Connect with us

Infrastrukturë

Betoni i gazuar i përforcuar RAAC mund të shembet papritmas, urdhërohen të mbyllen objektet e ndërtuar me ketë material

Published

on

Më shumë se 100 shkollave në Angli u është thënë të mbyllen plotësisht ose pjesërisht, sepse ato janë të pajisura me një beton që mund të shembet papritmas.

Betoni i gazuar i përforcuar i autoklavuar (RAAC) është një material ndërtimi i lehtë i përdorur nga vitet 1950 deri në mesin e viteve 1990, por tani vlerësohet të jetë në rrezik kolapsi. Nuk përdoret vetëm në shkolla, por në spitale dhe ndërtesa të tjera.

Përpara polemikave të fundit rreth tij, një raport nga mbikëqyrësi i shpenzimeve të MB-së, Zyra Kombëtare e Auditimit (NAO) theksoi koston dhe kompleksitetin e përfshirë në trajtimin e RAAC. Qeveria është zotuar të rindërtojë plotësisht shtatë spitale ‘strukturalisht të pashëndetshme’ të ndërtuara me RAAC që tani kanë nevojë urgjente për zëvendësim, si pjesë e një programi më të gjerë të ndërtimit të spitaleve në Angli. Çdo spital pritet të kushtojë rreth 1 miliard £ (1.3 miliardë dollarë).

Çfarë është RAAC?

Në një intervistë dhënë për International Construction disa muaj më parë, profesor Chris Goodier, një ekspert në inxhinierinë e ndërtimit dhe materialet në Universitetin e Loughborough në MB dha pikëpamjen e tij mbi këtë temë. Goodier është pjesë e një ekipi që udhëheq një projekt të madh kërkimor mbi RAAC të financuar nga NHS dhe këshillon disa departamente të tjera të mëdha qeveritare.

“RAAC është një material çimento i lehtë i gazuar pa agregat të trashë; vetitë e materialit dhe sjellja strukturore ndryshojnë ndjeshëm nga betoni i përforcuar ‘tradicional'”, thotë ai.

“Është thelbësore që ata që janë përgjegjës për menaxhimin, mirëmbajtjen ose ndryshimin e ndërtesave të dinë nëse ndërtesat e tyre përmbajnë RAAC dhe nëse nuk e dinë, duhet të kërkojnë këshillat e duhura të ekspertëve. Nëse nuk menaxhohen siç duhet, dërrasat RAAC janë komponentë strukturorë të ndërtesës me implikime sigurie. RAAC ende prodhohet dhe instalohet në të gjithë botën dhe Goodier pohon se mund të jetë ende një material ndërtimi i përshtatshëm, për sa kohë që është projektuar, prodhuar, instaluar dhe mirëmbajtur siç duhet,” shton ai.

“Sidoqoftë, kërkimi ynë ka treguar se ky shpesh nuk është rasti për panelet RAAC të ndërtuara në vitet 1950, 60 dhe 70,” thotë ai.

A është RAAC një çështje globale?

Prodhimi në Mbretërinë e Bashkuar u ndal në një moment në vitet 1980 dhe, megjithëse nuk është e qartë pse saktësisht, studiuesit besuan se u pranua se materiali mund të ishte i prirur për probleme.

Sidoqoftë, RAAC nuk u përdor vetëm në MB. Ishte gjithashtu popullor në Irlandë, Australi, Zelandën e Re dhe Afrikën e Jugut nga vitet 1950 deri në 1980. Nuk ka gjasa që RAAC i prodhuar në vende të tjera përveç MB-së të jetë pa probleme të ngjashme.

Kolegu i Goodier në Universitetin Loughborough është Chris Gorse, profesor i inxhinierisë dhe menaxhimit të ndërtimit. Ai është gjithashtu duke punuar në programin ndërqeveritar të NHS të kërkimit mbi performancën e planit RAAC./Media Ndërtimi

Infrastrukturë

Arkitekti Shigeru Ban ‘zbarkon’ prototipin e shtëpive të përkohshme nw Marok pas tërmetit shkatërrues

Published

on

Arkitekti fitues i çmimit Pritzker Architecture Shigeru Ban ka krijuar një prototip për një shtëpi të përkohshme që ai planifikon të hapë në Marok pas tërmetit shkatërrues të këtij muaji.

Struktura është përsëritja më e fundit e modelit të Shtëpisë së Dretë të Banit, të cilin ai e zhvilloi si një strehë e shpejtë dhe e përballueshme për viktimat e fatkeqësive natyrore.

Paper Log House u krijua nga Shigeru Ban Architects with Voluntary Architects’ Network, organizata joqeveritare (OJQ) që ai themeloi në 1995.

Ai do të hapet në Marok pas tërmetit me magnitudë 6.8 më 8 shtator, i cili mori mbi 3,000 jetë dhe shkaktoi dëme të konsiderueshme në ndërtesa, duke përfshirë shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë.

Ban e prezantoi projektin dje në Shkollën Kombëtare të Arkitekturës në Marrakech, ku dha gjithashtu një leksion për të ndarë ekspertizën e tij në ofrimin e ndihmës në fatkeqësi.

Ai qëndron sot në Marrakech me synimin për të vizituar dhe vlerësuar zonat e prekura nga fatkeqësia dhe për të identifikuar vendet e mundshme për instalimin e strukturave.

Ban ka punuar në vendet e fatkeqësive natyrore për më shumë se 30 vjet dhe ai themeloi VAN në 1995 për të mbështetur projektet e tij të ndihmës ndaj fatkeqësive.

Modeli Paper Log House u krijua fillimisht në vazhdën e tërmetit të madh Hanshin në 1995 në Kobe, Japoni dhe së fundmi është instaluar gjithashtu në Antakya për t’u përdorur si një ndërtesë shkolle pas tërmetit Turqi-Siri të vitit 2023.

VAN është gjithashtu i njohur për sistemin e tij të ndarjes së letrës që ofron privatësi për njerëzit që jetojnë në strehimore të përkohshme. Ngjashëm me Paper Log House, ai përdor tuba kartoni dhe është projektuar të jetë i shpejtë dhe i lirë për t’u ndërtuar.

Ajo u instalua kohët e fundit nëpër strehimore të përkohshme në Evropë ku strehohen ukrainasit që ikin nga pushtimi rus, si dhe në strehimin për viktimat e tërmetit Turqi-Siri.

Pas tërmetit në Marok në fillim të këtij muaji, UNESCO tha se po mbështet autoritetet lokale në përpjekjet e saj për të rindërtuar shkollat ​​dhe monumentet e trashëgimisë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Infrastrukturë

Nënshkruhet marrëveshja për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë mes Kosovës dhe Shqipërisë

Published

on

Është nënshkruar protokolli për zbatimin e marrëveshjes për ndërtimin e Rrugëve të Fshatrave ndërkufitarë që ndërlidhin fshatrat ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, nga zëvendësministri i MMPHI-së,  Hysen Durmishi, dhe Drejtori i Fondit Shqiptar të Zhvillimit,  Dritan Agolli.

“Nëpërmjet kësaj marrëveshje përveç se do të ndërlidhemi më afër me njëri tjetrin ekonomikisht, bashkarisht do të kontribuojmë në vlerësimin e gjendjes dhe përmirësimin e rrugëve të fshatrave ndërkufitare që lidhin zonat kufitare Shqipëri-Kosovë.”, deklaroi zv.ministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi.

Zona e përbashkët në mes të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, e cila do të mbulohet me këtë program zhvillimi, është e përbërë nga Bashkia e Hasit dhe Kukësit në Republikën e Shqipërisë, si dhe Komunat e Prizrenit dhe Dragashit në Republikën e Kosovës.

Zonat e bashkëpunimit, siç përcaktohen në raportin mbi shqyrtimin dhe vlerësimin e gjendjes së rrugëve të fshatrave ndërkufitarë që lidhin zonat kufitare Kosovë – Shqipëri, janë fshatrat si më poshtë:

Zapod (🇦🇱) – Kërstec (🇽🇰 )

Pogaj (🇦🇱) – Gorozhup (🇽🇰) dhe

Dobrunë (🇦🇱) – Blinishtë (🇽🇰).

Continue Reading

Infrastrukturë

Prezantohet një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional në Bienalen e Arkitekturës së Çikagos

Published

on

Për hapjen e edicionit të 5-të Bienales së Arkitekturës së Çikagos, Skidmore, Owings & Merrill (SOM) prezantoi një alternativë ekologjike ndaj betonit tradicional. I quajtur “Bio-Block Spiral”, instalimi është në The Mews në Fulton Market në Çikago. Krijimi u zhvillua me Prometheus Material, një kompani materialesh që ofron materiale ndërtimi të qëndrueshme për një të ardhme me karbon negativ.

Alternativa inovative u krijua duke përdorur mikroalga natyrale që thithin karbonin, të cilat i nënshtrohen një procesi bioçimentimi fotosintetik. Bio Block u krijua si një alternativë ndaj betonit dhe potencialisht mund të zvogëlojë emetimet globale të CO2 deri në 8%. Materiali aktualisht po i nënshtrohet testimit të performancës dhe është i disponueshëm për projekte të ndryshme për të zëvendësuar Njësitë e Masonerisë së Betonit me intensitet karboni (CMU) që përdoren zakonisht në ndërtimet moderne sot.

“The Spiral” ul emetimet e karbonit me një ton metrikë vetëm duke përdorur Bio-Blocks në vend të blloqeve konvencionale të betonit. Në fakt, ajo u ndërtua duke përdorur metodat tradicionale të muraturës nga punëtorë të aftë të sindikatave. Instalimi i lejon pjesëmarrësit e Bienales të vëzhgojnë dhe prekin Bio-Blloqet, por gjithashtu inkurajon vizitorët të dëshmojnë se si materiali reagon ndaj ndryshimeve në erë, lagështi dhe temperaturë gjatë muajve të vjeshtës në Çikago. I krijuar posaçërisht për temën e Bienales të këtij viti: “Kjo është një provë”, ekrani shënon një pikë kthese në udhëtimin drejt një industrie ndërtimi neutrale ndaj karbonit.

Instalimi fillimisht u frymëzua nga përbërja e ngjashme me guaskën e bio-çimentos. I ndodhur në zemër të Tregut Fulton, ai inkurajon vizitorët të largohen nga rrugët e ngarkuara dhe të eksplorojnë prezantimin. Hapësira qendrore e The Spiral ofron pamje të rrugës Halsted, me blloqe të rrotulluara në intervale të rregullta duke krijuar hapje, duke theksuar thjeshtësinë e ndërtimit të bllokut dhe llaçit. Fundet e palosur nxjerrin në pah përshtatshmërinë e formës së bllokut dhe forcojnë integritetin strukturor të instalimit, duke e lejuar atë të qëndrojë më vete. Për më tepër, metodat e patentuara të prodhimit të The Bio-Block Spiral tregohen dhe shpjegohen në një film të montuar në mur që projektohet pas instalimit./Media Ndërtimi

Continue Reading

Trending