Connect with us

Aktuale

Këta janë projektuesit më të mirë të ndriçimit

Published

on

Rëndësia e projektimit të ndriçimit dhe ekspertizës që projektuesit e ndriçimit sjellin në projekte nuk ka qenë kurrë më evidente se në grupin e këtij viti të fituesve të çmimeve “AL Light & Architecture Design Awards”: 14 projekte të zgjedhura nga një grup ndërkombëtar prej 159 konkurrentëve, numri më i madh i garuesve që programi i çmimeve ka marrë në historinë e saj 14-vjeçare.

Këtë vit, programi dhuron tre arritje të jashtëzakonshme, nëntë arritje që meritojnë lëvdata, një përdorim më të mirë të ndriçimit të ditës dhe një citim special. Kjo juri si me të gjitha juritë në vitet e kaluara, vazhdon të jetë shumë selektive në zgjedhjen e më të mirëve  të dizajnit më të mirë të ndriçimit.

Nuk ka mungesë pune të shkëlqyer që bëhet nga projektimit të ndriçimit. Projektet e këtij viti shfaqin një shkathtësi të veçantë në përgjigjet e tyre të dizajnit. Secila aftësi teknike që tregon aftësinë artistike të shoqëruar me shpikjen artistike, si dhe, ndoshta më e rëndësishmja, një ndërgjegjësim rreth dritës dhe aftësisë së saj për të qenë elementi përcaktues që kompleton një projekt, janë të shfaqura.

Ja disa nga fituesit e çmimeve.

  1. Kelly Roberts, LEED AP BD + C: Drejtuese e lartë, WALD Studio, Nju Jork.

Roberts merret me sfondin e saj në dizajnin teatral për të krijuar hapësira tërheqëse. Ajo është përgjegjëse për menaxhimin e rrjedhës së punës në WALD Studio, dokumentet e prodhimit, kontrollet dhe përputhshmërinë e kodit të energjisë – në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe jashtë saj. Ajo ka përvojë me një gamë të gjerë projektesh, duke përfshirë objektet e banimit ndër më të shtrenjtat, butiqe të mëdha, shitje enorme me pakicë etj. Ajo është gjithashtu një lider në Nju Jork dhe grupet kombëtare të “Grave në Ndriçim + Dizajn” (WILD) dhe kohët e fundit mori pjesë në gjykimin e çmimeve të ndriçimit të IES. 

2. Gregory Hoss, AIA, NCARB: Themelues dhe President, arkitektët “David M.Schwarz”, Uashington D.C.

Hoss ka punar me Arkitektët e “David M. Schwarz” që nga viti 1997 dhe ka qenë arkitekt i regjistruar që nga viti 1994. Ai është diplomuar në Universitetin katolik të Amerikës, ku ka fituar një diplomë të dyfishtë në arkitekturë dhe inxhinieri civile dhe tani shërben në shkollën e arkitekturës dhe Këshillin e Planifikimit të Dizajnit dhe bordin e saj të zhvillimit. Ai është anëtar i Institutit Amerikan të Arkitektëve dhe Shoqatës së Industrisë të Ndërtimit të Distriktit të Kolumbias. Portofoli i tij përfshin qendrat artistike, stadiumet dhe kampuset akademike. 

3. Rhomney Forbes-Grey, IALD, IES, LC: Themeluese e projektimit të ndriçimit arkitektonik “Lightbrigade”, Toronto.

Forbes-Gray ka qenë një projektuese praktike e ndriçimit arkitekturor për 28 vjet, një linjë pune e cila ishte një shtrirje e natyrshme e fillimeve të saj të ndriçimit teatral dhe diplomës së saj në dizajnin e ndriçimit teatror nga Universiteti i York-ut. Ajo është marrëse e çmimit GG Cousins ​​të seksionit IES në Toronto dhe ka qenë në bordin e drejtorëve të IES (Shoqatës së projektuesve të ndriçimit) të Toronto-s për 22 vitet e fundit. Puna e ”Lightbrigade” ka marrë më shumë se 20 çmime ndërkombëtare të dizajnit të ndriçimit, duke përfshirë çmimin e ndriçimit të IES për përsosmëri dhe çmimin për cilësi. 

4. Ronald Kurtz, IALD, IES, LEED AP: Zyrtar i lartë dhe projektues i ndriçimit, “Randy Burkett”, St. Louis.

Kurtz ka qenë me projektuesit e ndriçimit “Randy Burkett” që nga viti 1990. Portofoli i tij i projektit, për të cilin ka fituar një numër çmimesh ndriçimi, përfshin projektimin e hapësirave të mëdha publike, ambienteve të mikpritjes dhe konferencave, zyrave dhe peizazheve të jashtme. Si anëtar i IALD (Asociacionit Ndërkombëtar të Projektuesve të Ndriçimit), ai aktualisht është duke shërbyer në bordin e drejtorëve të organizatës si arkëtar.

Gjithashtu i përfshirë në IES (Shoqatën e projektuesve të ndriçimit) në nivel lokal dhe kombëtar, ai merr pjesë në Komitetin e Menaxhimit të Energjisë dhe ishte anëtar i ASHRAE 90.1 (Komitetit të Standardeve të Energjisë) nga 2001 deri në 2011. 

 

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Rasti ‘Brezovica’, arrestohen 4 persona, dy të tjerë mbeten në arrati!

Published

on

Prokuroria e Ferizajt, ditën e djeshme ka njoftuar se ka bastisur gjashtë lokacione dhe ka arrestuar katër persona, ndërsa dy të tjerë mbeten në arrati pasi nuk ishin hasur në vendbanimet e tyre.

Ndër të arrestuarit është edhe Bekim Pireva i cili është ortak në një biznes në Ulqin më Idriz Thaçin, vëllain e ish Presidentit Thaçi. Kallxo.com ka kontaktuar me avokatin e Pirevës, Arben Shala, por ai ka qenë shumë i shkurtër.

“I vetmi bashkëpunim i yni me z.Idriz Thaçi është në projektin ndërtimor në Ulqin. Të dhënat e kompanisë dhe aksionarëve janë të gjitha publike dhe online”, pati deklaruar Bekim Pireva, drejtor i kompanisë “Premium Bau Ulqin”.

Bekim Pireva, gjithashtu e kishte pranuar se ka qenë aksionar edhe me qytetarë serbë, por kishte deklaruar se ato nuk janë bërë asnjëherë aktive. Ai pati deklaruar se është aksionar me 70% të aksioneve në biznesin “Energy Power” Sh.P.K. me seli në Zubin Potok, në të cilën janë aksionarë edhe Bojan Jakshiq (20% të aksioneve) dhe Millovan Simiq (10% të aksioneve).

“Jemi vetëm tre aksionarë atje në Ulqin, unë bashkë me Arben Jetullahun dhe Idriz Thaçin, që të dy i njoh në Prishtinë kohë më parë. Po, Idrizi është vëllai i Hashim Thaçit, unë kam pas edhe një kompani tjetër me disa serbë të Zupqit por nuk është më sepse nuk kemi mujtë me hapë fabrikën”, theksoi Pireva.

Emisioni KallxoPernime i titulluar ‘Veriu dhe investimet në Ulqin’, të transmetuar vitin e kaluar mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm.

Sipas njoftimit të Prokurorisë në Ferizaj, personat e arrestuar janë me inicialet Xh. B., I. F., Xh. Sh., dhe B. P. Ata janë ndaluar për shkak të dyshimit se të njëjtit kanë kryer veprat penale “Marrja e ryshfetit” “Ushtrimi i ndikimit” dhe “Dhënia e ryshfetit”./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Nexhat Krasniqi mbetet pa pozitën e shefit të Prokurimit në Ministrinë e Infrastrukturës

Published

on

Shefi i Prokurimit në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, MMPHI, Nexhat Krasniqi nuk mban më pozitën udhëheqëse të këtij divizioni.

Në një përgjigje të MMPHI për Kallxo.com bëhet e ditur se më datë 24 maj Ndriçim Mustafa është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit.

“Më datë: 24.05.2022, Ndriçim Mustafa, është caktuar zyrtar përgjegjës për menaxhimin e Divizionit të Prokurimit, në kuadër të MMPHI-së, si rezultat i bashkimit të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, me qëllim të koordinimit të aktiviteteve të dy Divizioneve të Prokurimit, deri në hyrjen në fuqi të rregullores së re për organizimin e brendshëm të MMPHI-së”, thuhet në përgjigjen e tyre.

MMPHI nuk kanë treguar se cilat kanë qenë arsyet e largimit të Krasniqit dhe nëse do mbajë ndonjë pozitë tjetër brenda ministrisë ku udhëhoqi divizionin e Prokurimit.

Në emisionin “KallxoPernime” më 27 prill 2022, zëvendësministri i Infrastrukturës Hysen Durmishi ka folur për raportet e tij me tashmë ish shefin e prokurimit Nexhat Krasniqi, ku deklaroi se nuk takohet çdo ditë me të.

“Jo, nuk rri natë e ditë në zyrën time. Në zyrën ku punoj unë, çdo drejtor i departamentit, çdo shef i divizionit, çdo zyrtar që punon në ministri, e ka derën çelur sa unë jam aty. Ai (Nexhat Krasniqi), nuk vjen shpesh te unë. Ai vjen vetëm kur ka nevojë për m’u konsultu me mua. Së pari, unë përveç që jam zëvendësministër jam edhe inxhinier dhe për ashtu unë nuk duhem me bo kurrgjë e veç duhet me pritë kur të ma sjellin ndonjë dokument me e nënshkru”, deklaroi Durmishi.

Durmishi ka thënë se Krasniqi ka ardhur 2-3 muaj në punë para se të vinin në qeverisje, kjo pasi ky i fundit ka qenë i suspenduar./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Anulohet vendimi për miratim të Planit Zhvillimor Komunal të Gjilanit

Published

on

Anulimi i vendimit për miratim të Planit Zhvillimor Komunal, sipas kryetarit Alban Hyseni i hap rrugë plotësim ndryshimit të materialit bazë dhe garanton mundësi zhvillimi për Komunën e Gjilanit.

“Bartja e dy aktiviteteve, atij të mirëmbajtjes dhe sigurimit të objekteve komunale, objekteve të arsimit dhe atyre të shëndetësisë në kuadër të ndërmarrjes “Tregu” siguron shërbime me të mira për komunën dhe i jep fund një problemi shumëvjeçar për të cilin asnjëherë nuk është gjetur vullneti politik për t’u trajtuar dhe zgjidhur.

Falënderoj asambleistët e Kuvendit Komunal të Gjilanit për mbështetjen e këtyre dy propozimeve tejet të rëndësishme për Komunën dhe qytetarët.”, deklaroi kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending