Connect with us

Dizajn

Ferizajt i shtohen muralet e reja për transformimin dixhital të shoqërisë

Published

on

Qytetit të Ferizajt i shtohet edhe një mural tjetër që le hapësirë të gjerë diskutimi rreth transformimit dixhital të shoqërisë.

Artisti Britanez, Gabriel Pitcher, me mjeshtëri të madhe iu bashkua edicionit të VII të Festivalit të Muraleve duke pikturuar një ndër veprat më të dalluara të këtij edicioni.

“Për edicionin e VII të Festivalit të Muraleve të organizuar nga MuralFest Kosova, na u prezantua tema On(OFF)Line e cila shqyrton dhe krahason realitetin në të cilin jetojmë, me botën joreale që krijojmë në hapësira dixhitale.

Për kontributin tim, isha i interesuar të kapja boshllëkun midis botës dixhitale dhe asaj fizike. Një vend ku ne banojmë dhe jetojmë jetë paralele, ku mund të mendojmë se cilin verzion të vetes sonë të parashtrojmë, ose ta përjashtojmë nga ky ndërveprim.

Këtu shohim një mural të madh të një vajze të re që shihet nga afër. Një roletë fletë-fletë errëson dritaren që ajo qëndron pas. Nga përtej pengesës së saj, ajo vështron me vojeurizëm drejt botës së jashtme. Duke lëvizur poshtë portretit, një defekt dixhital në imazhe shton një spërkatje ngjyrash për të ripërqendruar vëmendjen tonë – çfarë po shikojmë? A është avatari që shikon nga prapa roletës i krijuar nga përvoja në internet e personit real, apo është vërtet një përfaqësim i personit në botën reale?.

Edhe artisti nga Spanja, Theo Magma, pikturoi një mural i cili paraqet denjësisht një ndër temat e trajtuara përgjatë edicionit të VII të Festivalit të Muraleve- ndikimin e rrjeteve dhe platformave sociale në personalitetin e njeriut. I titulluar “Creation of the Virtual-Like” ky mural pasuron mëtutje koleksionin e edicionit On(OFF)Line.

Ky mural titullohet “Creation of the Virtual-Like” dhe shërben për të paraqitur ekzistencën moderne të dyfishtë të njerëzve – jetën reale dhe rrjetet sociale.  Është një përpjekje për të nxjerrë në pah imazhin e rremë që njerëzit kanë krijuar mbi veten e tyre, dhe mjerimin që lihet jashtë këtyre kornizavr.

Në njërën anë kam paraqitur një imazh që shfaqet qetësues, që i ngjan perfeksionit të jetës dhe estetikës idilike të asaj që shfaqet në rrjetet sociale.  Duke kaluar në anën e kundërt, ne përballemi me realitetin po kësaj jete që tregohet krejtësisht ndryshe nga ajo që shohim në fillim.  Është një paraqitje e asaj që shtrihet nën fasadën e rrjeteve socisle, dhe kaosit të jetës reale që fshihet për të mbështetur imazhin e rremë e të përsosur të jetës virtuale.

Krejt kjo për një “Like” të thjeshtë që shërben si mekanizëm vlerësues dhe ushqen egon njerëzore.  Një mjet që ka transformuar ndërveprimin dhe perspektivën njerëzore.”./Media Ndërtimi.

 

 

Dizajn

Kur arkitektët projektojnë anije

Published

on

Anijet ofrojnë një ndjenjë të këndshme për një numër çuditërisht të madh arkitektësh. Aq shumë në fakt, sa duket se ka diçka në lidhje me anijet që apelon veçanërisht për ata të trajnuar në arkitekturë.

Ndoshta ka të bëjë me sfidën e kapërcimit të gjendjes statike të ndërtimit tokësor dhe gravitetit, ose nivelit të lartë të inxhinierisë precize dhe estetike dinamike të anijeve.

Sido që të jetë, joshja e deteve të hapura është e parezistueshme për persona si Le Corbusier, Aldo Rossi, Greg Lynn dhe të tjerë të panumërt, shkruan archite.design.

Ky edicion i Architecture with Stewart hedh një vështrim nga afër disa prej këtyre arkitektëve, punën e tyre të lidhur me varkat, dhe shikon disa arkitektë të tjerë që punojnë me dizajne ujore, duke përfshirë Kunle Adeyemi dhe +Pool.

Architecture with Stewart është një udhëtim në YouTube që eksploron historitë e thella dhe të qëndrueshme të arkitekturës me gjithë lavdinë e tyre të habitshme. Videot javore dhe ngjarjet e rastësishme të drejtpërdrejta zbërthejnë një gamë të gjerë temash që lidhen me mjedisin e ndërtuar, në mënyrë që të rrisin kuptimin e tyre të përgjithshëm dhe të mbrojnë rëndësinë e tyre në formësimin e botës ku banojmë./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Meta hap një dyqan që shet veshje dixhitale Prada dhe Balenciaga për avatarë

Published

on

Marka e mediave sociale Meta ka njoftuar planet për të lansuar dyqanin e saj Avatars, ku përdoruesit e platformave të saj të mediave sociale mund të veshin avatarë dixhitalë me veshje Balenciaga, Prada dhe Thom Browne.

Dyqani i Avatars do të jetë një treg dixhital ku veshjet dixhitale do të shiten për përdorim në platformat e mediave sociale të Meta-s, duke përfshirë Instagram, Facebook dhe Messenger.

Përdoruesit do të jenë në gjendje të personalizojnë avatarët nëpër platforma dhe të blejnë veshje dixhitale pixel nga markat luksoze duke përfshirë Balenciaga, Prada dhe Thom Browne, si dhe një numër artikujsh të krijuar nga krijuesi.

CEO i Meta, Mark Zuckerberg dhe nënkryetari i partneriteteve të modës në Instagram njoftuan në Instagram Live se markat e modës do të bashkëpunojnë me Metën për të lançuar versionet dixhitale të veshjeve të tyre.

Kompanitë dhe markat po kërkojnë shpejt mënyra për të depërtuar në metaverse. Markat e modës duke përfshirë Balenciaga dhe Giuseppe Zanotti kanë lëshuar më parë veshje dixhitale për përdorim brenda metaverses.

Më herët në vitin 2022, platforma e realitetit virtual Decntraland lançoi Javën e Modës Metaverse ku markat duke përfshirë The Fabricant dhe Etro shfaqën koleksionet në mënyrë dixhitale./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Inaugurohen kënde të reja për lexim të projektuar nga studentët e Arkitekturës në UP

Published

on

Këndet e reja për lexim janë inauguruar në hapësirat e Fakultetit Juridik të UP-së.

Inaugurimin e hapësirave të reja e përshëndetën rektori i UP-së, prof. dr. Naser Sahiti dhe dekani i Fakultetit Juridik, prof. ass. dr. Avni Puka.

Ky projekt, është ideuar nga studentët e Fakultetit të Arkitekturës, Kosovare Hulaj, Lea Hoxha, Lira Avdiu, Salmir Mujanović, Selim Selimi dhe Valesa Jahmurataj të udhëhequr nga prof. ass. Dr. Arta Xhambazi, të cilët kanë paraparë edhe infrastrukturën e nevojshme për lehtësimin e qasjes për personat me aftësi të kufizuara.

Profesoresha Xhambazi ka deklaruar se kjo nismë do të vijojë edhe me projekte të tjera, të cilat do të rezultojnë me hapësira më të mira për studentët./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending