Connect with us

Aktuale

Të gjithë janë të pakënaqur me hapësirat e gjelbra në Prishtinë, përfshirë komunën [foto]

Published

on

Hapësirat e gjelbërta dita-ditës po shkojnë duke u pakësuar në kryeqytet. Vrulli i ndërtimeve në gjithë qytetin, prerja e pemëve dhe shkatërrimi i tyre për të lëshuar vendin për ndërtim, mungesa e kujdesit të duhur ndaj hapësirave janë elementet të cilat ndikojnë në minimizimin e gjelbrimit. Kështu, çdo pëllëmbë toke ku do të mund të mbillej një fidan është duke u “shkëmbyer” me një copë betoni.

Se hapësirat  e gjelbërta janë duke i munguar Prishtinës, e bilës edhe ato të cilat janë momentalisht nuk kanë përkujdesjen e duhur e pohon edhe Kryetari i Partisë së Gjelbërt të Kosovës, Daut Maloku.

Maloku për Ndërtimin.info ka thënë se “Hapësirat e gjelbërta i mungojnë Prishtinës kur e kemi parasysh metrin katror për kokë banori. Qyteti është i betonizuar, janë pre pemët dhe shumë hapësira të gjelbërta janë shkatërruar”.

“Ndërtimet dhe betonizimi i cili është duke ndodhur në Kosovë ka ndikuar shumë në prerjen, shkatërrimin dhe zvogëlimin e hapësirave të gjelbërta”, ka shtuar më tutje Maloku.

E në të njëjtën kohë Ndertimi.info ka komunikuar edhe me Komunën e Prishtinës, ku kjo e fundit ka mohuar që gjendja e hapësirave të gjelbërta të jetë në nivel jo të kënaqshëm.

“Çdo vit kemi arritur të bëjmë zgjerimin duke ndërtuar dhe rregulluar hapësira të reja të gjelbërta. Bazuar në këtë, kemi arritur deri më tani të kemi mbi 150 ha hapësira të gjelbërta. Përveç kësaj  janë edhe mbi 4000 drunjë të mbjellur”, ka thënë zëdhënësia në Komunën e Prishtinës, Miranda Mulla-Fazliu

Ndërkohë, Komuna e Prishtinës ka planifikuar edhe disa projekte të cilat pritet të përfundohen gjatë këtij viti.

Projektin me bashkë financim me HELVETAS (DEMOS) organizatë qeveritare Zvicerrane i cili është duke u realizuar te Salla Sportive 1 Tetori, e për të cilin zyrtarët komunal  kanë thënë që është në fazën përfundimtare.

Si dhe projekti tjeter Bllok Pas Blloku në këndin mes rrugës “B” dhe “Rrahim Beqiri”.

Lagjet të cilat qëndrojnë më së keqi  për nga mungesa e hapësirave të gjelbërta janë ato që kanë më shumë ndërtime e ku përfshihen lagjet e reja. Si  lagjia e Muhaxhereve, Tophane, Veterniku dhe Arberia, e që sipas asaj çfarë ka thënë Komuna këto lagje kanë mbetur anash par shkak të ndërtimeve të cilat janë duke ndodhur atje./Ndertimi.info/

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Rasti ‘Brezovica’, arrestohen 4 persona, dy të tjerë mbeten në arrati!

Published

on

Prokuroria e Ferizajt, ditën e djeshme ka njoftuar se ka bastisur gjashtë lokacione dhe ka arrestuar katër persona, ndërsa dy të tjerë mbeten në arrati pasi nuk ishin hasur në vendbanimet e tyre.

Ndër të arrestuarit është edhe Bekim Pireva i cili është ortak në një biznes në Ulqin më Idriz Thaçin, vëllain e ish Presidentit Thaçi. Kallxo.com ka kontaktuar me avokatin e Pirevës, Arben Shala, por ai ka qenë shumë i shkurtër.

“I vetmi bashkëpunim i yni me z.Idriz Thaçi është në projektin ndërtimor në Ulqin. Të dhënat e kompanisë dhe aksionarëve janë të gjitha publike dhe online”, pati deklaruar Bekim Pireva, drejtor i kompanisë “Premium Bau Ulqin”.

Bekim Pireva, gjithashtu e kishte pranuar se ka qenë aksionar edhe me qytetarë serbë, por kishte deklaruar se ato nuk janë bërë asnjëherë aktive. Ai pati deklaruar se është aksionar me 70% të aksioneve në biznesin “Energy Power” Sh.P.K. me seli në Zubin Potok, në të cilën janë aksionarë edhe Bojan Jakshiq (20% të aksioneve) dhe Millovan Simiq (10% të aksioneve).

“Jemi vetëm tre aksionarë atje në Ulqin, unë bashkë me Arben Jetullahun dhe Idriz Thaçin, që të dy i njoh në Prishtinë kohë më parë. Po, Idrizi është vëllai i Hashim Thaçit, unë kam pas edhe një kompani tjetër me disa serbë të Zupqit por nuk është më sepse nuk kemi mujtë me hapë fabrikën”, theksoi Pireva.

Emisioni KallxoPernime i titulluar ‘Veriu dhe investimet në Ulqin’, të transmetuar vitin e kaluar mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm.

Sipas njoftimit të Prokurorisë në Ferizaj, personat e arrestuar janë me inicialet Xh. B., I. F., Xh. Sh., dhe B. P. Ata janë ndaluar për shkak të dyshimit se të njëjtit kanë kryer veprat penale “Marrja e ryshfetit” “Ushtrimi i ndikimit” dhe “Dhënia e ryshfetit”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Nexhat Krasniqi mbetet pa pozitën e shefit të Prokurimit në Ministrinë e Infrastrukturës

Published

on

Shefi i Prokurimit në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, MMPHI, Nexhat Krasniqi nuk mban më pozitën udhëheqëse të këtij divizioni.

Në një përgjigje të MMPHI për Kallxo.com bëhet e ditur se më datë 24 maj Ndriçim Mustafa është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit.

“Më datë: 24.05.2022, Ndriçim Mustafa, është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit, në kuadër të MMPHI-së, si rezultat i bashkimit të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, me qëllim të koordinimit të aktiviteteve të dy Divizioneve të Prokurimit, deri në hyrjen në fuqi të rregullores së re për organizimin e brendshëm të MMPHI-së”, thuhet në përgjigjen e tyre.

MMPHI nuk kanë treguar se cilat kanë qenë arsyet e largimit të Krasniqit dhe nëse do mbajë ndonjë pozitë tjetër brenda ministrisë ku udhëhoqi divizionin e Prokurimit.

Në emisionin “KallxoPernime” më 27 prill 2022, zëvendësministri i Infrastrukturës Hysen Durmishi ka folur për raportet e tij me tashmë ish shefin e prokurimit Nexhat Krasniqi, ku deklaroi se nuk takohet çdo ditë me të.

“Jo, nuk rri natë e ditë në zyrën time. Në zyrën ku punoj unë, çdo drejtor i departamentit, çdo shef i divizionit, çdo zyrtar që punon në ministri, e ka derën çelur sa unë jam aty. Ai (Nexhat Krasniqi), nuk vjen shpesh te unë. Ai vjen vetëm kur ka nevojë për m’u konsultu me mua. Së pari, unë përveç që jam zëvendësministër jam edhe inxhinier dhe për ashtu unë nuk duhem me bo kurrgjë e veç duhet me pritë kur të ma sjellin ndonjë dokument me e nënshkru”, deklaroi Durmishi.

Durmishi ka thënë se Krasniqi ka ardhur 2-3 muaj në punë para se të vinin në qeverisje, kjo pasi ky i fundit ka qenë i suspenduar./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Anulohet vendimi për miratim të Planit Zhvillimor Komunal të Gjilanit

Published

on

Anulimi i vendimit për miratim të Planit Zhvillimor Komunal, sipas kryetarit Alban Hyseni i hap rrugë plotësim ndryshimit të materialit bazë dhe garanton mundësi zhvillimi për Komunën e Gjilanit.

“Bartja e dy aktiviteteve, atij të mirëmbajtjes dhe sigurimit të objekteve komunale, objekteve të arsimit dhe atyre të shëndetësisë në kuadër të ndërmarrjes “Tregu” siguron shërbime me të mira për komunën dhe i jep fund një problemi shumëvjeçar për të cilin asnjëherë nuk është gjetur vullneti politik për t’u trajtuar dhe zgjidhur.

Falënderoj asambleistët e Kuvendit Komunal të Gjilanit për mbështetjen e këtyre dy propozimeve tejet të rëndësishme për Komunën dhe qytetarët.”, deklaroi kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending