Connect with us

Aktuale

Muzeu nga kripa që i kushtohet Mahatma Gandit

Published

on

Dandi Kutir, një muze me kupë nga kripa kushtuar ideologjisë dhe veprave të Mahatma Gandhit – ‘babait të kombit’, është një krijim i fundit në kryeqytetin e Gandinagarit në Gujarat të Indisë. Konceptuar dhe ndërtuar nga Qeveria e Gujaratit, Dandi Kutir është muzeu më i madh në botë bazuar në jetën dhe mësimet e një njeriu – Mahatma Gandit.

Projektuar nga ‘Shapoorji Pallonji Engineering and Construction’, parimet e Gandit për drejtësinë sociale, jo-dhunën dhe Satyagraha (politikat kundër britanikëve) janë portretizuar në këtë strukturë ikonike.

Muzeu zë një vend të shquar në pjesën veriperëndimore të qytetit në pikën kulmore të një rripi të gjelbër përballë Kompleksit Kapitol të Gandinagarit. Ajo është përhapur në një ngastër prej 6 hektarësh (60,000 metra katrorë) të rrethuar nga një rrugë të afërt nga të gjitha anët.

Muzeu merr formën e një koni gjigant që ngjan me një kodër kripe – një simbol i historisë së Dandi March të Gandit kundër dispozitave të taksës së kripës të vendosura nga regjimi britanik në mars të vitit 1930.

Struktura betonike në formë gëzhoje në muze ka një diametër prej 90 metrash dhe një lartësi prej 41 metrash. Ky mbështjellës i shtrirë konik strehon ndërtimin e muzeut me 3 nivele brenda saj. Të gjitha nivelet e muzeut janë të lidhura mirë me ashensorë dhe me pista çeliku dhe xhami. Një çati prej xhami gjigante në majë të konit ndez ndriçimin në një mënyrë dramatike.

Struktura e muzeut është e rrethuar nga ndërtesa rrethore me lartësi të ulët e cila strehon zyrat administrative dhe zonat e tjera të shërbimit. Forma e saj plotëson formën e strukturës konike të muzeut kryesor në qendër.

Një shesh rrethues në mes të bllokut të shërbimit me lartësi të ulët dhe muzeut kryesor siguron hyrjen e këmbësorëve në Dandi Kutir.

Në brendësi të muzeut, parimet e pa-dhunës, drejtësisë sociale, vetëbesimit dhe Satyagraha të Mahatma Gandhi janë portretizuar në mënyrë krijuese me ndihmën e teknologjive të sofistikuara si hartografia 3D, holografia, projeksioni 360, ekranet transparente LED etj.

Një vështrim i shkurtër i jetës së hershme të Gandit përshkruhet bukur me ndihmën e modeleve dhe audiovizive. Një seksion i veçantë i është kushtuar udhëtimit të tij në Afrikën e Jugut dhe kthimit në Indi. Lëvizja e madhe Indiane e Pavarësisë po shfaqet në formën e filmave të shkurtër 3D dhe prezantimeve audio vizuale.

Një urë këmbësorësh e pezulluar ofron një hyrje ceremoniale në muze nga ana juglindore. Hapësira e hapur rreth muzeut është e përshtatur bukur dhe e zhvilluar si një kopsht arti.

Brenda dy vitesh nga themelimi i saj, Dandi Kutir është bërë një pikë referimi e rëndësishme në kryeqytetin e Gandinagarit – një destinacion i vizitave për të gjithë. 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Rasti ‘Brezovica’, arrestohen 4 persona, dy të tjerë mbeten në arrati!

Published

on

Prokuroria e Ferizajt, ditën e djeshme ka njoftuar se ka bastisur gjashtë lokacione dhe ka arrestuar katër persona, ndërsa dy të tjerë mbeten në arrati pasi nuk ishin hasur në vendbanimet e tyre.

Ndër të arrestuarit është edhe Bekim Pireva i cili është ortak në një biznes në Ulqin më Idriz Thaçin, vëllain e ish Presidentit Thaçi. Kallxo.com ka kontaktuar me avokatin e Pirevës, Arben Shala, por ai ka qenë shumë i shkurtër.

“I vetmi bashkëpunim i yni me z.Idriz Thaçi është në projektin ndërtimor në Ulqin. Të dhënat e kompanisë dhe aksionarëve janë të gjitha publike dhe online”, pati deklaruar Bekim Pireva, drejtor i kompanisë “Premium Bau Ulqin”.

Bekim Pireva, gjithashtu e kishte pranuar se ka qenë aksionar edhe me qytetarë serbë, por kishte deklaruar se ato nuk janë bërë asnjëherë aktive. Ai pati deklaruar se është aksionar me 70% të aksioneve në biznesin “Energy Power” Sh.P.K. me seli në Zubin Potok, në të cilën janë aksionarë edhe Bojan Jakshiq (20% të aksioneve) dhe Millovan Simiq (10% të aksioneve).

“Jemi vetëm tre aksionarë atje në Ulqin, unë bashkë me Arben Jetullahun dhe Idriz Thaçin, që të dy i njoh në Prishtinë kohë më parë. Po, Idrizi është vëllai i Hashim Thaçit, unë kam pas edhe një kompani tjetër me disa serbë të Zupqit por nuk është më sepse nuk kemi mujtë me hapë fabrikën”, theksoi Pireva.

Emisioni KallxoPernime i titulluar ‘Veriu dhe investimet në Ulqin’, të transmetuar vitin e kaluar mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm.

Sipas njoftimit të Prokurorisë në Ferizaj, personat e arrestuar janë me inicialet Xh. B., I. F., Xh. Sh., dhe B. P. Ata janë ndaluar për shkak të dyshimit se të njëjtit kanë kryer veprat penale “Marrja e ryshfetit” “Ushtrimi i ndikimit” dhe “Dhënia e ryshfetit”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Nexhat Krasniqi mbetet pa pozitën e shefit të Prokurimit në Ministrinë e Infrastrukturës

Published

on

Shefi i Prokurimit në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, MMPHI, Nexhat Krasniqi nuk mban më pozitën udhëheqëse të këtij divizioni.

Në një përgjigje të MMPHI për Kallxo.com bëhet e ditur se më datë 24 maj Ndriçim Mustafa është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit.

“Më datë: 24.05.2022, Ndriçim Mustafa, është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit, në kuadër të MMPHI-së, si rezultat i bashkimit të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, me qëllim të koordinimit të aktiviteteve të dy Divizioneve të Prokurimit, deri në hyrjen në fuqi të rregullores së re për organizimin e brendshëm të MMPHI-së”, thuhet në përgjigjen e tyre.

MMPHI nuk kanë treguar se cilat kanë qenë arsyet e largimit të Krasniqit dhe nëse do mbajë ndonjë pozitë tjetër brenda ministrisë ku udhëhoqi divizionin e Prokurimit.

Në emisionin “KallxoPernime” më 27 prill 2022, zëvendësministri i Infrastrukturës Hysen Durmishi ka folur për raportet e tij me tashmë ish shefin e prokurimit Nexhat Krasniqi, ku deklaroi se nuk takohet çdo ditë me të.

“Jo, nuk rri natë e ditë në zyrën time. Në zyrën ku punoj unë, çdo drejtor i departamentit, çdo shef i divizionit, çdo zyrtar që punon në ministri, e ka derën çelur sa unë jam aty. Ai (Nexhat Krasniqi), nuk vjen shpesh te unë. Ai vjen vetëm kur ka nevojë për m’u konsultu me mua. Së pari, unë përveç që jam zëvendësministër jam edhe inxhinier dhe për ashtu unë nuk duhem me bo kurrgjë e veç duhet me pritë kur të ma sjellin ndonjë dokument me e nënshkru”, deklaroi Durmishi.

Durmishi ka thënë se Krasniqi ka ardhur 2-3 muaj në punë para se të vinin në qeverisje, kjo pasi ky i fundit ka qenë i suspenduar./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Anulohet vendimi për miratim të Planit Zhvillimor Komunal të Gjilanit

Published

on

Anulimi i vendimit për miratim të Planit Zhvillimor Komunal, sipas kryetarit Alban Hyseni i hap rrugë plotësim ndryshimit të materialit bazë dhe garanton mundësi zhvillimi për Komunën e Gjilanit.

“Bartja e dy aktiviteteve, atij të mirëmbajtjes dhe sigurimit të objekteve komunale, objekteve të arsimit dhe atyre të shëndetësisë në kuadër të ndërmarrjes “Tregu” siguron shërbime me të mira për komunën dhe i jep fund një problemi shumëvjeçar për të cilin asnjëherë nuk është gjetur vullneti politik për t’u trajtuar dhe zgjidhur.

Falënderoj asambleistët e Kuvendit Komunal të Gjilanit për mbështetjen e këtyre dy propozimeve tejet të rëndësishme për Komunën dhe qytetarët.”, deklaroi kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending