Connect with us

Infrastrukturë

Beteja për shpalljen e lumit Vjosa “Park Kombëtar”

Published

on

Keqpërdorimi i burimeve të shumta natyrore në Shqipëri që janë esenciale për jetën e banorëve, ka shkaktuar mobilizimin dhe aktivizimin e qytetarëve për mbrojtjen e tyre – në forma të ndryshme – duke nxitur një aktivizëm mjedisor.

Mbrojtja e lumit Vjosa është një nga shembujt e veçantë që tregon se si aktivimi i qytetarëve për mbrotjen e mjedisit ka bërë që kauza për mbrojtjen e lumit Vjosa të ngritet në nivelin ndërkombëtar.

Ndërtimi hidrocentraleve mbi lumin Vjosa është kundërshtuar prej vitesh nga banorët e zonës, aktivistët mjedisorë vendas dhe të huaj, si dhe grupe shkencëtarësh që e konsiderojnë Vjosën si lumin e fundit të egër në Europë. Ata kanë kundërshtuar planet e qeverisë për të ndërtuar 45 hidrocentrale, 8 në vetë lumin Vjosë dhe 37 në degët e saj.

Vjosa është lumi më i madh i Shqipërisë Jugore. Shkencëtarët/et e vlerësuan Vjosën si të vetmin lumë të egër, të madh ende të paprekur në Evropë. Madje shkencëtarët/et kanë vlerësuar që ndërtimi i digave do të shkaktojë dëme të pakthyeshme në lumë. Kështu, 776 shkencëtarë/e dhe ekspertë/e nga e gjithë bota i kanë kërkuar qeverisë së Shqipërisë që të ndalojnë ndërtimin e digave mbi lumin Vjosë. Ky peticion është konsideruar si njëri nga peticionet më të mëdha shkencore për ujërat e ëmbla të të gjitha kohërave.

Mbrojtja e lumit Vjosa ka marrë mbështetjen edhe të aktorit të famshëm Leonardo di Caprio, i cili bëri një postim në instagram, duke thënë se: “Ky është lumi i fundit i egër në Evropë. Por për sa kohë?”. Ai po ashtu u bë i pari që promovoi filmin e shkurtër  të titulluar me emrin “Vjosa Forever” (Vjosa Përgjithmonë), që iu bën thirrje njerëzve të bashkohen në kauzën për të mbrojtjen e së ardhmes së lumit Vjosa, ndërsa apelon të sjellin vëmendjen ndërkombëtare për katastrofën mjedisore që mund të ndodhë nëse lumi mbetet i pambrojtur.

Aktivistët/et për mbrojtjen e mjedisit në Shqipëri kanë bërë thirrje të vazhdueshme që lumi Vjosa të shpallet “Park Kombëtar”. Në vitin 2020 Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pas protestave të aktivistëve ambientalistë ka njoftuar publikisht që do të anulojë projektet e hidrocentraleve dhe për synimin për shpalljen e Vjosës si “Park Ndërkombëtar”. Ndërkaq në Janar të vitit 2022 Qeveria e Shqipërisë lumin Vjosa  e shpalli “Park Natyror”, por jo “Park Kombëtar”, ashtu siç kërkohej nga aktivistët.

Mosshpallja e lumit Vjosa si “Park Kombëtar” vazhdon kërcënimin e tij nga ndërtimi i hidrocentraleve në digat e tij. Statusi “Park Kombëtar” është një standard ndërkombëtar për mbrojtjen e natyrës dhe e vetmja mundësi për t’i parandaluar bizneset dhe qeveritë e ardhshme të dëmtojnë lumin dhe degët e tij.

Shpallja e lumit “Park Kombëtar” do të pengojë ndërtimin e projekteve të hidrocentraleve. Sipas një sondazhit të realizuar nga IDRA Poll, 94% e qytetarëve të Shqipërisë janë pro shpalljes së lumit Vjosa “Park Kombëtar”, në të gjithë gjatësinë e lumit.  Pavarësisht zërit të organizatave mjedisore, ekspertëve, banorëve, personazheve të njohur që kanë kërkuar shpalljen e lumit Vjosë “Park Kombëtar” dhe krijimin e parkut të parë të një lumi të egër në Evropë, ky vendim ende mbetet larg.

Prizma Medium Ky lajm është prodhuar me mbështetjen financiare të Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur. Pikëpamjet e shprehura në këtë publikim janë të Shoqatës Media e Prizrenit dhe në asnjë mënyrë nuk mund të konsiderohen si qëndrim i Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur./Media Nd/Media Ndërtimi.

Infrastrukturë

Bizneset e Diasporës interesohen për investime në turizëm malor të Kosovës

Published

on

Kryetari i Rrjetit të Bizneseve Diasporës Shqiptare në Austri, Yll Blakaj ka thënë se Kosova duhet të jetë më e gatshme në pranimin e ofertave që vijnë nga jashtë.

Ai gjatë intervistës në Telegrafi.com bëri të ditur se mbajtja e Forumit të Bizneseve të Diasporës ka në fokus rritjen e bashkëpunimit dhe sjelljen e ofertave të reja.

“Forumi i ditës së premte dhe të shtunë e ka në fokus rritjen e bashkëpunimit. Kemi mbi 30 kompani që nuk janë partnerë tonë, pra jo shqiptare, siç janë gjerman, austriak, zviceran, francez, anglez dhe suedez nga profile të ndryshme”, tha Blakaj.

Ai shton se disa biznese kanë ardhur me projekte konkrete, ndërsa kanë paraparë një agjendë shumë të ngjeshur.

“Janë pesë storje të bizneseve që kanë nxjerr mbi 300 milionë euro janë ardhur me projekte konkrete për t’iu treguar prodhuesve këtu se duhet të punohet kjo apo ajo edhe se tregu i Evropës përmes neve është këtu”, shton ai.

Sipas tij, shpirti sipërmarrës i shqiptarëve ka bërë që në Gjermani dhe Zvicër të ketë dhjetëra-mijëra biznesmen.

“Ka pengesa, por se shpirti sipërmarrës i shqiptarëve ka bërë që në Gjermani dhe Zvicër të ketë dhjetëra-mijëra biznesmen. Në Austri ka mbi 3 mijë biznese. Në Kosovë, sigurisht që politikat e mira, si biznese duhet t’i shfrytëzojmë, por se çfarë kërkojmë është që institucionet përkatëse të janë më të shpejta me thithjen e këtyre ofertave”, thotë Blakaj.

Tutje tregoi se është kërkuar hapja e Shtëpisë së Bizneseve të Diasporës në Prishtinë, por se nuk kanë marrë ende përgjigje./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Prodhuesi i makinerive të ndërtimit Weber feston 70 vjet e themelimit

Published

on

Kur Günther Weber, si murator vendosi në vitin 1952 të fillonte biznesin e tij dhe të krijonte një shitës mjetesh ndërtimi në qytetin e tij të lindjes, ai nuk e kishte idenë se kjo ndërmarrje e vogël fillestare do të kthehej në një kompani që tani është një emër i njohur në botën e industrisë së ndërtimit.

Disa vjet pasi hapi biznesin e tij, ai mori një kërkesë nga një klient për një tabelë vibruese që duhej të kishte madhësinë që të përshtatej. Duke kuptuar se nuk mund të ofronte një produkt të përshtatshëm, ai filloi të eksperimentonte me inxhinierinë e produkteve të tij.

Modeli i parë që ai zhvilloi ishte një pllakë vibruese që ai e quajti WVP 450. Ky ishte hapi i fundit drejt prodhimit.

Sot, Weber MT (Weber Maschinentechnik GmbH) e sheh veten si një ekspert në pajisjet e ngjeshjes së tokës të drejtuara me dorë. Në Evropë, kompania është një nga liderët e tregut. Arsyeja e mjaftueshme për të parë 70 vjet histori.

Zgjerimi i gamës së produkteve të kombinuara me risi dhe patenta të shumta teknologjike i hapi rrugën shkallës aktuale të kompanisë. Një shembull është shpikja e levës së marsheve WEFIX, e cila gjithashtu ka bërë të mundur funksionimin e pllakave vibruese më të lehta me lëvizje përpara dhe prapa.

Në vitet 1970, Weber prodhoi kompaktore toke të kthyeshme për prodhuesit e mëdhenj të njohur të makinerive të cilët dëshironin të plotësonin portofolin e produkteve të tyre.

Kjo bëri që Weber MT të rriste fokusin e saj në tregjet ndërkombëtare dhe, përveç zgjerimit të eksporteve të saj, kompania gjithashtu themeloi filiale në vende të tilla si Franca, Holanda, Shtetet e Bashkuara, Brazili dhe Republika Çeke.

Sot, pothuajse 60% e shitjeve krijohen jashtë Gjermanisë, me Shtetet e Bashkuara që janë tregu më i madh.

“Qëllimet që i vendosim vetes janë ambicioze,” thotë menaxherja e shitjeve Katharina Weber (gjenerata e tretë), duke përshkruar të ardhmen e kompanisë.

“Pasioni ynë për teknologjinë dhe standardi ynë për të ofruar vetëm cilësinë më të lartë, formojnë një bazë solide për rritje të qëndrueshme.”, tha ajo

“Objektivi ynë janë tregje të shumta në Evropë, Amerikën e Jugut dhe mbi të gjitha në SHBA. Këto janë tregjet në të cilat ne synojmë të rritemi dhe të forcojmë pozicionin tonë.”, shtoi Weber./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Infrastrukturë

Si do të duken qytetet e së ardhmes përmes industrisë së ndërtimit

Published

on

Me popullsinë globale që do të arrijë në 11 miliardë njerëz deri në fund të shekullit, politikëbërësit po mendojnë shumë për mënyrën se si zhvillohen qytetet. Por çfarë do të thotë kjo për industrinë e ndërtimit?

I formuar tërësisht nga platforma masive gjashtëkëndore të bardha që notojnë së bashku në brigjet e qytetit korean të Busan, Oceanix, një koleksion i planifikuar i eko-shtëpive, dyqaneve, zyrave dhe hapësirave publike, e cilëson veten si qyteti i së ardhmes.

Të zbuluara mes shumë bujë në selinë e OKB-së në Nju Jork, SHBA, në prill 2022, imazhet elegante të krijuara nga kompjuteri tregojnë një seri qelizash bio-shkëmbi secila të dizajnuara për të përfshirë ruajtjen e energjisë dhe mbetjeve, si dhe bujqësinë dhe kultivimin e peshkut.

I projektuar disi si një version mbi ujë i Octopodit nga seria televizive për fëmijë Octonauts, projekti është krijuar për të akomoduar 12,000 banorë dhe vizitorë në tre platforma të ndërlidhura që mbulojnë 6.3 hektarë. Në fund të fundit, ai mund të zgjerohet në më shumë se 20 platforma që strehojnë 100,000 njerëz.

Oceanix, një kompani e themeluar nga Marc Collins Chen, një ish-ministër i turizmit për Polinezinë Franceze dhe ish-zyrtar i Kombeve të Bashkuara Itai Madamombe, thotë se faza fillestare e projektit do të përfundojë deri në vitin 2025 me një kosto prej 200 milionë dollarësh, në kohën e janë pjesë e ofertës së Busan për të pritur World Expo 2030.

Mbështetur nga krahu i zhvillimit të qëndrueshëm të Kombeve të Bashkuara, UN Habitat dhe Busan Metropolitan City, Oceanix formon një prototip që përfshin bujqësinë aeroponike (procesin e rritjes së bimëve vetëm me ujë dhe lëndë ushqyese), mbledhjen e ujit dhe vendkalimet vetëm për këmbësorët, për të cilat kompania shpreson të përsëriten në shkallë jashtë qyteteve bregdetare në të gjithë botën.

“Zonat e larmishme urbane të sotme përballen me kërcënime të reja dhe në rritje – jo më pak nga ndryshimet klimatike dhe pabarazia në rritje”, thotë zëvendëssekretarja e përgjithshme e OKB-së, Amina Mohammed. “Qytetet lundruese mund të jenë pjesë e arsenalit tonë të mjeteve.”

Ajo që dihet është se zonat gjeografike ku ndodhen qytetet më të mëdha në botë do të ndryshojnë, si dhe ndërtesat që ndodhen brenda tyre. Të dyja këto fakte ofrojnë një mundësi reale për ata në industrinë e ndërtimit./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending