Connect with us

Aktuale

Afër hapjes shkolla që pritet të bëjë revolucion në praktikën arkitektonike

Published

on

SOS-Shkolla e Qëndrueshmërisë në Bolonja të Italisë është një iniciativë e Mario Cucinella fokusuar në trajnimin e profesionistëve në zhvillim në fushën e qëndrueshmërisë. Shkolla është e hapur për të sapodiplomuarit dhe partnerët e industrisë për të zhvilluar projekte inovative me ndikim pozitiv në shoqëri, ekonomi dhe mjedis nëpërmjet një modeli revolucionar të arsimit, praktikës dhe hulumtimit të integruar.

Është një laborator krijues i lindur në bashkëpunim të ngushtë me arkitektët Mario Cucinella (MCA), në të cilën trajnimi është frymëzuar nga projekte aktive dhe ekspertizë në vendosjen e praktikës profesionale.

“Le të imagjinojmë një të ardhme ku … investimi inteligjent i profesionit tonë na pozicionon si ekspertë globalë, drejtues dhe kujdestarë të mjedisit, dizajni jep cilësi të jashtëzakonshme që është e përgjegjshme dhe e qëndrueshme, të gjithë aktorët janë të përfshirë nga fillimi i projektit; të gjitha komunikimet gjatë procesit të dizajnit dhe ndërtimit janë të qarta, koncize, të hapura, transparente dhe të besueshme dhe ku rezultatet janë inovative dhe vizionare”.

Shkolla është themeluar në një mision për të ofruar përvojën më të lartë të bazuar në praktikën e cilësisë dhe mundësitë për profesionistë të talentuar të rinj. Dizajni i qëndrueshëm i cili përdor teknologjitë më të përparuara është si fokusi i mësimdhënies dhe praktikimit, ashtu edhe vlera thelbësore e programit. SOS kërkon të transformojë të sapodiplomuarit dhe profesionistët e rinj në gjeneratën e ardhshme të liderëve në role më të gjera dhe më të mëdha.

Struktura e SOS punon duke përqafuar sfidat globale në një shkallë lokale përmes bashkë-dizajnit dhe pjesëmarrjes publike. Programi punon në kryqëzimin e qeverisë, industrisë, praktikës, organizatave profesionale dhe institucioneve kërkimore. Një kurrikulë e zgjeruar gjithashtu vë në pikëpyetje SOS në ballë të hulumtimeve të bazuara në praktikë, të frymëzuara nga përdorimi për industrinë e mjedisit të ndërtuar dhe profesionin.

Programi SOS 2017/2018 ofron tre degë kryesore lidhur me arkitekturën dhe dizajnin e qëndrueshëm:

* Arkitektura si Biznes Social, për të rigjeneruar mjedisin urban

* Arkitektura post-karbon, për të dizajnuar gjeneratën e ardhshme të ndërtesave

* E drejta për strehim (cilësor), për të mbështetur zhvillimin njerëzor dhe për të ndërtuar qëndrueshmëri

Duke filluar nga 2 tetori 2017, SOS do të fillojë një Konsorcium për Praktikë dhe Hulumtime që përbëhet nga një gamë e gjerë e kompanive në arkitekturë, zhvillim, inxhinieri, peizazh, urbanizëm dhe më shumë, si dhe qeveritë, partnerët e industrisë dhe organizatat në të gjithë Italinë dhe Europën. Konsorciumi i  shërben një funksioni kritik në misionin SOS, i cili do të jetë një lidhje dhe platformë për shkëmbimin e njohurive dhe përvojës së praktikës profesionale të avancuar me një fokus të veçantë në qëndrueshmërinë.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Aktuale

Arkitektët dhe akademikët kritikojnë raportin i cili i akuzon për ngacmime dhe racizëm

Published

on

Arkitektët dhe akademikët duke përfshirë Amin Taha, Vicky Richardson, Peter Murray dhe Piers Gough kanë kritikuar UCL për lëshimin e një raporti mbi kulturën toksike në Shkollën e Arkitekturës Bartlett në një letër të hapur.

Nënshkruesit akuzojnë University College London (UCL), pjesë e të cilit është Bartlett, se ka vepruar “për të ruajtur reputacionin e tij” duke kryer një “spektakël publik që maskohet si një proces disiplinor”.

Muajin e kaluar UCL publikoi një raport të pavarur për ngacmimin, racizmin dhe sjelljen e keqe seksuale në institucionin e Londrës, shkruar nga konsulenca ligjore Howlett Brown.

“UCL ka inkurajuar studentët të përfshihen në turpërimin publik”

Megjithatë, letra, e cila u nënshkrua nga dy duzina arkitektë, akademikë dhe kuratorë, duke përfshirë kreun e arkitekturës RA Richardson, themeluesin e arkitekturës New London, Murray dhe arkitektët Taha, Gough, Louisa Hutton dhe Roz Barr, pretendon se ky vendim ka nisur një “gjueti shtrigash”, “duke inkurajuar “studentët të përfshihen në turpërimin publik”.

“Duke bërë publik raportin përpara përfundimit të procesit disiplinor, UCL ka inkurajuar studentët të përfshihen në turpërimin publik”, thuhet në letër.

“Aktivistët” studentë tani po kërkojnë që më shumë se 83 anëtarë të stafit të shkarkohen për krime të pashprehura. UCL ka vepruar për të ruajtur reputacionin e saj duke i nënshtruar të gjithë stafin e saj ndaj një “hetimi” të errët dhe të hapur.”/Media Ndërtimi.

Continue Reading

Aktuale

Edhe këtë vit Qeveria paguan koston e policës kufitare për bashkatdhetarët

Published

on

Për dallim nga dy vitet paraprake, kur polica e subvencionuar merrej në pikën kufitare, këtë vit ka ndryshuar procedura, deklaroi ministri i Financave, Hekuran Murati.

“Procedura vazhdon të jetë e thjeshtë dhe nuk ju merr kohë, e madje mund të evitoni edhe pritjet në kufi kur e bleni online para se të niseni.”, deklaroi Murati.

Pasi ta keni blerë policën, ju mund të aplikoni për rimbursim të pagesës në formularin online të Ministrisë së Financave.

✅Hapi 1:

Para se të niseni për në Kosovë, policën kufitare mund ta bleni online përmes linkut më poshtë:

https://api.bks-ks.org/PolicaOnline/sq-AL

✅Hapi 2:

Pasi ta keni blerë policën, ju mund të aplikoni për rimbursim të kostos duke plotësuar këtë formular:

https://masa4-5.rks-gov.net

Polica mund të blihet edhe fizikisht në pikat kufitare hyrëse, mirëpo, që të mos keni nevojë të prisni në kufi, e të mos shkaktohen kolona, rekomandohet që polica të blihet online para se të niseni për Kosovë.

Mbështetja vlen për autoveturat për pasagjerë dhe motoçikletat, dhe rimbursimi bëhet për qëndrime deri në 3 muaj brenda vitit kalendarik.

  1. Rimbursimi mund të kërkohet për të gjitha policat që keni blerë nga data 1 janar 2022 e këtej, me kusht që periudha e tërësishme e mbulueshmërisë për një automjet të mos kalojë 3 muaj brenda vitit.

Continue Reading

Aktuale

‘Qytetarët Aktiv’ reagojnë ndaj Elbert Krasniqit dhe Përparim Ramës për pronën e “Sunny Hill”

Published

on

Aktivistja nga organizata joqeveritare ‘Qytetarët Aktiv’, Flutra Zymi, ka thënë se toka që i është dhënë dhënë në shfrytëzim kompanisë “The Sunny Hill” SH.P.K. është e regjistruar si tokë bujqësore.

Zymi ka thënë se në emisionin “Kallxo Përnime”, ku të ftuar ishin kryetari i Prishtinës, Përparim Rama dhe ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, nuk është diskutuar për rëndësinë e tokës bujqësore.

“Asnjëherë nuk u diskutua as nga Perparimi, Elberti apo Jeta që kjo tokë është e regjistruar si tokë bujqësore klasa e 3-të, e cila do duhej sipas ligjit të ndërrohet. Pra 0 diskutim për rëndësinë e tokës bujqësore”, ka thënë ajo.

Zymi po ashtu ka reaguar lidhur me deklaratën e kryetarit të Prishtinës, Përparim Rama, i cili ka thënë se toka nuk është dhënë për 99 vite.

“Perparim Rama marrëveshja valide është e protokolluar me nënshkrimin tënd dhe ajo është votua në kuvend, pikat tjera aty nuk ka përpos 99 vjet shfrytëzim pra konkludimet 25 vjet blla blla ishin fjalë me zbutë pak këtë marrëveshje”, ka thënë Zymi.Rama në emisionin “Kallxo Përnime” ka deklaruar se sipas draft-kontratës, festivali do ta shfrytëzonte pronën prej 17 hektarësh deri në 99 vite, dhe jo gjithsesi për kaq vite.

Sepse, sipas tij, pas 25 vitesh vendoset nëse do t’i zgjatet festivalit e drejta e shfrytëzimit edhe 25 vite të tjera, për të cilën thotë se janë disa kushte.

“Në 25 vite vendos, që jemi në rregull – vazhdon, atëherë shkon +25, +25 deri në maksimum 99 vite. 99-vitëshi është një element, nëse krejt Kosova e ka harru atë tokë, i kthehet automatikisht. Nuk është vetëm në 99 vite edhe u kry puna”, deklaroi Rama.

Në emisionin “Kallxo Përnime” është diskutuar për çështjen e festivalit “Sunny Hill”, e cila zgjoi debat në opinion gjatë muajit qershor pas lajmit se është anuluar mbajtja e tij në Prishtinë.

Në debat kanë qenë të ftuar ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi dhe kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama.

Më 10 maj, Kuvendi Komunal i Prishtinës kishte votuar që kompanisë “Sunny Hill” t’i jepet prona 17-hektarëshe në Bërnicë të Poshtme në shfrytëzim për 99 vite./Media Ndërtimi.

Continue Reading

Trending