Connect with us

Dizajn

Bizneset online të grave kosovare po lulëzojnë midis vështirësive

Published

on

Afërdita, u njoh me dyqanin e parë të rrobave të dorës së dytë 22 vjet më parë, në lagjen ku ishte rritur në Prishtinë. Një shoqe e saj ia kishte rekomanduar të shkonin, sepse aty kishte rroba ashtu siç i kërkonte ajo, “secila ndryshe nga tjetra”.

“Veç t’i kisha pasë dy kukulla, gjithçka kisha bo”, e kishte menduar kaherë me vete, duke manifestuar pasionin e saj për të punuar me rroba. Dhe kështu para tetë vitesh, kur ishte e papunë, nisi të mendonte se çka saktësisht mund të bënte. Hapja e ndonjë dyqani me rroba të reja –– që ishte gjëja e parë që i shkoi në mendje –– ishte e kushtueshme. Kështu, e hulumtoi tregun dhe vendosi ta hapte një dyqan me rroba të përdorura, pasi aq ia lejonin mundësitë.

“Me ba diçka vetë, me forca të mia, pa ndihmën e kërkujt”, tregon Afërdita. “Jo që s’kish njerëz që s’dojshin me më ndihmu, po unë kisha qejf vetë”.

Kështu, ajo kishte filluar të hulumtonte edhe si të furnizohej. Së pari u furnizua prej një tregtari që sillte rroba të përdorura nga vendet tjera në një depo të veten, nga ku furnizoheshin edhe njerëz të tjerë. Sidoqoftë, Afërdita e kishte lutur dhe e kishte paguar shtesë që ai t’ia mundësonte t’i përzgjidhte rrobat vetë, një nga një.

Në vitin 2018, ajo mori një lokal me një qira modeste në lagjen “Kodra e Trimave” në Prishtinë veç për të parë se a do të kishte interesim për këtë “fazë eksperimentale” të saj.

Ndonëse fillimisht propozimi i saj nuk ishte përkrahur shumë nga njerëzit, të cilëve u kishte treguar — edhe për shkak të stigmës për rrobat e përdorura — gjërat filluan të ndryshojnë kur filloi të kishte shitje. Për Afërditën, hapja e dyqanit të saj ishte një mënyrë për ta dëshmuar veten para njerëzve që e kishin vënë idenë e saj në dyshim.

“Duhet këmbëngulje e madhe në qëllimet e tua, për t’i arritur ato, sidomos në një vend si ky ku po jetojmë”, tregon Afërdita, duke shtuar se të qenit grua i vështirëson gjërat.

Të dhënat e fundit nga Agjencia e Statistikave të Kosovës tregojnë se deri në vitin 2021 vetëm 22.7% e grave në Kosovë janë të punësuara, ndërkaq nga rreth 2500 biznese të hapura gjatë tre muajve të parë të vitit 2021, vetëm 23.2% kanë pronare gra. Hendeku i pronësisë është shumë i madh pasi pjesa tjetër e bizneseve është nën pronësi të burrave.

Të gjendura në këtë sistem të pabarabartë gjinor, gratë po shfrytëzojnë mundësi të ndryshme për të hapur ndërmarrjet e tyre. Një nga to është shitja e gjërave të përdorura duke u mbështetur në platformat online, gjë që po e ulë koston e të pasurit një biznes.

Rritja e shitjeve online gjatë pandemisë në Kosovë u ka shërbyer bizneseve online, shpesh duke u bërë burimi kyç i financimit për gratë dhe vajzat që udhëheqin këto biznese. Në dyqanet online të Vitës dhe Afërditës çmimet e produkteve sillen nga 10 deri në 40 euro. Çmimit të produktit i shtohet edhe pagesa për transport nga klienti dhe përgjithësisht përfitimi financiar është i arritshëm.

Për Afërditën, fitimet nga dyqani janë të mjaftueshme, andaj ajo nuk mendon të ketë ndonjë punë tjetër.

“Nuk mendoj me pasë punë tjetër, përderisa shkon mirë, me i mbulu shpenzimet, me nxjerrë qiranë edhe për do shpenzime të vogla të mia, do qefe t’mia, derisa të është kështu s’kam me hekë dorë prej kësaj pune”, thotë ajo./Media Ndërtimi.

Artikulli është shkruar në kosovotwopointzero.com “Pa ndihmën e kërkujt”, nga Krenare Buzhala.

Dizajn

Eksplorimi i modelit të kurrizit të peshkut në arkitekturë

Published

on

E krijuar nga një seri vijash paralele me kënd që formojnë një zigzag magjepsës, modeli i kurrizit të peshkut i ka rezistuar provës së kohës dhe mbetet i pranishëm në stile të ndryshme dizajni.

I emëruar pas ngjashmërisë me kockat e peshkut, ky model klasik në formë V-je rregullon blloqe drejtkëndëshe në përmasa të ndryshme.

Me raporte të ndryshme të gjatësisë së skajeve të bllokut, të tilla si 2:1 ose ndonjëherë 3:1, dizajni i gjithanshëm përshtatet me një gamë të gjerë përdorimesh, dimensionesh dhe materialesh.

Rregullimi i blloqeve, edhe kur përdoren me ngjyra të vetme, krijon një strukturë delikate dhe shton interesin vizual. Ndërsa rregullimi i kurrizit të peshkut mund të duket i thjeshtë në shikim të parë, cilësia e fortë e drejtimit të linjave tipike të këndit 45 gradë kërkon një proces të kujdesshëm projektimi për një pamje të qetë dhe të qëndrueshme. Modeli mund të gjendet në mure dhe dysheme, nga pëlhura te druri dhe pllakat. Duke luajtur me format gjeometrike, ai vazhdon të jetë një trend që fut stilin dhe strukturën në dizajnin e brendshëm duke plotësuar estetikën e përgjithshme të një hapësire. Më poshtë ne zhytemi në katalogun e Architonic për të paraqitur mënyra të ndryshme për ta aplikuar atë, duke eksploruar modele qeramike, druri dhe sintetike kurriz peshku.

Pllaka qeramike në kurriz peshku: Kombinimi i ngjyrave dhe materialeve

Përtej mundësive të shumta krijuese të dyshemesë prej qeramike, popullariteti i tyre në dizajnin e brendshëm ka vazhduar për shkak të shkathtësisë së tyre, qëndrueshmërisë afatgjatë dhe tërheqjes estetike. Me një gamë të gjerë ngjyrash – qofshin të përdorura individualisht ose në kombinime të ndryshme – si dhe me modele dhe tekstura, pllakat qeramike janë një zgjedhje ideale për dysheme, mure dhe spërkatje, duke plotësuar strategjinë e përgjithshme të projektimit të dhomës. Shkathtësia e materialeve qeramike u lejon atyre të imitojnë pamjen e teksturave natyrore si guri ose druri, duke i bërë ato të përshtatshme për përdorime të ndryshme si kuzhina, banjo, zona ndenjeje dhe më shumë. Ndër këto materiale, pamja e mermerit shquhet për ngjyrat e tij klasike, ndikimin vizual dhe madje edhe ndjesitë prekëse. Prandaj, integrimi i tij në dizajnin bashkëkohor krijon një atmosferë natyrale dhe të këndshme.

Dizajni me pllaka qeramike në një model kurriz peshku përshtatet pa probleme me stile të shumta të dizajnit të brendshëm. Qoftë i integruar në hapësira të mbushura me dizajn ose duke ofruar një prekje të veçantë për strategjitë minimaliste, ajo sjell një tërheqje unike estetike. Duke shtuar thellësi, teksturë dhe ngjyrë në një dhomë, rregullimi i qeramikës në këtë mënyrë krijon interes vizual me pika të ndryshme qendrore.

Continue Reading

Dizajn

Kuzhinat me sipërfaqe betoni, trendi i dizajnit në gastronomi

Published

on

Betoni është një material i kudogjendur në arkitekturë, por përdoret më rrallë në ambiente të brendshme – veçanërisht në hapësirat e banimit si kuzhina.

Megjithatë, qëndrueshmëria dhe papërshkueshmëria e tij e bëjnë atë një material sipërfaqësor ideal për gatimin dhe përgatitjen e ushqimit, ndërsa estetika e tij e papërpunuar mund të krijojë një sfond të mrekullueshëm për ngrënie dhe argëtim.

Airhouse Design Office krijoi këtë kuzhinë si pjesë e rinovimit të një apartamenti për një fanatik të modës në Nagoya, Japoi.

Ashtu si pjesa tjetër e shtëpisë, muret, dyshemeja dhe tavani i kuzhinës janë zhveshur për të ekspozuar betonin poshtë. Ndërsa disa zona u lanë me skaje të copëtuara dhe suva, të tjerat janë lëmuar për një përfundim të qetë.

Kjo kuzhinë dhe dhomë ngrënie me plan të hapur ndodhet në katin e parë të një shtëpie pushimi nga arkitekti Luciano Kruk në Mar Azul.

Duke u përzier pa probleme me strukturën e betonit të shtëpisë, ajo përmban rafte gjeometrike dhe banakë kuzhine që shtrihen nga muret dhe dyshemeja. Pamja e saj industriale plotësohet nga një dritë varëse me smalt dhe një palë karrige me kornizë teli.

Pllakat e betonit të kësaj kuzhine të fundosur dyfishohen si një dysheme e lëmuar për dhomën e ngrënies në Flower House, një banesë e rinovuar në Porto.

Dollapët me ballë druri janë të vendosura poshtë dyshemesë, e cila është derdhur me dorë në vend dhe është mbuluar me një shtresë të papërshkueshme nga uji për t’i dhënë një pamje të lëmuar.

Një kuzhinë tjetër prej betoni nga arkitekti Luciano Kruk gjendet në Casa Golf, një shtëpi pushimi në bregdetin argjentinas.

E kombinuar me dollapët e zinj dhe kanalet e nxjerrjes, sipërfaqet e saj gri të errët i shtojnë strukturë hapësirës pa u shkëputur nga pamjet e jashtme të përshtatura nga shumëllojshmëria e dritareve që rreshtojnë hapësirën./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Dizajn

Si mund të përfitojnë ambientet e brendshme nga ndriçimi indirekt

Published

on

Rëndësia e ndriçimit në dizajnin e brendshëm nuk mund të mbivlerësohet: e bërë siç duhet, ai jo vetëm që thekson tiparet arkitekturore të një hapësire, por gjithashtu i bën banorët të ndihen të qetë. Siç shpjegon Carmelo Zappulla nga Lighting Studio External Reference në një intervistë me Architonic, drita është një mjet vendimtar për të shtuar një element emocional dhe për të ‘animuar një hapësirë’.

Ka një mori opsionesh të ndriçimit artificial për të zgjedhur. Cila funksionon më mirë zakonisht përcaktohet nga natyra e brendshme në të cilën ndodhen dhe efekti i dëshiruar hapësinor. Një nga më të zakonshmet është ndriçimi indirekt. Kjo teknikë përdor pajisje për të drejtuar dritën në sipërfaqe që veprojnë si reflektues, duke zbutur rrezet e emetuara për të parandaluar rrezet e mëdha të ngjashme me shtylla në favor të një shkëlqimi më të shpërndarë në mënyrë të barabartë.

Ndriçimi indirekt minimizon hijet dhe shkëlqimin e reflektuar, duke e bërë atë veçanërisht të përshtatshëm për dhoma me sipërfaqe reflektuese si kompjuterët, pasqyrat ose televizorët.

Për të ilustruar efektivitetin e ndriçimit indirekt, ne kemi përmbledhur shembuj në pesë tipologji të ndryshme të brendshme që tregojnë se si kjo formë ndriçimi mund të ngrejë një sërë hapësirash përtej katër mureve të tyre.

Maíra Acayaba

Në hapësirat publike, kulturore si muzetë, bibliotekat ose galeritë e artit, drita indirekte është po aq e dobishme. Duke i pozicionuar burimet e dritës në mënyrë që rrezet e tyre të reflektojnë nga një sipërfaqe mbi objektet e ekranit ose të ndriçojnë sfondin e tyre, projektuesit e dritës mund të tërheqin sytë e shikuesve në një mënyrë që është më delikate se dritat e drejtpërdrejta të vëmendjes. Efekti që rezulton e mbush subjektin e tij të dedikuar me një cilësi misterioze ideale për nënvizimin e pjesëve me ndikim të artit ose librave të vjetër pa rrezikuar dëmtimin e nxehtësisë ose ngjitjen e dukshme.

Në hapësirat publike, kulturore si muzetë, bibliotekat ose galeritë e artit, drita indirekte është po aq e dobishme. Duke i pozicionuar burimet e dritës në mënyrë që rrezet e tyre të reflektojnë nga një sipërfaqe mbi objektet e ekranit ose të ndriçojnë sfondin e tyre, projektuesit e dritës mund të tërheqin sytë e shikuesve në një mënyrë që është më delikate se dritat e drejtpërdrejta të vëmendjes. Efekti që rezulton e mbush subjektin e tij të dedikuar me një cilësi misterioze ideale për nënvizimin e pjesëve me ndikim të artit ose librave të vjetër pa rrezikuar dëmtimin e nxehtësisë ose ngjitjen e dukshme./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending