Connect with us

Arkitekturë

Objetet arkitekturore të harruara dhe lëna pas dore

Published

on

Gjatë gjithë historisë, ekonomitë e zhvendosura, fatkeqësitë, ndryshimet e regjimit dhe paaftësia e plotë kanë shkaktuar evakuimin e strukturave mbresëlënëse arkitekturore.

Nga shpërthimi i vitit 1986 në uzinën e energjisë bërthamore të Çernobilit në Ukrainë, solli një rajon të Bashkimit Sovjetik, atëherë i pabanueshëm, rënien e transportit publik që pa një numër stacionesh.

Historia e braktisjes arkitekturore prek të gjitha kulturat.

Pa mirëmbajtje të rregullt, strukturat përkeqësohen, duke lënë prapa jo më shumë se fantazmat mbresëlënëse.

Më poshtë janë 8 ndërtesa të braktisura që ngadalë po rimbursohen nga natyra:

I emëruar “UFO i Bullgarisë”, ky monument brutalist i formës në formë disk në komunizëm u ndërtua nga Ushtria Bullgare midis viteve 1974 dhe 1981.

Struktura e kullave mbajti një zonë të madhe tapiceri që shërbeu si vend për festime dhe funksione shtetërore. Përveç kësaj, brendësia e dhomës ishte e zbukuruar në muralet që festoi Marksin dhe Leninin. Pasi partia komuniste e udhëhequr nga Todor Zhivkov ra në vitin 1989, ndërtesa u rrëzua. Edhe pse struktura ende qëndron, ciklet e vazhdueshme të ngrirjes dhe shkrirjes së Evropës Lindore kanë shkaktuar vrima të mëdha për t’u formuar në çati. Të dy restaurimi dhe prishja janë shumë të kundërta për të ndërmarrë, kështu që ndërtesa vazhdon të thahet larg në majë të malit.

Hashima Island është një zhvillim i vogël, por i dendur i minierave të qymyrit, 9 milje (14 kilometra) në brigjet e Nagasaki.

Ishulli ka një histori të errët, me pjesën më të madhe të punës së minierave të kryer në vitet 1930 dhe 40, të kryera nga punëtorët e detyruar kinezë dhe koreanë nën kushte brutale. Megjithatë, pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore kjo praktikë përfundoi, dhe në vitin 1959 Hashima Islandu kishte 5,200 njerëz, duke e bërë atë nga disa llogari vendin më të dendur të populluar në tokë. Por, pasi industrializimi i shpejtë i Japonisë u zhvendos nga qymyri në naftë gjatë gjysmës së dytë të shekullit të 20-të, kërkesa për minatorët shpejt ra kur rezervat e qymyrit u shteruan. Deri në vitin 1974 puna në miniera kishte pushuar dhe Hashima u braktis menjëherë pas.

Maunsell Sea Forts, United Kingdom

Me qëllim të mbrojtjes së Ishujve Britanikë nga Luftwaffe gjermane formuese, inxhinier civil Guy Maunsell propozoi marrjen e luftës në det. Kjo ide u zhvillua në një sërë kullash kundër stërgjyshërve, të mbajtura së bashku nga një seri pasagjerësh disa kilometra larg në kontinent në grykëderdhjen e Thames.

E ndërtuar në vitin 1942 dhe i dekomisionuar një dekadë më vonë, kalatë e detit kishin një shërbim relativisht të shkurtër por të rëndësishëm. Megjithëse projekti zyrtarisht u la në ndryshim në vitin 1958, kalatë e detit përdoreshin shkurtimisht për të transmetuar transmetime të pambrojtura të piratëve në fund të viteve 1960.

Pripyat Amusement Park, Ukraine

1 maj 1986 ishte menduar të ishte një festë kombëtare për Bashkimin Sovjetik. Për fat të keq, “Ditën e Majit” i parapriu shkrirja e centralit bërthamor të Çernobilit më 26 prill – më pak se një javë para se parku i ri i Pripyat të ishte hapur për t’u hapur. Qyteti u lirua dhe rrota radioaktive Ferris kurrë nuk shërbeu si mbrojtës. 31 vjet më vonë akoma qëndron i ndryshkur, i mbipopulluar dhe i ngrirë në kohë.

Canfranc Rail Station, Spain

Në vitin 1928, stacioni hekurudhor ndërkombëtar i Canfranc ishte stacioni më i madh hekurudhor në Evropë, duke shërbyer si një lidhje thelbësore mes Spanjës dhe Francës për gati gjysmë shekulli.

Stacioni u përdor gjerësisht si skenë për filmin e vitit 1965 Doctor Zhivago. Mjerisht, në vitin 1970 një tren doli nga shinat dhe shkatërroi një urë që po afrohej në qasjen franceze në stacionin, duke e bërë terminalin të padobishëm.

Përkundër gjendjes aktuale të shkatërruar të stacionit, tunelet e trenave nëntokësor të Canfranc kanë mbetur të dobishme. Në vitin 2006, fizikanët spanjollë hapën Canfranc Underground Laboratorin Astroparticle nën stacionin ekzistues. Ambienti i ftohtë i tunelit dhe gjurmët ekzistuese të lëvizshme të trenit ofrojnë një hapësirë laboratorike të rastësishme.

Michigan Central Station, United States

Ky stacion treni, hotel, dhe zyra e gjelbër e Beaux Arts, u hap në vitin 1914 si stacioni më i lartë i trenave në botë.

Ndërsa qyteti motorik hyri në epokën e artë, industria hekurudhore e Detroit filloi të përkeqësohej. Nëpërmjet viteve 1960 dhe 1970, vendi u përfshi nga ndërshtetasit, dhe stacioni vazhdonte të humbiste linjat profitabile. Në vitin 1988, treni përfundimtar i Amtrak u largua nga stacioni që shënonte fundin e shërbimit të ndërtesës si stacion pasagjerësh; Në vitin 2000, ndërtesa rifilloi shërbimin si një stacion treni mallrash, por kjo zgjati deri në vitin 2004 dhe stacioni është braktisur që nga ajo kohë. Përkundër të ardhmes së pasigurt të ndërtesës, pronarët aktualë të Stacionit Qendror të Michiganit përfunduan kohët e fundit një iniciativë për të zëvendësuar dritaret e ndërtesës.

Sanzhi Pod Houses, Taiwan

Shtëpitë e Sanzhi Pod ishin parashikuar fillimisht si një seri e gjallë shtëpish modular pushimi vetëm jashtë Taipei të Ri, Tajvan.

Projekti u dëmtua nga fillimi i saj i ndërtimit filloi në vitin 1978 dhe ishte vazhdimisht mbi buxhetin dhe pas afatit. Shtëpitë u konsideruan “të përhumbur” nga publiku pasi një numër i punëtorëve në terren vdiqën pak pas hapjes. Predha e mendimit përpara nuk u pushtuan vazhdimisht dhe u shkatërruan në mënyrë të pasigurt në vitin 2008.

Është pak e çuditshme që lista përfshin një tjetër stacion treni të rripit të avionit të artit. Buffalo Central Terminal u hap në vitin 1929 dhe shërbeu deri në 200 trena të përditshëm gjatë kulmit të qytetit. Ndërsa prodhimi u kontraktua vazhdimisht dhe automjetet u bë gjithnjë e më popullore, stacioni u detyrua të tërhiqej në vitin 1979. Për vite me radhë ndërtesa u la për t’u tharë deri kohët e fundit kur Korporata Qendrore e Restaurimit Terminal bleu terminalin. Ata synojnë të rivendosin stacionin në lavdinë e saj të mëparshme – një përpjekje aq e frikshme sa është e admirueshme.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Arkitekturë

Zaha Hadid përqafoi potencialin e arkitekturës dekonstruktive

Published

on

Duke rishikuar arkitekturën dekonstruktiviste, arkitektja e ndjerë, Zaha Hadid, “mbretëresha e kurbës” që projektoi Qendrën Heydar Aliyev dhe Qendrën Ujore në Londër, kishte mendime pozitive për potencialin e këtij lloji të ndërtimit.

Si arkitektja femër më e suksesshme në histori, Hadid i shtyu kufijtë e strukturës në lartësi të reja.

Momenti përcaktues për arkitekten e ndjerë britaniko-irake erdhi kur në vitin 1983, në moshën 32-vjeçare, ajo fitoi konkursin arkitektonik për të projektuar klubin privat The Peak në kodrat e Kowloon, Hong Kong.

Me kënde të guximshme, pamje që nxisin marramendje dhe konsolë që sfidojnë gravitetin, të gjitha të dala nga një “mal i krijuar nga njeriu”, pikturat e Hadid të Majës ishin një shfaqje e fuqishme e mundësive të dekonstruktivizmit.

Megjithëse nuk u ndërtua kurrë, skema ishte dëshmi e asaj që mund të pritej nga arkitekti në të ardhmen.

Ishte ky dizajn që formoi kontributin e Hadid në ekspozitën kryesore të Arkitekturës Dekonstruktiviste në Muzeun e Artit Modern të Nju Jorkut në 1988, ku ajo u shfaq së bashku me Frank Gehry, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Peter Eisenman dhe Coop Himmelb(l)au.

Dekonstruktivizmi është një nga lëvizjet më me ndikim të arkitekturës së shekullit të 20-të. Seria profilizon ndërtesat dhe punën e përkrahësve të saj kryesorë – Eisenman, Koolhaas, Gehry, Hadid, Libeskind, Tschumi dhe Prix./Media Ndërtimi.

 

Continue Reading

Arkitekturë

“Vdekja e George Floyd është bërë një katalizator për ndryshimet sociale dhe rizhvillimin urban”

Published

on

Një e ardhme e re premtuese për Minneapolis po del nga trauma e vrasjes së George Floyd nga një oficer policie dy vjet më parë, shkruan një arkitekt vendas që e njihte atë, James Garrett Jr.

“Kam arritur të kuptoj vuajtjet dhe vdekjen e George Floyd (ose Big Floyd, siç e njihnim ne) si një katalizator dhe përshpejtues për një valë të re ndryshimesh shoqërore dhe rizhvillimit urban në të gjithë rajonin Minneapolis-St Paul. Qytetet janë organizma jashtëzakonisht të qëndrueshëm dhe elastikë, por kompleksiteti i sistemeve dhe strukturave të tyre organizative është i pasigurt edhe në kohët më të mira.”, shkruan arkitekti James Garret.

Mijëra procese të zakonshme duhen të ndodhin çdo ditë për t’i mbajtur gjërat në rregull: ndërtimi dhe mirëmbajtja rutinë e rrugëve publike, trotuareve, parqeve, shërbimeve komunale dhe infrastrukturës. Prodhimi, montimi dhe transporti. Transporti i zinxhirit të furnizimit nga portet e hyrjes në magazina, dyqane, restorante, shtëpi dhe biznese.

Mjekët, infermierët dhe stafi mbështetës i mbajnë spitalet dhe dhomat e urgjencës në punë. Zjarrfikësit dhe oficerët e zbatimit të ligjit u përgjigjen thirrjeve të krizës. Kjo valle e përditshme zhvillohet si orë, pa u vënë re, derisa nuk ndodh.

Hapësira e kontestuar urbane u bë shpejt shprehja më e dukshme e mosmarrëveshjes

Pasojat e menjëhershme të vrasjes së transmetuar globalisht të George Floyd rezultuan në një spirale të shpejtë në rënie të civilizimit dhe rendit në Qytetet Binjake, e vendosur në sfondin e një recesioni ekonomik brenda një pandemie globale.

Hapësira e kontestuar urbane u bë shpejt shprehja më e dukshme e kësaj mosmarrëveshjeje. Dhjetra kampe joformale të FEMA-blu-blu me sa duket lulëzuan brenda natës në lagjet tona.

Mijëra të rinj të privuar nga e drejta pushtuan rrugët e qytetit, trotuaret dhe rrugët e shpejta si një pararojë e rezistencës së unifikuar ndaj klimës së pabarazisë që bëri të mundura vrasje si Big Floyd. Ndërkohë, agjitatorët e bardhë nacionalistë dhe anarkistë të maskuar u fshehën mes protestuesve paqësorë, duke qëlluar, goditur, plaçkitur, djegur dhe shkatërruar pa dallim në çdo rast që paraqitej.

Megjithatë, nga kjo mjegull kaosi dhe përçarjeje, dolën disa iniciativa që sot po na ndihmojnë të rikrijojmë veten dhe t’i transformojmë komunitetet tona në vende më të drejta dhe gjithëpërfshirëse.

Në kohë reale, kushtet e patolerueshme dhe pabarazitë e pandërgjegjshme si në mundësi ashtu edhe në rezultate të vuajtura prej kohësh nga Black Minesotans u përballën me valë shpërthyese të rezistencës nga të rinjtë e pakënaqur në mënyra që rezonuan në të gjithë globin./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Arkitekturë

Kjo është ndërtesa më dekonsktruktive e projektuar nga Zaha Hadid Architects

Published

on

E projektuar nga Zaha Hadid Architects në vitin 1993, ndërtesa ishte një vepër kyçe në vendosjen e stilit të dekonstruktivizmit dhe tani shërben si një hapësirë ​​ekspozitash dhe ngjarjesh.

Forma dinamike e stacionit ishte përkthimi i ndërtuar i pikturave të hershme, vizionare të Hadid, të cilat portretizonin forma të çrregullta, dinamike “duke shpërthyer në copa të vogla” me një ndjenjë lëvizjeje që do të bëhej karakteristikë e stilit dekonstruktivist.

Në Stacionin e Zjarrfikësve Vitra në Gjermani, kjo ndjenjë lëvizjeje kapet në rrafshet fshirëse prej betoni të ekspozuar që prenë në të gjithë vendin përgjatë shtigjeve të informuara nga rrethina, e demonstruar në një animacion të shkurtër të prodhuar nga praktika.

Hapësirat jashtëzakonisht të ngushta, të pjerrëta të krijuara ku këta avionë përplasen së bashku, synojnë të krijojnë një ndjenjë “tensioni”, duke parashikuar nxitimin e papritur të aktivitetit që mund të ndodhë në çdo kohë nëse bie alarmi i stacionit.

“Kjo ndërtesë është ‘lëvizja e ngrirë’ – një shprehje e gjallë, e qartë e tensioneve të nevojshme për të qëndruar ‘vigjilentë’, për të shpërthyer në veprim siç kërkohet,” thonë nga Zaha Hadid Architects.

Për kritikët e dekonstruktivizmit, raportet se zjarrfikësit dyshohet se e kishin gjetur të vështirë për t’u përdorur ndërtesën shërbyen si provë se stili i jepte përparësi formës mbi funksionit. Sot, Muzeu i Dizajnit Vitra vazhdon të përdorë hapësirat për evente dhe ekspozita të vogla.

Përdorimi i betonit të ekspozuar për të krijuar mure këndore, të pjerrëta dhe skaje të dhëmbëzuara do të bëhej një shenjë dalluese e projekteve të hershme të Zaha Hadid, duke përfshirë Muzeun MAXXI në Romë dhe Qendrën Shkencore Phaeno në Ëolfsburg./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending