Connect with us

Aktuale

Avokati i Popullit dëgjoi ankesat e qytetarëve nga Leposaviqi që po kundërshtojnë shpronësimin e tokave

Published

on

Tri ankesa nga një grup banorësh nga fshati Dren i Komunës së Leposaviqit e kanë dërguar Avokatin e Popullit, Naim Qelaj pikërisht në këtë zonë.

Arsyeja ishte, shpronësimet të disa parcelave në disa lokacione të ndryshme në veri të Mitrovicës, për të cilat pati protesta nga ana e banorëve që  jetojnë në atë zonë.

Këto parcela disa banorë pretendojnë se janë në emër të tyre ndërsa sipas tyre Qeveria e Kosovës pa asnjë paralajmërim shpronësoi ato për të ndërtuar stacionin policor në fshatin Dren të Leposaviqit.

Më 16 janar, Qeveria e Kosovës miratoi vendimin për shpalljen me interes të veçantë publike të pronave të paluajtshme duke i konsideruar ato si zona me interes publik, raporton Kallxo.com.

Këto zona kadastrale gjenden në fshatrat Dren e Leshak në Komunën e Leposaviqit.

Para se të hynte në ndërtesën e Komunës së Leposaviqit, aty ku do të niste një takim me banorët e Leposaviqit dhe atyre që ishin prekur nga vendimi i 16 janarit të Qeverisë së Kosovës për shpronësime, Avokati i Popullit, Naim Qelaj para mediave tha se ishte në atë zonë pas disa ankesave që kishin shkuar në zyrën që ai drejton.

Qelaj me vete kishte edhe një pjesë të zyrës së tij, edhe zëvendësen e zyrës së Avokatit të Popullit, Maria Raduleviq.

“Këto ditëve të fundit kemi pranuar disa ankesa prej grupeve të qytetarëve dhe kemi fillu hetime në bazë të pretendimeve që kanë ngritur qytetarët kështu që e kam pa të rrugës me ardh me i taku qytetarët që janë ankuar. Interesi im është me i njoftu për situatën për të drejtat e njeriut në respektimin e tyre sidomos pas ngjarjeve të fundit”- tha Qelaj para se të hynte në ndërtesën e komunës.

Në fillim të takimit, Qelaj nisi të tregoj se pse ishte mes banorëve e qytetarëve të Leposaviqit.

Në këtë takim morën pjesë disa qytetarë por edhe për këtë çështje pati kritika pasi u tha nga banorët se nuk pati thirrje publike për një takim të tillë.

Ai përmendi se zyra të cilën drejton ka pranuar tri ankesa në lidhje me procesin e shpronësimit të pronave private në Leposaviq.

Më 16 janar Qeveria e Kosovës miratoi vendimin për shpronësimin e disa zonave kadastrale në fshatrat Dren e Leshak në Komunën e Leposaviqit.

Shpronësimet u bën nën pretendimet për ndërtime me interes publik. Menjëherë pas këtij vendimi nisën edhe disa protesta nga banorët e fshatit Dren.

Ata për disa ditë më radhë protestuan pasi në tokat e tyre që u shpronësuan nisi ndërtimi i stacionit policor. Kërkesa e banorëve ishte që ta tërheqin vendimin për shpronësimin e tokave./Media Ndërtimi.

Aktuale

Si të bëheni arkitekt në Inteligjencën Artificiale?

Published

on

Inteligjenca artificiale është larg të qenit një koncept i huaj dhe i ri. Arkitektët kanë eksploruar AI që nga vitet 1960, duke u thelluar në koncepte të tilla si shkrimi, arkitektura parametrike, algoritmet evolucionare, automata celulare, fraktale dhe sistemet L. Skriptimi është i ngjashëm me krijimin e një ekuacioni që gjeneron rezultate të projektimit në vend të vlerave numerike.

Në arkitekturë, një arkitekt i AI është përgjegjës për zhvillimin e skripteve, studimin e algoritmeve, sigurimin që rezultatet e projektimit plotësojnë nevojat e projektit dhe krijimin e algoritmeve kur është e nevojshme. Me fjalë të thjeshta, AI Architects janë projektues që ndërtojnë sisteme të inteligjencës artificiale për të zgjidhur problemet. Kompanitë në ditët e sotme varen nga arkitektura gjeneruese dhe mjetet e AI për të përfunduar projektet e tyre komplekse; Këtu nevojiten arkitektë të AI që kanë një kuptim të qartë në teknologjinë e informacionit dhe inteligjencën artificiale për të kontrolluar zgjidhjet e AI brenda organizatës duke siguruar që projekti të funksionojë pa probleme.

Roli i përgjithshëm i AI Architects është të përmirësojë operacionet e biznesit duke hartuar plane të detajuara për sistemet e AI, duke bashkëpunuar me anëtarët e ekipit si inxhinierë dhe shkencëtarë kompjuterikë për të siguruar një proces të qetë dhe për të mbikëqyrur zbatimin duke siguruar që zgjidhjet e AI që ata ofrojnë janë në përputhje me projekti duhet të prodhojë rezultate të sakta dhe të dobishme.

Është e rëndësishme të pranohet se inteligjenca artificiale nuk mund të zëvendësojë kurrë intuitën dhe ndjeshmërinë njerëzore në arkitekturë. Gjithmonë mbani mend se ju e kontrolloni mjetin, jo anasjelltas. Prandaj, është e nevojshme të shfrytëzojmë përparimet e vazhdueshme në teknologji, e cila ka qenë e vazhdueshme për 70 vitet e fundit, në dobinë tonë duke krijuar asistentë robotikë që na ndihmojnë të arrijmë të pamundurën duke ndikuar pozitivisht në mjedis, i cili ka nevojë të dëshpëruar për t’u marrë në konsideratë. dhe kujdesi./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Rritja e kërkesës për rrymë do t’i mbajë gjallë termocentralet me thëngjill

Published

on

Kërkesa për rrymë në botë është duke shënuar rritjen më të shpejtë në gati 20 vjet, për shkak të përdorimit të kondicionerëve, si pasojë e rritjes së temperaturave, ka thënë Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë, në një raport të publikuar të premten.

Sipas gjetjeve, ky trend, që pritet të vazhdojë edhe më 2025, nënkupton vazhdimësinë e përdorimit të energjisë me thëngjill, ndonëse do të rriten kapacitetet e energjisë së ripërtrishme.Shumë vende në botë janë duke regjistruar temperature rekorde dhe valë të të nxehtit, shkruan Radio Evropa e Lirë.

Rritja e konsumit global të energjisë pritet të shkojë në gati 4 për qind më 2024 – më e madhja prej vitit 2007.

Rritje e njëjtë është parashikuar edhe për vitin 2025, në krahasim me 2.5 për qind të rritjes së kërkesës më 2023.India pritet të jetë lidere në këtë aspekt, e pasuar nga Kina.Në gjetjet e raportit është përmendur që në këtë periudhë do të rriten edhe kapacitetet për energji të ripërtrishme dhe që kjo energji të tejkalojë atë me thëngjill më 2025.

Megjithatë, mënyrat për prodhim të energjisë që shkaktojnë më shumë ndotje, siç është ajo me thëngjill, do të vazhdojnë të jenë të qëndrueshme, sidomos në Kinë./Media Ndërtimi

Continue Reading

Aktuale

Pas freskimit të motit, shfuqizohet ndalimi i qarkullimit të kamionëve mbi 7.5T

Published

on

Zëvendësministri i Infrastrukturës, Hysen Durmishi, ka njoftuar se është shfuqizuar vendimi i datës 13 korrik 2024, për ndalimin e qarkullimit në Autoudhë, Rrugë Nacionale dhe Rajonale të automjeteve për transportin e mallrave me peshë më të madhe se 7.5T, shkruan Ekonomia Online.

“Duke marrë parasysh parashikimin e motit nga Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, sipas të cilit parashihen rënie të ndjeshme të temperaturave ditëve në vijim, kemi marrë vendim për shfuqizimin e vendimit të datës 13 korrik 2024, për ndalimin e qarkullimit në Autoudhë, Rrugë Nacionale dhe Rajonale të automjeteve për transportin e mallrave me peshë më të madhe se 7.5T”, ka njoftuar Durmishi.

“Faleminderit për mirëkuptimin tuaj gjatë këtyre ditëve me temperatura të larta”, ka shkruar ai./Media Ndërtimi

 

Continue Reading

Trending