm është i rëndësishëm. Kur ID.4 u prezantua për herë të parë në vitin 2020, modeli bazë ID.4 ishte vendosur të fillonte nga 40,000 dollarë, që më vonë u rrit në 41,230 dollarë. Kompania tha se donte që modelet ID.4 të prodhuara në SHBA të fillonin nga 35,000 dollarë – ose 27,500 dollarë përfshirë taksat. Megjithatë, ende nuk dihet saktë; Zëdhënësi i VW tha se çmimi do të shpallet së shpejti.

Continue Reading

Auto

Aptera, makina me tri rrota dhe formë interesante do të jetë së shpejti “në duart e klientëve”

Published

on

Një vit e gjysmë më parë, Aptera Motors me bazë në San Diego filloi të marrë porosi për Aptera.

Bëhet fjalë për makinën e saj diellore me tri rrota që i ngjan një kryqëzimi midis Batmobile, Delorian dhe një aeroplani me përmasa personale, përcjell Telegrafi.

Kompania shiti shpejt modele të shumta të veturës dhe përfundoi duke e shtyrë datën e dorëzimit për shumë klientë.

Por në një webinar që ata zhvilluan muajin e kaluar, kompania njoftoi blerjen e një fabrike për të rritur prodhimin e automjeteve të tyre, gjë që mund të nënkuptojë se po fillon (ngadalë) një epokë e re e transportit pa emetime.

Kështu, Aptera synon të prodhojë 10,000 makina deri në fund të këtij viti, duke rritur përfundimisht prodhimin në 600,000 makina në vit.

Për momentin, kompania thotë se ka mbi 25,000 porosi (disa prej të cilave mund të dështojnë duke qenë se vendosja e një porosie kërkon vetëm një depozitë prej 100 dollarësh); por ata po vënë bast se kërkesa do të rritet pasi drejtuesit e makinave të vogla, qofshin ato me gaz apo elektrike, mund të zgjedhin të përdorin energjinë diellore.

Një nga detajet më domethënëse në lidhje me automjetet e Aptera është se modeli me “kohëzgjatje” prej 400 kilometrash ka një çmim relativisht të ulët 25,900 dollarë. Ndërkohë, modeli me rreze prej 1600 kilometrash kushton 46,900 dollarë dhe opsionet shtesë të personalizimit mund ta çojnë totalin deri në 50,700 dollarë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending